Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ovydyu4all
Subiect Autor
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Probleme switch

27 Apr 2013, 13:03

Salutare

Am o problema la care nu reusesc sa gasesc rezolvarea. Masina e cea din semnatura.
Aveam probleme la switch-ul de la portiera sofer care nu mai facea contact in broasca (s-a spart), l-am inlocuit si tot nu functioneaza, desi pe multimetru el lucreaza corect (inchide si deschide contactul). Am probleme cu macaraua electrica la geamul de la pasager, am desfacut placa metalica cu macaraua, automat am scos si mufa de la broasca, motat la loc si nici asta nu mai functioneaza switch-ul, desi nu am umblat la el.

Acum intrebarea este: sa primesca ceva erori in calculatorul de confort si sa nu mai recunoasca switch-urile de la portierele fata?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme switch

27 Apr 2013, 20:43

N-am vazut la nici-o masina la care am lucrat sa faca asa cum zici tu ca face a ta, dupa ce am demontat vreuna din usi. Plus ca switch-ul din respectiv doar da o masa in primul rand lampii din usa, apoi spune si circuitului de inchidere centralizata sa aprinda lampile interioare. Lampile de pe usi merg? Ai verificat sigurantele?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
ovydyu4all
Subiect Autor
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Probleme switch

28 Apr 2013, 17:28

Nu merg nici lampile de pe usile fata desi inainte de demontare una din ele functiona, pe spate functioneaza totul in regula..sigurante nu am gasit arse.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Probleme switch

28 Apr 2013, 17:43

Cand ai schimbat sw ai desfacut sa refaci lipiturile mufei pe bucatica de cablaj unde duc firele de la sw?
De obicei si nu de obicei, intotdeauna acele terminale le vei gasi dezlipite de pe cablaj.
Chiar daca par lipite de te vei uita cu o lupa puternica ai sa vezi ca lipiturile sunt macinate.
Este de vina aliajul de lipit care nu are Plumb ci alte rahaturi in el, sa fie ecologic, de parca elementul Bp ar fi de origine extraterestra si nu se gaseste in natura....
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme switch

28 Apr 2013, 21:19

Refa lipiturile in broaste si, ca alternativa, poti pune in scurt firele la switch-uri, sa vezi daca se aprind lampile. Daca se aprind, ai gasit defectul. Daca nu...broblemm !
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
ovydyu4all
Subiect Autor
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Probleme switch

28 Apr 2013, 22:23

o sa desfac iar, deja sunt maestru in demontarea portierelor de cate ori am desfacut :)) stie careva de unde pot cumpara doar rola + cabluri pt macara geam electric(fara cleme si altele)?
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Probleme switch

28 Apr 2013, 22:41

Nu se gasesc separat, doar kit intreg si nu costa mai mult de 50 de euroi cele cu cleme de metal.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
ovydyu4all
Subiect Autor
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Probleme switch

28 Apr 2013, 23:23

cleme sunt cele originale si sunt bune, nu le schimb degeaba.. o sa iau un chit de reparatie de aici http://www.geamuri-electrice.info/piese ... _Fata.html si voi folosi doar ce am nevoie
 
ovydyu4all
Subiect Autor
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Probleme switch

12 Mai 2013, 09:44

Revin cu detalii asupra problemei switch-urilor: in momentul in care deschid portiera cand merge cand nu merge, daca las portiera deschisa si armez/dezarmez din telecomanda se aprinde si nu se mai stinge, daca armez si dezarmez din nou se stinge din nou. Ciudat nu?
Din cate am vazut pe net, in broasca mai exista 2 switchuri in afara de cel pe care il schimbam noi, sa fie defecte alea?
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme switch

12 Mai 2013, 13:22

In broasca soferului sunt 5 switch-uri: 4 interne si unul extern. 2 din cele interne sunt pentru confirmarea pozitiei butucului yalei, iar 2 sunt pentru confirmarea pozitiei lock/unlock a broastei. Cel extern e pentru lampile interioare si pentru comunicarea catre modulul comfort ca usa e deschisa sau inchisa. Din cate am desfacut pana acum, inca n-am intalnit niciunul intern defect, dar acelasi defect il au si lipiturile proaste din mufa broastei. Ai refacut toate lipiturile din ea? Mai ales, ai asamblat cum trebuie partile broastei (cea mecanica cu cea electrica - e un brat/levier ce trebuie sa intre intr-o furca)? Daca nu, atunci mecanismul interior nu ajunge sa dea confirmare ca masina e descuiata sau incuiata.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori