Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
dizzy1990
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 24 Apr 2015, 14:50

seat leon 1.6 16v cod motor AZD

24 Apr 2015, 15:19

salut sa va prezint leonul meu
LEON 1.6 16V 77KW, din 2001 euro 4
FULL OPTION fara piele si trapa
- astazi am decis sa merg la mecanic cu o problema la relati ascileaza foarte tare
- am facut un test cu vag-com mia iesit o eroare pe cilindrul 2 ca si cum nu are la relanti destul de buna aprinderea, arderea
(toate bune pana aici )
- neam apucat de uitat pe la bobine, bujii cabluri etc
- pana la urma nu am vazut mare lucru si am zis hai sa ii facem un test de compresie
- SI AICI SURPRIZA MARE NU AVEAM COMPRESIE PE NICI UN CILINDRU SA ZICEM 2 BARI PE CILINDRU ...astea din spusele mecanicului
- si cum stim de acuma cu totii sa gasit problema hai sa reparam
- segmentare , schimbare garnitura , rectificare chiuloasa, semeringuri, etc
- eu sunt in dubii nu am auzit niciodata compresie atat de mica
- ce pot face in continuare ????????
- masina in cuplu merge nu intrerupe
- as dori niste pareri, niste sfaturi , posibile rezolvari ..ma refer la compresie
multumesc
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: seat leon 1.6 16v cod motor AZD

25 Apr 2015, 10:16

In primul rand bine-ai venit, chiar daca ai avut o intrare mai ciudata. Trebuia postat la rubrica Leon 1M - probleme, nu aici unde sunt postate probleme cu forumul, nu cu masinile.
In al doilea rand...schimba mecanicul. Este imposibil sa ai compresie sub 2 bari pe toate pistoanele si masina sa mearga inca. Mai degraba ai ceva cu bobina de pe acel cilindru sau, cum au avut mai multi la acest tip de motor, cu axele cu came. Posibil sa fi umblat la motor mai degeaba.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
dizzy1990
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 24 Apr 2015, 14:50

Re: seat leon 1.6 16v cod motor AZD

25 Apr 2015, 15:12

imi cer scuze ca am postat unde nu trebuie ..nu am stiut ce trebuie sa fac
multumesc pentru raspuns o sa caut o bobina si o sa o schimb
iar cu axele cu came cum ar trebui sa verific daca sunt ok sau nu ?
daca trebuie sa schim topicul in alta parte ajutati-ma nu stiu cum ..:(
astazi am vazut ca mi sa topit si furtunul de la epurator si am cautat toata ziua si nu am gasit
de acuma luni trebui sa ma duc la un mamazin de piese auto..
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: seat leon 1.6 16v cod motor AZD

25 Apr 2015, 22:30

Mutarea topicului o poate face doar un moderator. Cu verificarea axelor cu came e mai greu. Ar trebui scoasa distributia, desfacut capacul chiuloasei si abia apoi apar axele si se pot vedea daca camele sunt uzate. Se masoara cu sublerul inaltimea lor. Banuiesc ca ai verificat supapele, din ce ai scris reiese ca deja ai segmentat motorul.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
dizzy1990
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 24 Apr 2015, 14:50

Re: seat leon 1.6 16v cod motor AZD

31 Mai 2015, 09:47

Am gasit problema au fist supapele de pe cilindrul 2 ..am schimbat toate supapele
plus toate garniturile ..merge excelent ...multumesc pt raspunsuri
mai am o problema dar trebuie sa gasesc unde sa postez su un seat cordoba care l-am achizitionat de o
saptamana

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori