Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ffflorin2004
Mesaje: 95
Membru din: 11 Dec 2011, 19:14
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Usa blocata

24 Mar 2018, 17:46

Salut,

Imi recomandati un mecanic sa imi repare si mie usa din dreapta fata, din Cluj-Napoca?

Scurt istoric:
Am schimbat macaraua de la geam, apoi am pus totul la loc. Intr-un moment s-a blocat broasca pe inchis, dar cumva am reusit sa o deschid. Asta se intampla cand inca era usa deschisa.

Apoi am reglat manerul din exterior, broasca, deschis si inchis usa de cateva ori, pus tot la loc, strans scule.

Cand am terminat si cu sculele, am vrut sa mai verific o data usa, dar era blocata.

Acum:

Partea electronica merge din ea, se inchide si se deschide usa, dar broasca nu se deblocheaza. Am incercat sa dau jos fata de usa, din interior, cu chinuri, dar dupa ce am desfacut suruburile, nu o pot trage afara. Apoi ar trebui sa dau jos si tabla, asa ca ma dau batut.


Revin, stiti pe cineva care ma poate ajuta in Cluj-Napoca?

Multumesc,
 
ffflorin2004
Mesaje: 95
Membru din: 11 Dec 2011, 19:14
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Usa blocata

24 Mar 2018, 19:01

Scuze pentru postare dubla, dar revin cu un update.

Dupa ce am cautat si pe alte forumuri, cu cateva lovituri in dreptul manerului, s-a deblocat usa. Am reglat iarasi cabluri, manere, broasca, totul parea in regula. Am inchis de cateva ori usa si iar s-a blocat.

Am recitit pe forumuri, si mai era o varianta cu cablul de la manerul din exterior. Asa ca l-am scos din maner cu o surubelnita fina, apoi am lovit putin usa, am deschis-o usor. Am reglat cablul astfel incat sa fie cat mai moale, nu asa de intins ca si inainte. Si am pus toate la loc.

Deocamdata functioneaza, dar mai vedem noi in viitor.

Ar putea fi aceasta problema mecanica de la altceva decat de la acest cablu de la manerul exterior?

Va multumesc,
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Usa blocata

25 Mar 2018, 08:13

Daca mecanismul nu revine in pozitia zero, atunci levierul de care e agatata acea usa nu-si mai face functia - vezi noua metoda de furt a masinilor cu moneda bagata intre maner si butuc. Daca tu intinzi prea tare sufa, levierul urmeaza manerul si "gandeste" ca acea usa e in proces de deschidere ca asa vrei tu...daca intelegi ce vreau sa spun. Asa ca atentie mare la pozitia initiala a sufelor inainte sa desfaceti broastele.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Usa blocata

26 Mar 2018, 08:07

Si eu zic ca este de la cablul manerului exterior.L-ai tensionat prea tare.Am patit si eu.Exact ce spune si Dany-"Atentie mare la pozitia initiala a cablului inainte se desfacere!"
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
ffflorin2004
Mesaje: 95
Membru din: 11 Dec 2011, 19:14
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Usa blocata

26 Mar 2018, 08:21

Salut,

Revin dupa 2 zile de folosit masina. Se blocheaza la fel broasca de la usa, dar numai in momentul in care inchid masina, din inchiderea centralizata. Adica, daca blochez doar usa din dreapta, se deblocheaza si se deschide fara probleme, dar daca o inchid de pe telecomanda, la deschidere trebuie sa lovesc usor manerul usii, pentru a se debloca broasca.

Cred si eu ca este din cauza cablului de actionare de la manerul exterior, dar l-am reglat in cea mai putin tensionata pozitie si tot se blocheaza. O sa mai verific un pic azi, dupa munca, daca pot sa ii mai fac alte reglaje.

Ar putea fi si din cauza inchiderii din broasca? Eu nu cred, tinand cont ca nu au fost probleme pana sambata, cand am dat-o jos.

Mersi!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Usa blocata

26 Mar 2018, 10:26

Daca nu ai desfacut broasca in bucati, atunci nu are ce sa fie altceva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori