Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
aurelv
Subiect Autor
Mesaje: 199
Membru din: 03 Oct 2008, 23:50
Localitate: Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

06 Apr 2009, 14:53

multumesc de urari :). Astazi mi-am comandat de pe ebay un amplificator de semnal pentru Leon, am dat vreo 6 lire pe el...sper sa fie bun de ceva si sa reusesc sa-l montez. oricum cand va veni, o sa-mi fac o zi libera sa montez si procesorul si eventual sa reglez si boxele cu Imprint-ul sa vad daca chiar imbunatateste sunetul dupa cum e laudat :)
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF
 
Avatar utilizator
cry_wum
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

Re: Seat Leon 1m 1.6

06 Apr 2009, 19:22

salut aurel. bafta multa cu masina, vad ca ebay-ul merge in continuare.:) eu nici acum nu am montat footrestul ala..dar...anul asta o rezolv.:) succesuri.
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
 
Avatar utilizator
aurelv
Subiect Autor
Mesaje: 199
Membru din: 03 Oct 2008, 23:50
Localitate: Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

07 Apr 2009, 08:58

mc :). Bafta si tzie si poate reusesti sa-ti faci timp sa pui footrest-ul sa vedem si noi niste poze :)
Pai ebay-ul e bun si el la ceva, de exemplu am cautat la noi pe la vreo 3 firme amplificatorul acela de semnal radio si s-au uitat la mine ca poarta noua, nu auziseza de asa ceva.
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF
 
corsi
Mesaje: 303
Membru din: 13 Oct 2008, 22:59
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

07 Apr 2009, 09:12

Daca se simte diferenta cu amplificatorul de senmal,vreau si eu.
Sa ne tii la curent.
Cupra st 4wd
 
Avatar utilizator
aurelv
Subiect Autor
Mesaje: 199
Membru din: 03 Oct 2008, 23:50
Localitate: Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

07 Apr 2009, 09:24

iti dai seama ca si eu sunt nerabdator sa il instalez si sa vad ce stie. Sper ca in we asta sa imi fac cateva ore si pt asta.

te tin la curent :)
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

08 Apr 2009, 06:22

aurelv scrie:
iti dai seama ca si eu sunt nerabdator sa il instalez si sa vad ce stie. Sper ca in we asta sa imi fac cateva ore si pt asta.

te tin la curent :)

Tine -ma si pe mine in curent .................. :lol: :lol: , ca poate vreau si eu unul :wink:
 
Avatar utilizator
aurelv
Subiect Autor
Mesaje: 199
Membru din: 03 Oct 2008, 23:50
Localitate: Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

12 Apr 2009, 19:50

Revin cu noutati, din pacate nu si cum impresii despre noul procesor de sunet pus in we. A fost ceva de munca, am desfacut juma' de bord pana ca sa vad unde l-as putea instala si pana la urma m-am hotarat sa-l pun in torpedou :p caruia i-am dat 2 gauri pentru a trage cablurile catre HU Alpine. Dupa toate munca, dat consola centrala jos (ocazie cu, care am reparat si suportul de pahar, ca-i sarise arcul si nu se mai desfacea automat), am dat si torpedoul jos, am tras firele, montat procesor in torpedou, dat 2 gauri pentru a trage gramada de fire ( 3 rca stereo - front, rear si subwoofer, alimentarea pentru procesor si cablul de usb din HU). Am montat totul la loc, dupa ce i-am facut proba sa vad ca merge, la montaj am reusit sa stric capul unui surub datorita sculelor "profesionale" de care am dispus :(


Imagine Imagine

Imagine Imagine

Dupa ce am pus totul la loc, am urcat sus sa mananc ceva si sa-mi iau laptop-ul pentru a regla dracia. Din pacate cand rulam testele de reglaj am descoperit ca difuzorul dreapta spate nu merge, se aude doar tweeter-ul si chiar nu mai aveam nici un chef sa mai vefiric daca este iesit vreun fir sau este difuzorul dus. Asa ca am reglat doar HU din bass/trebble si il las asa deocamdata.

Ca impresii, nush ce sa zic, este clar ca se aude mult mai tare decat fara procesor, insa la claritate nu pot sa ma pronunt inca pt. ca eram pea obosit si nici nu aveam melodii de calitate prea buna pe Ipod.

Acum urmeaza sa vad ce este cu difuzorul in cauza si sa repar problema si apoi sa incerc sa rulez din nou programul de reglare dupa ce totul va fi functional :)

Chiar acu' ma uitam pe site la Alpine dupa niste difuzoare mai de doamne ajuta, si sunt cam scumputze.

Stie cineva ce difuzoare are Leonul standard? Diametrul stiu ca este de 16.5" insa ma refer la marca si putere.
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

12 Apr 2009, 20:34

mamaa, mamaa ... ai avut ceva de treaba ...
cat despre boxe ... cand mi-am dat jos boxele, tin minte ca m-am uitat ce firma erau ... ceva foarte cunoscut si puterea era de 25, max 35W
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
aurelv
Subiect Autor
Mesaje: 199
Membru din: 03 Oct 2008, 23:50
Localitate: Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

12 Apr 2009, 20:39

stiu ca pare dezastru pe acolo, dar sincer nu ma asteptam sa fie asa de usor, consola centrala se "tine" in 6 suruburi , iar torpedoul in 8... acum daca ma pui sa le dau jos in 10 min n-am ce face :P.

Btw: cum se da fata de usa jos pe spate ca sa stiu de unde incep maine seara :) ?
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

12 Apr 2009, 20:41

dai fata la maner jos prima data!
desfaci surubul, si vezi k mai sunt ceva suruburi pe la usa! desfaci cate gasesti. Parca vre-o 2 sau 3 sunt!
apoi din partea de jos, stanga cum te uiti la usa, tragi putin pana poti sa apuci de undeva de mijloc jos ... si apoi ridici ...
mare grija ...
era un tutorial pe undeva pe la tips and tricks!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
aurelv
Subiect Autor
Mesaje: 199
Membru din: 03 Oct 2008, 23:50
Localitate: Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

12 Apr 2009, 20:45

:( credeam ca e mai simplu. Si asa vin la 6 seara acasa , nu cred ca mai am timp sa termin pe lumina operatiunea...asa ca probabil o vom amana pana dupa Pasti, oricum de pe locul soferului nu-mi dau seama ca difuzorul spate stanga nu merge :lol:

PS: ai inspectat vizual suspensia sa pot sa-i dau si eu feedback la nematzau :) ?
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

12 Apr 2009, 20:46

dureaza ceva timp sa dai jos.
nu mult dar dureaza!
este super ok!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
aurelv
Subiect Autor
Mesaje: 199
Membru din: 03 Oct 2008, 23:50
Localitate: Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

13 Apr 2009, 07:42

ok...vad eu cum imi fac timp sa ma ocup si de difuzoare :). daca tot le-ai schimbat poti sa-mi spui si mie ce ai acum pe masina si daca se aud mai bine decat cele stock? Ai schimbat si inaltele?
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF
 
Avatar utilizator
mh_rms
Mesaje: 225
Membru din: 25 Sep 2008, 16:58
Localitate: Targoviste

Re: Seat Leon 1m 1.6

13 Apr 2009, 08:15

foarte tare investitia.. am urmarit topicu l !! :) si eu am probleme cu boxa spate dreapta .. nu se aude.. sau cand se aude se aude gajait.. nush ce sa fie .. sper sa nu fie sparta .. sau ceva de genul ..
Duuuuuuude ! :D Follow me ! .. if you can :)


Seat Leon 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
aurelv
Subiect Autor
Mesaje: 199
Membru din: 03 Oct 2008, 23:50
Localitate: Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Seat Leon 1m 1.6

13 Apr 2009, 08:20

La fel si la mine, cand am dat testul de la Alpine se auzea un gajait ce venea din difuzor, iar tweeter-ul se auzea perfect. Chestie e, ca atunci cand am cumparat masina am testat sistemul audio si boxa dreapta spate se auzea ceva mai incet decat celelalte si presupun ca in timp s-a dus de tot :(

Acum nu stiu ce sa fac, ca slabe sanse sa gasesc un difuzor identic cu cel de pe masina si decat sa cumpar alltceva si sa dau totul peste cap mai bine schimb toate 4 boxele ca sa fie identice!
Seat Leon 1m 1.6 16v / SIGNO / BLUE
B - 83 - YMF

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori