Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
 
Avatar utilizator
vladcristian77
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 17 Mai 2017, 21:04
Localitate: Bucuresti

Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

17 Mai 2017, 21:38

Salutari, sunt nou pe aici, mai exact asta e primul post si am zis cu ocazia asta sa imi prezint al meu Seat.

Este un Seat Leon Cupra R, 1.8T BAM 225 CP.
Fabricatie - Noiembrie 2013
Kilometri: 236.000 km

Nu am masina de foarte mult timp, initial am vrut sa iau Audi S3 8L, dar am ajuns la concluzia ca diferenta de £1000-1500 doar pentru Quattro si scaune Recaro electrice, nu merita. Asa ca am luat Cupra R.

Modelele de UK vin cu etrieri fata Brembo si discuri de 323mm ca dotare de fabrica.

Ca modificari, fata de dotarile stock:

*Evacuare Cobra, fara downpipe.
*Blow Off Valve - Forge 008
*Forge 6 Speed Adjustable Short Shifter
*Filtru aer conic (fara heatshield, urmeaza achizitionarea lui)
*REMAP Revo Stage 1
*Boost Gauge - Smoked (fumuriu cand nu este aprins)
*Kit furtune silicon.
*Stergatoare Aero pentru prindere normala, fara a mai fi nevoie schimbarea bratelor.

Planuri de viitor:

*Este programata la RAR in iulie, deci RAR, Autentificare plus inscriere.
*Cupra R Lip ("l-am uitat" in vreo bordura), aici este foarte ieftin, £22 la reprezentanta.
*Intercooler
*Heatshield pentru filtrul de aer
*Downpipe De-Cat
*Suspensie sport KW
*Panou climatronic (am toata partea dreapta neagra)
*Schimbat recipientul pentru carbon (se aude un tic-tic de la el incontinuu)
*Revo Map Stage 2


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Imagine
 
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

17 Mai 2017, 22:22

Bine ai venit,
Ai o baza buna de plecare pentru orice ai de gand in continuare.
Imi permit sa iti fac 3 sugestii:
-capacul de pe motor as scapa de el chiar daca arata bine, pentru ca la 1.8t nu face altceva decat sa tina caldura emanata de motor si sa coaca prematur firele bobinelor.
-chiar daca iti iei heatshield pentru filtrul de aer, intregeste traiectul de aer original care pleca din tragerul fata si ducea la airbox-ul stock al masinii trecand printre baterie si aripa dreapta (vad din poza cu motorul ca iti lipseste cel putin o parte din el), pentru ca ajuta filtrul sa aiba acces la aer mai "proaspat".
-daca tot esti in UK ai putea sa investesti intr-un kit de admisie complet RAMAIR. Au kituri complete cu heatshield si tot ce mai trebuie, foarte bune calitativ si la jumatate din pretul altor marci recunoscute.
Vezi daca RAMAIR nu are si kit de intercooler pentru ca am vazut de curand ca aveau pentru 2.0TFSI la un pret extrem de bun.
 
Avatar utilizator
vladcristian77
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 17 Mai 2017, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

17 Mai 2017, 22:50

gamer555 scrie:
Welcome, deosebit model ai! Like


Multumesc mult!

Vw_g60 scrie:
Bine ai venit,
Ai o baza buna de plecare pentru orice ai de gand in continuare.
Imi permit sa iti fac 3 sugestii:
-capacul de pe motor as scapa de el chiar daca arata bine, pentru ca la 1.8t nu face altceva decat sa tina caldura emanata de motor si sa coaca prematur firele bobinelor.
-chiar daca iti iei heatshield pentru filtrul de aer, intregeste traiectul de aer original care pleca din tragerul fata si ducea la airbox-ul stock al masinii trecand printre baterie si aripa dreapta (vad din poza cu motorul ca iti lipseste cel putin o parte din el), pentru ca ajuta filtrul sa aiba acces la aer mai "proaspat".
-daca tot esti in UK ai putea sa investesti intr-un kit de admisie complet RAMAIR. Au kituri complete cu heatshield si tot ce mai trebuie, foarte bune calitativ si la jumatate din pretul altor marci recunoscute.
Vezi daca RAMAIR nu are si kit de intercooler pentru ca am vazut de curand ca aveau pentru 2.0TFSI la un pret extrem de bun.


Trebuie pusa la punct dpdv al "lucarii" asupra motorului. Banuiesc ca cine a lucrat inainte la masina a lucrat ori legat la maini ori legat la ochi. Masina avea BOV montat invers, niste furtune inversate, masina nu facea presiune deloc doar din cauza asta. Cred si sunt ferm convins ca mai sunt si altele care nu sunt montate corect dar pe mine ma depaseste. Cand o sa o aduc in tara o sa ma ocup de ea.

Am gasit pe eBay kit RAMAIR de admisie dar la fel e doar cu heatshield fara traseu suplimentar ca la 2.0TFSi, iar la intercooler banuiesc ca singura solutie e sa il faca cineva "custom" pentru ca vreau sa pastrez proiectoarele iar tot ce e kit pe eBay trebuie renuntat la proiectoare, iar Forge costa 800-900 Lire, ceea ce nu o sa achizitionez niciodata.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 07:32

Bine ai venit intre noi!
Referitor la tacanitul din canistra de carbon: asa trebuie sa faca. E o electrovalva comandata de ECU. Uneori fac zgomot mai mare. Nu e motiv de ingrijorare asta, motiv ar fi cand nu deschide sau e deschisa permament, indiferent daca are sau nu comanda.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 07:41

Bun venit si din partea mea si sa ai spor la modificari!
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 09:08

Kitul de la RAMAIR are tot ce iti trebuie si nu stiu daca are rost sa te complici cu ebay, cand il poti lua direct de la ei de pe site http://www.ramair-filters.co.uk/shop/automotive/induction-kits-automotive/jet-stream-induction-kit-automotive/vag-jetstream-induction-kits/ramair-intake-induction-air-filter-kit-k04-1-8t-fit-audi-s3tt-seat-leon-cupra-r-2/.

Ceea ce iti trebuie tie pentru a completa traseul de aer OE pana la filtru nu se regaseste in nici un kit de admisie, pentru ca sunt componente OE. Ti-am atasat 2 poze ca sa iti faci o idee.

Imagine


Imagine

Ti-am incercuit cu galben elementele care iti lipsesc. In prima imagine vezi clar plasticul din spatele farului, ce tie iti lipseste si vine in continuarea celui pe care tu il ai. Tot in prima imagine ti-am incercuit cu galben si traseul conductei de plastic OE ce ducea la cutia filtrului original (i se vede doar capatul langa filtru). Ca sa iti faci o idee mai exacta despre cum arata acea conducta ai poza a doua.

Pentru un kit de intercooler ce iti permite pastrarea proiectoarelor de ceata, uite aici o varianta la un pret ok as zice eu: http://www.airtec-cooling.co.uk/product/airtec-seat-cupra-r-front-mount-intercooler-conversion-kit/.

 
Avatar utilizator
vladcristian77
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 17 Mai 2017, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 10:22

dany19940 scrie:
Bine ai venit intre noi!
Referitor la tacanitul din canistra de carbon: asa trebuie sa faca. E o electrovalva comandata de ECU. Uneori fac zgomot mai mare. Nu e motiv de ingrijorare asta, motiv ar fi cand nu deschide sau e deschisa permament, indiferent daca are sau nu comanda.


Ideea e ca la mine face mereu, nu se opreste niciodata din acel tacanit.

Roger scrie:
Bun venit si din partea mea si sa ai spor la modificari!


Multumesc mult!

Vw_g60 scrie:
Kitul de la RAMAIR are tot ce iti trebuie si nu stiu daca are rost sa te complici cu ebay, cand il poti lua direct de la ei de pe site http://www.ramair-filters.co.uk/shop/automotive/induction-kits-automotive/jet-stream-induction-kit-automotive/vag-jetstream-induction-kits/ramair-intake-induction-air-filter-kit-k04-1-8t-fit-audi-s3tt-seat-leon-cupra-r-2/.

Ceea ce iti trebuie tie pentru a completa traseul de aer OE pana la filtru nu se regaseste in nici un kit de admisie, pentru ca sunt componente OE. Ti-am atasat 2 poze ca sa iti faci o idee.

Imagine


Imagine

Ti-am incercuit cu galben elementele care iti lipsesc. In prima imagine vezi clar plasticul din spatele farului, ce tie iti lipseste si vine in continuarea celui pe care tu il ai. Tot in prima imagine ti-am incercuit cu galben si traseul conductei de plastic OE ce ducea la cutia filtrului original (i se vede doar capatul langa filtru). Ca sa iti faci o idee mai exacta despre cum arata acea conducta ai poza a doua.

Pentru un kit de intercooler ce iti permite pastrarea proiectoarelor de ceata, uite aici o varianta la un pret ok as zice eu: http://www.airtec-cooling.co.uk/product/airtec-seat-cupra-r-front-mount-intercooler-conversion-kit/.


M-am mai uitat prin compartimentul motor si din cate vad, fostul (prost) proprietare, a preferat sa renunte la tunelul de aer pentru un balast de xenon.
Acel capac din spatele farului il am prin portbagaj. Ai cumva part no pentru tunelul de aer? Am incercat sa il caut dar nu il gasesc, zic ca dupa part no, este mai usor.

Cred ca o sa optez pentru kit-ul de inductie de la RAMAIR, pare foarte calitativ. Iar referitor la intercooler o sa astept pana ajung in tara si in momentul trecerii la Stage 2 o sa vad ce traseu mi se recomanda (stiu ca trebuie calculat volumul de aer) plus o alta admisie.

Cateva intrebari:

*Urmeaza sa ii fac revizia. Ce ulei recomandati pentru acest motor? Am cautat pe forumurile de aici dar ei folosesc niste uleiuri de care nu am auzit niciodata, quantum, magnum etc.

Am auzit pareri foarte bune despre Shell Ultra Helix dar nu stiu 5W-30 / 5W-40? Stiu ca trebuie sa aibe norma VW 504.00
Alta varianta ar mai fi MOTUL Specific 504 00 507 00 5W30.

Cu ocazia reviziei as vrea sa schimb si uleiul in cutie (stiu ca nu e bine sa ma scarpin daca nu ma mananca, dar vreau sa ii fac o revizie completa sa fiu eu sigur ca toate sunt bune). Si la fel nu stiu ce este recomandat.

Daca aveti o lista pentru o revizie completa cu ce se recomanda, ca si tipuri de lichide: sistem de franare, transmisie, motor si ce producatori recomandati.

*Cum se demonteaza panoul central ca sa scot climatronicul?

Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 10:45

Cred ca e la pozitia 7b cea ai tu nevoie: http://www.oemepc.com/seat/part_single/ ... 879/lang/e

Eventual vezi si aici, dar nu cred ca e cazul: http://www.oemepc.com/seat/part_single/ ... 893/lang/e

Pt climatronic: prima oara scoti rama consolei centrale, care este prinsa plin clipsare, apoi ai doua suruburi in stanga/dreapta climatronicului.
 
Avatar utilizator
vladcristian77
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 17 Mai 2017, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 11:09

@Roger - Mersi, pozitia 6 e ceea ce am nevoie: 1J0129609C

O sa incerc cum ai zis tu dar cineva mi-a zis ca trebuie demontata scrumiera. O sa vad diseara ce este de desfacut pe acolo.

Later edit: E ciudat, cand dau pe cod si selectez anul nu apare 1.8T BAM, dar daca caut manual aici: http://www.oemepc.com/seat/part_single/ ... ng/e#sec_9 -- apare, dar la fel cand selectez codul iar nu arata BAM.

Later edit: Am gasit intr-un final, dar mi se pare exagerat de scump 10 lire pentru un plastic :bounce: :bounce:
asta e.. O sa dau comanda de el.

Mersi de sfaturi :D
http://www.ebay.co.uk/itm/SEAT-LEON-MK1 ... SwiDFYNY61
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 11:34

E cu ofertare, deci poate il scoti pe la 7 lire. E ok vanzatorul ala de pe ebay. Am luat si eu piese de le ei de-a lungul anilor ;)
L.E. pozitia 9 are codul respectiv, nu 6.
 
Avatar utilizator
vladcristian77
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 17 Mai 2017, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 11:43

@Roger - Da scuze, ce este 6 ce e 9, tot pe acolo :D La 9 cu siguranta faceam referire. Am vazut ca are mai multe produse de Leon, plastice si alte nimicuri de care am nevoie. O sa iau legatura cu el si poate reusesc sa iau mai multe produse la un pret mai bun.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 11:50

Daca tacane mereu, nu e vina lui. Inseamna ca asa are comanda de la ECU. Scoate mufa si ai sa vezi ca nu mai face.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
vladcristian77
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 17 Mai 2017, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 14:41

@dany19940 - Am vazut ca ai facut masina lui Roger "tipla" :D Daca e o aduc si eu pe a mea la tine, sunt din Moinesti :)) Glumesc. Poti sa imi spui si mie unde sa retapitez volanul, am vazut ca cel al lui @Roger a iesti super fain.

Oricum, mai am foarte multe de facut la masina sa fie asa cum vreau eu, dupa cum am zis proprietarul dinainte sigur si-a batut joc de ea si este nevoie de o verificare amanuntita.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leon Cupra R - 1.8T BAM 2004

18 Mai 2017, 15:25

Volanul de pe Cupra R e refacut la un baiat din Arad, cu o foarte buna reputatie pe multe forumuri.
Tot la el am facut si volanul de la celalalt Leon: http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f= ... start=2280
Adi 0755 612 217
Iar pentru restul problemelor, il recomand pe Dani :cheers
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori