Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Benzi dezaburire parbriz spate

06 Mar 2014, 10:10

De cand cu iarna cea frumoasa, am descoperit ca nu-mi mai functioneaza una din liniile de dezaburire de pe luneta, efectiv nu functioneaza.
Am descoperit si de ce, una din linii era prajita partial.
Foto:
Imagine

Imagine

Ideea este, se poate repara cu o simpla banda conductoare? Sau benzile sunt in interiorul sticlei?
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Benzi dezaburire parbriz spate

06 Mar 2014, 17:40

Si eu sunt interesat de raspuns,de cand mi-a fost pusa folia nici mie nu imi mai merge una.Din cate stiu era o pasta conductoare care se putea pune sa faca legatura dar e mai mare bataia de cap.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Benzi dezaburire parbriz spate

06 Mar 2014, 17:51

Este pe interiorul lunetei....si da merge reparata cu ajutorul pastei conductoare
Parca dany facuse operatia asta :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Benzi dezaburire parbriz spate

06 Mar 2014, 18:09

Nope, nu eu. Ale mele sunt bune. Am vazut facut de altcineva doar. Nici nu cred ca am pomenit de asta pe forum. Ma rog, e un tub cu aplicator pentru reparatii retele de dezaburire, pe baza de argint parca. Nu stiu fabricantul. Liniile se rup/intrerup la spalatorii de obicei, cand se curata geamul cu lavete nerecomandate pentru asa ceva - mult prea aspre - si substante pe baza de otet (acizi in general). Sau la firmele care pun folii, care, la fel ca la spalatorii, trebuie sa degreseze geamul inainte de aplicarea foliei. La care se adauga lipsa de grija in general fata de acele rezistente acelor pomeniti mai sus.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Benzi dezaburire parbriz spate

06 Mar 2014, 18:52

dany19940 scrie:
Nope, nu eu. Ale mele sunt bune. Am vazut facut de altcineva doar. Nici nu cred ca am pomenit de asta pe forum. Ma rog, e un tub cu aplicator pentru reparatii retele de dezaburire, pe baza de argint parca. Nu stiu fabricantul. Liniile se rup/intrerup la spalatorii de obicei, cand se curata geamul cu lavete nerecomandate pentru asa ceva - mult prea aspre - si substante pe baza de otet (acizi in general). Sau la firmele care pun folii, care, la fel ca la spalatorii, trebuie sa degreseze geamul inainte de aplicarea foliei. La care se adauga lipsa de grija in general fata de acele rezistente acelor pomeniti mai sus.


Imi poti detalia operatiunea? Daca este in interiorul lunetei , cum am acces la respectivele linii de rezistente?
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Benzi dezaburire parbriz spate

06 Mar 2014, 20:27

Am facut operatia de cateva ori la diverse lunete, se gaseste argint colidal, ori un alt amesteg maroniu la fel de bun.
Am folosit loctite si inca un meclem fara marca ambele ok.
Trebuie spalat cu acetona bine, puse apoi benzi de fartie adeziva, dat cu pensula si dupa uscare si intarire, adica dupa 24 de ore este ok de folosit.
Dupa aplicare este bine sa eviti sa cureti zona respectiva intrucat in timp se exfoliaza. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
bicosm
Mesaje: 69
Membru din: 01 Ian 2010, 19:07
Localitate: Ploiesti

Re: Benzi dezaburire parbriz spate

06 Mar 2014, 22:06

:hi
Sau un produs de la Loctite; nu l-am incercat insa poate ne spui si noua ce parere ai daca il vei folosi.
http://www.daciashop.ro/echipamente-electrice/loctite-dezaburitor-3863circuit

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator