Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
bluestyle
Subiect Autor
Mesaje: 510
Membru din: 18 Mai 2012, 10:39
Localitate: Brasov
Contact:

Pulverizator luneta nefunctional

14 Dec 2013, 19:01

Salut. La actionarea manetei pt spalarea lunetei se aude zgomotul produs de pompa insa nu uda luneta. Am dat jos plasticul de pe haion, insa furtunasul era la locul lui. Ulterior am observat ca imi ajunge lichid de parbriz la presul soferului. Am desfacut bordul si toate firele alea erau pline de lichid. Observat ca e acolo o imbinare care iesise. Am cuplat-o am dat si cu banda adeziva ca sa nu mai iasa insa surpriza: cand actionez maneta imi ajunge lichid tot acolo. Se prelinge pe cabluri de undeva de la motor. Mi-a pus capac nu am idee unde mai exista imbinari dinastea sau unde ar putea fi intepat furtunul... La motor nu stiu pe unde trece furtunul ca nu e la vedere. Am observat ca mai e o imbinare greu accesibila chiar la iesirea din borcan, insa e evident ca nu se poate prelinge de acolo pana la intrarea in masina pe partea soferului...Imagine


Poza e intoarsa insa se poate observa unde e imbinarea furtunului izolata de mine. Pe acel manunchi de cabluri mi se prelinge mie lichidul... Mare prostie sa puna circuitul apei pe langa cel electric.

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
 
zaytsuca
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Pulverizator luneta nefunctional

16 Dec 2013, 07:50

Problema e de la acea imbinare din spatele panoului de relee. Nu scapi de problema decat daca o inlocuiesti. Uite la mine in topic ca si eu am schimbat-o recent, costa 56 lei pe original.
SFAT: nu incerca afara sa faci operatia asta, cel putin nu la temperaturile care sunt acum, o sa ingheti. Pozitia e foarte incomoda si trebuie sa fii si un pic contorsionist:)))
SFAT2: incalzeste cu o bricheta tubul alb si scoate mufa veche, incalzeste iar si pune mufa noua. NU TAIA FURTUNUL ca o sa inebunesti incercand sa pui mufa noua.

Bafta,

viewtopic.php?f=134&t=12897&start=90
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Pulverizator luneta nefunctional

16 Dec 2013, 13:10

Pe viitor ia-ti masuri si schimba lichidul din timp este evident ca a inghetat pe traseu si presiunea creata atunci cand ai actionat maneta pentru spalarea geamului a refulat pe rand pe la fiecare imbinare.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
zaytsuca
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Pulverizator luneta nefunctional

16 Dec 2013, 13:35

Mie asta vara a inceput sa nu mai mearga...nu cred ca are treaba cu inghetatul. Eu sunt foarte atent cu chestiilea astea. Pur si simplu a cedat imbinarea, la mine mufa "mama" era problema.
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine
 
Avatar utilizator
bluestyle
Subiect Autor
Mesaje: 510
Membru din: 18 Mai 2012, 10:39
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Pulverizator luneta nefunctional

16 Dec 2013, 21:53

Masina abia am cumparat-o si avea problema asta. Zaytsuca spune-mi mai exact unde este acea imbinare si cum pot ajunge la ea. Multumesc

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
 
zaytsuca
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Pulverizator luneta nefunctional

17 Dec 2013, 08:37

Am scris in topiculmeu, vezi link din postarea de mai sus. Dai jos capacul de la panoul de sigurante apoi plasticul de sub volan si in spatele tabloului de relee e imbinarea asta. in topic gasesti si poze.
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori