Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: EPC si Poluare aprins in bord

30 Aug 2013, 07:48

ovidiu..nu are treaba benzina cu aprinderea a 2-3 martori concomitent in bord :lol: astea sunt povesti de mecanici lesinati care habar nau de capul lor cand dau vina pe benzina sau pe mers subturat la o benzinara...

clinca : tu ai vrea daca s-ar putea sa iti intre cineva prin calculator, sa iti spuna ce are masina, sa o repare si eventual sa nu te coste nimic...asa nu se poate...daca nu ai 50 lei pentru o diagnoza cand masina ta are probleme...ce te`ai face daca te-ar lasa cutia/chiuloasa/distributia ? ai dao la dezmembrari ? iti recomand sa ii faci o diagnoza sa afli ce probleme are pana nu se agraveaza sau nu se strang mai multe..pe multi ii care merg pe premisa "las ca merge si asa " ii cam lasa masinutele cand nu se asteapta...dar asta tu decizi..masina ta..banii tai
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
clinca
Subiect Autor
Mesaje: 30
Membru din: 17 Iun 2013, 07:37
Localitate: Bucuresti

Re: EPC si Poluare aprins in bord

30 Aug 2013, 18:55

Bgd nu stiam ca este asa de ieftin, am avut impresia ca ma costa mult mai mult, undeva la 100 de euro, cel putin asa am vazut pe internet 50 este putin ce-i drept. Daca se mai aprinde am sa ii fac o diagnoza cu siguranta.

Multumes de raspunsuri si revin cu update-uri... chiar sunt curios care e problema.

Bafta
Leon Stella 1M 1.6 16V 105CP AUS 2001
"Best hot hatchback of all time" The British magazine Autocar 2010
 
naenero
Mesaje: 80
Membru din: 22 Aug 2013, 17:10
Localitate: brasov
Contact:

Re: EPC si Poluare aprins in bord

30 Aug 2013, 21:08

OvidiuNicoara scrie:
Problema ciudata ce am avuto si eu cu check engine , mi se aprindea si stingea , pe tester am puso de 2 ori si nu a dat nici o eroare , abea a 3 a tura mi-a dat eroarea cu sonda lamba :) . De aceea eu ma gandeam ca e de la benzina , ca nu ii place benzina , deaia se aprinde si se stinge . Dar cand am mers a 3 a tura sa puna testerul pe ea am observat si consumu mare de benzina si incepeam sa injur pe drum ca stiam ca e scumpa , ma rugam sa nu fie aia problema :yh


cand martorul check engine se aprinde nu o face de aiurit ce e ecu in cele mai multe din cazuri
(exista si posibilitatea asta) de cele mai multe ori cand nu exista cod de eroare memorat e de vina scula de diagnoza (softul folosit) sau compatibilitatea dintre scula de diag si ecu

de ex -daca codul de eroare memorat este specific producatorului acesta nu va fi afisat pe o scula generic obd
sunt foarte multe cazurile in care se intampla din astea chair si cu VCDS ul cu anumite versiuni citesti cu anumite nu .....( de multe ori sunt pus in situatia de a folosi scula oficiala de reprezentanta pt ca ''jucariile'' chinezesti sau clonele dau rateuri)
recomandarea mea e sa gasiti un ''mecanic'' (de preferat un personaj care stie cu ce se mananca diagnoza auto) pt a va proteja buzunarul ....mai bine dai 100-150 ron pe diagnoza si stii clar ce trebuie sa schimbi la masina decat sa dai banii pe piese inutile ....
:cheers
seat leon alias blonda cracanata
land rover discovery = toroapa
ex bmw 320 rechin 2 buc
ex dacia solenza 1.4mpi
ex renault scenic rx 4 privilege 1.9 dci 4x4
ex kawasaki zx 6r ninja 600 cmc 120+ hp
ex vw golf 3 cl 1.6
ex land rover discovery 2.5 tdi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori