Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor
Mesaje: 248
Membru din: 11 Sep 2008, 11:16
Localitate: Bucuresti

au luat-o razna stergatoarele!

27 Oct 2008, 13:49

eram prin tara, in drum spre bucuresti, plouase un pic si deci am folosit stergatoarele, dupa care s-a oprit ploaia si cam la 20-30 minute au inceput stergatoarele sa mearga... pur si simplu, dintr-o data au inceput sa stearga p-acolo... am dat de maneta stanga-dreapta, sus-jos, nimic! nu se opreau! pana la urma m-a ajutat bamse prin telefon (ii multumesc inca o data pe aceasta cale) si am scos siguranta de la ele... s-au oprit, iar cand dadeam de maneta, incepea sa mearga stergatorul din spate... ajuns acasa, am bagat siguranta la loc si tot asa faceau... am vazut insa ca exista 2 sigurante de stergatoare, am scos-o pe-a doua si am bagat-o pe prima. acum e ok, fucntioneaza normal cele din fatza, dar nu mai merge cel de pe spate... daca bag la loc siguranta aia, iar incep alea de pe fatza de nebune...
ceva sfaturi, va rog? as putea verifica ceva? sau e treaba de service?
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

27 Oct 2008, 13:52

Ai cumva senzor de ploaie?
Sa nu fie murdar si din cauza asta sa plece stergatoarele
Ori poate sa fie defecta maneta de selectie.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor
Mesaje: 248
Membru din: 11 Sep 2008, 11:16
Localitate: Bucuresti

27 Oct 2008, 13:57

am senzor, dar daca nu il activezi de la maneta n-ar trebui sa functioneze, iar despre maneta ce sa zic... daca era defecta nu mergea deloc, zic eu...
acum cu a doua siguranta scoasa merg stergatoarele normal, dar nu merge ala din spate... e f ciudat si ma depaseste! probabil atinge ceva pe undeva, nu stiu... o fi in scurt pe undeva si cred ca numai un electrician bun si-ar da seama exact
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

27 Oct 2008, 14:30

tu ai niste mici probleme cu aceasta masina pe partea electrica.
gaseste un electrician bun si sa iti vefifice eventual sa iti curete contacte sigurante, chestii din astea!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Corneell
Mesaje: 1
Membru din: 30 Sep 2021, 10:23

Re: au luat-o razna stergatoarele!

30 Sep 2021, 10:39

Salut!am si eu o problema cu stergatorul din dreapta,nu vrea sa mearga !!!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: au luat-o razna stergatoarele!

30 Sep 2021, 19:19

Stergatorul din dreapta la ce masina?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori