Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
raaazvanell
Subiect Autor
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iun 2011, 12:28
Localitate: cluj napoca
Contact:

problema rabatare oglinzi

01 Iun 2012, 19:57

salutare, am si eu un Seat Leon 1m top sport din 2005. Am o mica problema legata de oglinzi, am fost undeva intr-o seara si am considerat ca e necesar sa rabatez oglinzile. Dupa ce am revenit la masina, am dat sa le deschid dar nu au mai reactionat :| ... nevoit sa ajung acasa a trebuit sa rabatez oglinzile in pozitia initiala manual. am facut lucrul asta, dar de atunci nu se mai intampla nimic cand invart de butonasul de la reglat oglinzile, nici un sunet nimic, in pozitia adusa de mine manual nu stau fixe se balangane aiurea.... Daca cineva a mai patit si stie despre ce e vb rog tare mult ajutor !!!

am fost si la reprezentanta in cluj astazi si m-au programat pt saptamana viitoare, dar imi este frica sa nu dau acolo nu stiu cati bani si apoi sa ma trezesc ca tre sa iau alte oglinzi, niste oglinzi electrice noi costand circa 175 ron bucata... are cineva idee cat costa constatarea la reprezentanta ??? :)
Seat leon 1.9tdi ARL
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: problema rabatare oglinzi

01 Iun 2012, 20:02

Ar fi bine sa fie o oglinda electrica si rabatabila doar 175 RON. Mai de graba 175 de Euro.
Am patit si eu asta acum vreo 3 ani. Le-am pliat si deplait cu mana, apoi am pus contactul si am mai invartit de buton de cateva ori pana si-au revenit. Nu ma intreba de la ce a fost, ca habar nu am.
 
Avatar utilizator
sorinpavel
Mesaje: 408
Membru din: 23 Feb 2011, 16:44
Localitate: Iasi
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

01 Iun 2012, 20:23

Am avut o problema asemanatoare , dar la mine nu mai functiona aproape nimic pe pe panoul de pe usa soferului (rabatare oglinzi , geamuri electrice , etc) . Problema era modulul din portiera soferului .
La fel am rabatat si eu o oglinda cu mana dar cand am schimbat modulul si am actionat rabatarea oglinzilor si-a revenit (s-a auzit un mic carait dar oglinda a revenit la pozitia initiala) . Cel mai probabil in interior exista o rotita ceva care e actionata de un motoras , probabil zimtii rotitei respective au avut de suferit .
Probabil , colegul Dany ne poate lamuri cel mai bine ce ar fi putut sa ti se intample...

Succes in rezolvarea problemei !
 
Avatar utilizator
raaazvanell
Subiect Autor
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iun 2011, 12:28
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

01 Iun 2012, 20:36

multumesc pentru informatii. Roger- ai dreptate probabil oglinzile gasite de mine erau doar reglabile electric nu si rabatabile,dar atat costa, pe www.autoeco.ro ...am tot invartit de butonul ala dar nimic....aveti idee cat costa ansamblul ala unde e butonul de reglaj pt oglinzi daca ala e sa fie ?
Seat leon 1.9tdi ARL
 
Avatar utilizator
raaazvanell
Subiect Autor
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iun 2011, 12:28
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

01 Iun 2012, 20:37

aici aveti oglinda la pretul respectiv daca are cineva nevoie ...

http://www.autoeco.ro/piese-auto/SEAT/L ... t-2750859/
Seat leon 1.9tdi ARL
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: problema rabatare oglinzi

01 Iun 2012, 20:45

aftermarket, da, se poate, dar OEM e muuult peste :hi
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

01 Iun 2012, 22:52

Cel mai comun e sa se fi defectat chiar butonul de oglinzi. Si la mine are un mic joc, dar deja stiu ce si cum sa-l manevrez. Am patit o singura data sa nu se deplieze cand am vrut eu, dar cand am pus masina in miscare s-au desfacut singure la vreo 10 km/h. De ataunci n-am mai patit asta. Sa revenim. Al doilea motiv ar fi calculatorul de pe usa soferului, sa fi murit prin deces integratul de comanda al motoraselor de pliere. N-am gasit de cumparat nicaieri in cantitati mici, am vrut sa iau vreo 10 bucati, sa modific calculatoare fara comanda de pliere. Daca ai casetofonul/CD-ul original Aura si ai codul la el, incearca un reset prin decuplarea bateriei. Sau poti face o diagnoza, poate iti apare ceva, desi n-am prea vazut faulturi referitoare la plierea oglinzilor la 1M.

PS: Incercati sa va abtineti sa depliati oglinzile cu mana daca nu merge electric, sfatul meu. E o saiba cu 2 pinteni la interior dintr-un material foarte fragil, gen aluminiu/antimoniu. Acei pinteni cedeaza extrem de usor si sa vedeti ce "frumos" se va manifeste acea oglinda dupa. :lol: Vorbesc din experienta proprie.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: problema rabatare oglinzi

02 Iun 2012, 01:54

Dany, cand le-am pliat - depliat, se balanganeau ca palosul lui Harap Alb cand facea baie in jacuzzi... adica nu tinea nimic in nimic. Apoi, cand am le-am "facut" din buton, au facut "trosc" pe rand.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

02 Iun 2012, 08:41

Da, pentru ca au ramas intre pozitii, suspendate pe acei pinteni de care vorbeam. Norocosule !
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
raaazvanell
Subiect Autor
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iun 2011, 12:28
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

02 Iun 2012, 13:50

merci dani de sugestii, la mine la fel s-a intamplat, le am tras in exterior incet in pozitia normala, dar se miscau aiurea nu stateau locului, daca le dau pe inchis cand ajung in pozitia inchis fac trosc ...ce sa le fac, habar nu am... sa incerc mai intai sa scot bornele ?
Seat leon 1.9tdi ARL
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

02 Iun 2012, 14:22

Daca ai codul de la Aura, incearca. Acum pana le prinzi pe pozitia normal...mai dureaza. Fiecare din ele are la interior un switch de cap de cursa, care transmite calculatorului din usi ca s-a terminat cursa, sa nu mai dea impuls. Mai mult ca sigur partea rabatabila nu a ajuns in pozitia normala de functionare, ca sa actioneze acel switch. Daca ar fi in pozitie normala, nu ar juca "ca palosul lui Harap Alb cand facea baie in jacuzzi" :lol: , s-ar stabiliza. Chiar te poti uita sa vezi daca sunt coborate la nivel cu platicul care inveleste baza (partea fixa, prinsa de usa). Daca e mai sus, fie si cu 1 mm, inca nu sunt in pozitie normala. Nu mai stiu daca mai am poze cu acei pinteni de care vorbeam, o sa ma uit prin laptop.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
raaazvanell
Subiect Autor
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iun 2011, 12:28
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

03 Iun 2012, 13:54

M-am uitat si pare sa fie un pic mai sus partea rabatabila decat cea fixa, dar cum fac sa le aduc in pozitia initiala? Acum daca dau de buton nu se aude nimic, e ca si cum nu as invarti de el... Vreau sa incerc mai intai sa vad daca pot rezolva eu ceva, nu de alta dar poate ma duc la reprezentanta joi, ca mi-am facut programare si ma trezesc ca ma costa acolo mai mult decat niste oglinzi noi :))...
Seat leon 1.9tdi ARL
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

03 Iun 2012, 14:18

Man, asa de la distanta uriasa...nu mai stiu ce sa-ti zic sa faci tu. Eu desfac si repar de obicei. E greu de facut ceva prin online. E clar acum ca sunt date peste cap, ca o distributie sarita de la punct. Si e si mai greu daca nu se intampla nimic cand dai de buton. Din ce am citit pe site-uri straine, se da doar de buton ca sa le readuci la realitate, daca tragi de ele sar de la punct. Vezi cu resetul mai intai cum poti face, daca nu la service, ca nu au cum sa ia prea mult pentru aruncat un ochi sau si o diagnoza. Trebuie verificat in grupurile de masura daca se primeste comanda de la butonul oglinzilor. Daca nu, ai butonul defect.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
raaazvanell
Subiect Autor
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iun 2011, 12:28
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: problema rabatare oglinzi

03 Iun 2012, 14:47

ok.. o sa vad ce o sa pot rezolva la reprezentanta si revin cu informatii.. sper sa rezolv ..

multumesc dany :)
Seat leon 1.9tdi ARL
 
ffflorin2004
Mesaje: 95
Membru din: 11 Dec 2011, 19:14
Localitate: Cluj-Napoca

Re: problema rabatare oglinzi

05 Iun 2012, 04:29

raaazvanell scrie:
ok.. o sa vad ce o sa pot rezolva la reprezentanta si revin cu informatii.. sper sa rezolv ..

multumesc dany :)



Si eu mai am probleme cu butonul de la oglinzi, da numai cateodata.. Mai exact, daca ma incurc sa dau peste el inainte sa bag cheia in contact, in momentul in care nu imi recunoaste modulul din usa stanga. Usa mea stanga are probleme, nu stie tot timpul cand se deschide sau inchide, de aceea nu merge tot timpul inchiderea centralizata din usa stanga si nici lumina cand deschid doar usa stanga.

Cand am patit ultima oara treaba cu oglinzile, am dat inapoi butonul la pozitia "oglinzi pliate" , am inchis masina, am deschis masina, usa din dreapta , pus contact, si incercat iar..

Repet, problema mea ii legata de modulul din usa stanga.
Legat de tester pentru oglinzi, nu stiu sa apara cine stie ce erori.. mie nu imi merge incalzirea in oglinzi si imi apare eroare 35 --

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori