Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
C_kst
Mesaje: 1224
Membru din: 16 Aug 2008, 11:14
Localitate: Bucuresty

Re: VS-14-YCE

05 Feb 2009, 21:25

Eu nu aud in stanga si in dreapta k tine de la tuneri care iti zic k e bov...si probabil ti-au mai zis alte pers k ala e bov...si gata...m-am gandit sa scriu pe forum k am BOV...stiu prea bine ce vorbesc ;)...imi place de tine k schimbi mereu subiectu...si k ai dat-o in masina stock si in poze in PhotoShop...si da...masina are bov...daca vrei iti pun si o poza mai detaliata...sa vezi exact cum arata si unde e pozitionat...dormi u linistit ;)
Detailing Interior - pt cine vrea sa readuca interiorul la viata viewtopic.php?f=96&t=12464&p=270513#p270513
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: VS-14-YCE

05 Feb 2009, 21:34

e ultima oara cand intervenim!
urmatoarele posturi cu intriga sau orice alt cuvant care va continua flame-ul, v-or fi sterse si autorii avertizati!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
corsi
Mesaje: 303
Membru din: 13 Oct 2008, 22:59
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: VS-14-YCE

06 Feb 2009, 11:51

Totusi cred ca o poza nu e mare lucru sa faci si sa pui.
Sa mai risipesti indoielile.
Cupra st 4wd
 
packard
Subiect Autor
Mesaje: 29
Membru din: 16 Aug 2008, 10:01
Contact:

Re: VS-14-YCE

06 Feb 2009, 12:08

Ca sa lamurim problema si sa nu mai ceara unii si altii poze si sa sa invete si fratele meu ceva

In primul rand hai sa lamurim ce inseamna Blow-off pe diesel.

Acesta este un dispozitiv compus din doua parti. o parte care se monteaza la pedala de acceleratie si care simte in momentul in care se ridica piciorul de pe pedala , moment in care comanda o electro-supapa montata pe evacuare care da drumu instant la presiunea creeata de turbina.


Dupa o documentare mai minutioasa pentru ca am luat de bun ce mi-au zis si mie altii ( si au fost multi, unul mai cunoscator ca celalalt) am ajuns sa imi dau seama de unde provine sunetul la mine:

Masina are evacuare Borla de 63 de mm Straight Pipe ( fara tobe sau catalizator). Sunetul care se aude la mine este generat de Back-up-ul turbinei ( presiunea pe care aceasta o genereaza in momentul in care am ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie) si care este aruncat in evacuare prin intermediul unui Diverter Valve. Practic , principiul de functionare este acealshi. Presiunea din turbina este evacuata instant in tevile de esapament. Cu alte cuvinte am o versiune mecanica a unui blow-off de diesel doar ca , motorul fiind diesel ( volum mic de aer emis in sarcina datorita principiului de functionare si EGR-ului cumulat cu faptul ca DiverteR Valve-ul nu poate elibera instant presiunea , aceasta scapand oarecum treptat sunetul este mai alungit daca vreti.

Sper ca si fratele meu sa fii invatzat ceva ca se mai uita si el pe forum :)

any more questions, feel free to ask ;)
Imagine
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VS-14-YCE

07 Feb 2009, 12:08

va rog eu nu va mai certati....ideea e ca din discutiile voastre, unii chiar invata ceva...adik eu:D
yce, am vazut masina ta si aseara, sunetul ala de unde o veni el ca e bov sau nu :D se apropie de zgomotul
produs de masinile de raliu.....sunet care il ador :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
packard
Subiect Autor
Mesaje: 29
Membru din: 16 Aug 2008, 10:01
Contact:

Re: VS-14-YCE

07 Feb 2009, 21:09

Mersi de aprecieri,

oricum daca o sa citesti ce am postat o sa intelegi ce e ala un BOV si care e principiul lui de functionare ;)


regards,
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori