Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
spanky
Subiect Autor
Mesaje: 17
Membru din: 11 Ian 2014, 14:33

filtru de aer

18 Ian 2014, 23:02

salut. sunt nou pe aici fiind si noul posesor al unui seat leon 16 16v, fabricatie februarie 2002, adus din germania si nerulat la noi in tara. masina fiind second am facut schimbul de ulei si de filtru de ulei la un service, iar cel de aer si polen le-am facut eu mai tarziu.
Problema se prezinta in felul urmator: dupa ce am schimbat filtru de aer, am dus pedala acceleratiei la fund de cateva ori si am observat ca se aude un sunet ciudat, ca un suierat foarte scurt, o jumatate de secunda inainte sa se ridice acul turometrului si asta doar daca accelerez brusc. M-am gandit ca nu am asezat bine capacul filtrului si l-am reasezat...la fel acelasi sunet. Nu stiu daca e o problema sau daca asa ar trebui sa se auda... n-am fost atent daca facea acelasi sunet inainte sa umblu la ea.
orice sfat e binevenit. Multumesc anticipat :)
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: filtru de aer

19 Ian 2014, 10:12

Cand accelerezi brusc clapeta de acceleratie se deschide brusc, scoate initial un fluierici mic apoi bas de "gara care inghite totul" , e oarecum normal, asa face si a mea. E ca si cum ai trage aer repede in piept, si masina face aproximativ lafel. Ar trebui totusi sa verifici daca nu este alta cauza,sa nu fie filtru strapuns, orice orificiu mic creeaza sunete de genul acesta.
 
dj.gaby94
Mesaje: 305
Membru din: 03 Ian 2014, 17:45
Localitate: Worthing, UK

Re: filtru de aer

19 Ian 2014, 13:17

Important e sa pui filtru corect, mai precis garnitura aia sa etanseze perfect. Eu cand mi-am schimbat filtrul, am luat unul ieftin si garnitura nu statea la locul ei si a trebuit sa o fortez putin, dar a iesit bine. Totusi, poate ma lamureste si pe mine cineva de ce filtrul de aer vechi era plin de ulei?
Seat Leon S 1.4 16v 2002
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: filtru de aer

19 Ian 2014, 13:20

Este normal sa fie asa,pentru ca prin carcasa filtrului de aer circula si niste gaze de carter.
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
spanky
Subiect Autor
Mesaje: 17
Membru din: 11 Ian 2014, 14:33

Re: filtru de aer

19 Ian 2014, 18:23

O sa desfac capacul filtrului din nou sa verific daca e bine pus, asta undeva in weekend, momentan nu am timp de ea. Banuiesc k nu e nici-o problema daca mai fac cateva drumuri scurte cu ea asa. Nu o s-o mai calc tare in perioada asta;) merci de sfaturi. salut;)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori