Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 00:20

Nu, dar 225 cp nu au ce cauta pe mana colegului.
La 75 cp, daca nu- l limiteaza mintea, il limiteaza masina.
Sincer dragalin, nu te compatimesc: 140 pe dn, si cred ca si in localitate, prietena ta nu avea centura, probabil ca nici tu, drum cu polei si cauciucuri...barbierite, varsta, lipsa de experienta si multe altele. Zii merci ca ai scapat, iar eu zic merci ca nu ai omorat pe nimeni.
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 00:24

Asa este...,de data asta a avut mare,mare noroc sa speram ca nu va mai repeta experienta niciodata. :hi
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
dragalin
Subiect Autor
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2013, 00:47
Contact:

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 01:27

am experietena destula,poti muri si cu 75 de cp si cu 225 cp ;), la fel cum poti muri la 40 la ora si poti traii la 200 la ora,problema a fost ghinion ca in curba aceea s-a aflat polei si viteza prea mare ...asta este ,bine ca nu am patit nimic... iau alta
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 09:28

O spui de parca vina e a poleiului si a vitezei, de parca ar fi factori externi. Calamitati naturale?!
Viteza era integral in mainile tale si sa stii ca a-ti da seama ca e polei/nu e/ar putea fi chiar nu e rocket science... Ai fost imprudent intr-un maniera cat se poate de constienta.

Bine ca ai scapat, bine ca ai vandut-o bine, bine ca poti merge mai departe dar chiar iti recomand sa fii mai responsabil ca ai avut noroc si atat.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 09:39

colegii, cred ca l-am "mustrat" destul pe baiatul asta...sa nu se inteleaga ca-i tin partea, dar intr-o privinta are dreptate: te poti face praf si cu 75CP si cu 225.
am un coleg, care tot Seat Leon 1.6 conducand, la 70km/h, a prins nisipul de pe marginea drumului si a facut Leonul praf. si avea doar 70 pe un drum national. deci, se poate intampla oricui, la orice viteza si cu orice masina. sau mai mult decat atat, tot un cu un Seat, un vecin, ruland pe DN1, spre Sibiu, cu viteza legala, a fost izbit de un dement, care a depasit un TIR, pe linie continua si in curba. cel dintai, nu a mai avut timp sa evite impactul si a ajuns la spital, iar masina un morman de fiare. uite-asa, vine un tampit, si te face una cu masina, chiar daca ai 225 CP sub capota si conduci in limite legale si preventiv.
eu cred ca necazul acesta l-a "responsablizat" pe colegul nostru, si cu urmatoarea masina, va fi mai atent.
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 11:15

E clubseat aici,nu judecatorie sau sectie de politie.
Daca esti prost mori si pe trecerea de pietoni! (general vorbind)
Daca s-a maturizat si a invatat ceva din asta,foarte bine.Daca nu,e fix treaba lui.
Oricum isi va lua ce masina doreste,indiferent ce spun userii!
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 11:26

Asa este Joker, asa este ! :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

 
Avatar utilizator
floryn_99
Mesaje: 1114
Membru din: 02 Noi 2012, 17:46
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 11:54

In momentul de fata, titlul ar trebuie sa sune cam asa.. "Masina mea, facuta usor usor... praf" :cry
Pacat pentru masina, bine ca au scapat cu bine.
Daca viteza a fost motivul principal, iar la un scurt timp dupa asta el se gandeste la o masina si cu mai multi cai... pff, eu prefer sa reduc viteza/opresc, cand intalnesc astfel de oameni!
:hi
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 12:51

Imi pare rau..strict pt masina ; s-au investit ceva bani in ea si chiar arata frumos ; despre tine insa..nu am niciun cuvant de lauda; as avea destule cuvinte urate pt tine si pt faptul ca esti inconstient sa intri cu 140km/h intr-o curba, insa colegi de forum fiind, incerc sa ma abtin; mai bine nu spuneai, sau minteai frumos ; imprudenta de care ai dat dovada ar trebui sa iti fie invatare de minte ; insa faptul ca te gandesti la o cupra de 225 cp imi cam da de gandit, si nu cred ca vei intra cu 40km/h in curba cu ea. Din cate tin minte tu esti fan ilegalitate..aveai o mare problema si cu xenonu pe oglinda din cate imi amintesc si jantele pe 18 pt care ti s-a luat talonul ( daca te confund imi cer scuze ). Colegi cred ca incearca doar sa fie amabili...fiindca pe mine personal nu ma intereseaza viata ta si daca tu pui pret pe ea. Ma gandesc doar la faptul ca in acea curba puteam fi eu victima, sau mai rau, daca eram in masina ta ca si pasager ( cazul prietenei tale ) ; ganditi-va la viata altora si ca regulile sunt facute cu un scop...trebuie sa inveti sa te adaptezi la conditiile de drum ; o ruda a murit intr-un accident de masina fiind in aceeasi situatie ca si prietena ta, doar ca era pasager pe locul din spate dreapta, in aceleasi conditii, curba, polei, 120km/h, masina mitsubishi pajero a luat forma copacului, soferul a avut doar o fractura de bazin, si-a ucis cei mai buni prieteni( cei 2 din masina printre care si ruda mea apropiata ). Gandestete daca ai putea trai cu asa ceva, sau mai bine zis daca parintilor si rudelor le va fi ok sa te stie 20 de ani dupa gratii ; as mai avea multe de spus...dar ma opresc aici ; singurul lucru pt care mi-am pierdut timpul sa iti spun cele de mai sus este pt ca sper sa ii ramana ceva in cap si sa te gandesti de 5 ori inainte daca sa te urci in masina sau nu ; probabil vedeti o gramada de cazuri si la tv( cum Huidu omoara lume nevinovata si e in libertate, cum un fotbalist omoara pe altii si este in aceeasi situatie, cum pusti teribilisti cu permis de 3 luni si bmw seria 5 de 231 cp fac liniute noaptea si accidente in care puteau omora zeci de oameni, soferi beti pe microbuze, etc )


P.s : cum poti fi asa indiferent si sa gandesti asa??singurul ghinion a fost ca era polei in curba..asta-i scuza ta..? Mai gandestete Schumacher...destula experienta? Deci abordezi in mod normal curbele cu viteze dastea? Cati ani de permis ai? Cati km ai la activ? Esti sofer profesionist? Omg...
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 14:42

deja suna a proces la tribunal, si concuram care aduce mai multe acuze omului...
chill, guys...a retinut omul aspectele, cred ca e cazul sa ne oprim, cu toate ca ne mananca degetele si ne sta pe tastatura, critica indreptata impotriva acestui baiat...
si ca sa fim cinstiti si demni, sa recunoastem ca cel putin o data, ne-am pus viata in pericol cu o depasire riscanta, de ni s-a strans stomacul...si cine a constientizat ca prin acea manevra, a pus in pericol si pe altii??
asa ca, inainte de a arunca cu pietre, sa ne uitam un pic in "jurnalul nostru de bord" si in anii de experienta la volan.
cum am mai spus, bine ca sunt sanatorsi, acum, sa speram ca s-a responsabilizat si sa-i dorim bafta in cumpararea altei masini.
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 15:24

HUNTER scrie:

si ca sa fim cinstiti si demni, sa recunoastem ca cel putin o data, ne-am pus viata in pericol cu o depasire riscanta, de ni s-a strans stomacul...si cine a constientizat ca prin acea manevra, a pus in pericol si pe altii??


Personal, niciodata ; si nici nu fac imprudente dastea ; dar poate si pentru ca am cunoscut ceva accidente, si m-am uitat destule la imprudentele altora de pe net ;
HUNTER scrie:
deja suna a proces la tribunal, si concuram care aduce mai multe acuze omului...

Pai si ce ar trebui sa spunem ? incearca si cu 180, dar cand nu e polei, ca e senzatie?
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 15:43

B: sa nu fiu inteles gresit, nu incurajez deplasarile cu viteza sau excese de personalitate cu masinile, dar, personal, cred ca e de ajuns cu criticile...ce ar insemna ca toti membrii forumului sa se transforme in procurori de caz si sa-l acuze pe om pt ce a facut?? Ar avea topicul cu cele mai multe pagini...
Cum spunea un coleg mai sus, suntem pe clubseat, nu in sala de sedinte de la Tribunalul Bucuresti.

sent from Allwiew V1 Viper
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 16:03

Bai ce s-a incins lumea pe aici :shock: haideti ca n-a omorat pe nimeni . Ramane de vazut ce masina isi ia si cum o sa aibe grija pe parcurs .
Se intampla si la case mai mari,bine ca nu au patit nimic.
Bafta in continuare si mai atent pe viitor :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 16:41

Cred ca cel mai bine ar fi sa ceara colegul inchiderea topicului odata ce masina numai exista. :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Masina mea,facuta usor usor

09 Ian 2014, 18:02

Hai ca l-ati pierdut si pe asta ca membru :))) .
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori