Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 30
 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Leon 1.9 SDI

17 Iul 2012, 22:30

Acum jumatate de luna ... Cautand pe internet o masina care sa imi placa atat ca aspect dar sa ma limitez si la banii pe care ii aveam disponibili am gasit acest Seat Leon 1.9 SDI :X
Ne-am imprietenit cand ea avea 203.000 de km.

-fabricatie 2001, 50kW, cutie manuala 5+1

Dotari:
- geamuri electrice fata
- 4 airbag-uri(posibil)

Leutzu meu sta cam prost cu dotarile :)) se vede ca a fost luat pe crizaa :) .. Dar cu timpul se poate modifica si imbunatati(bani sa fie). Cam alea sunt dotarile care imi vin in minte in plus decat ce e in general ... mai multe detalii nu prea stiu despre aceasta masina sper sa le aflu de la cei care au acelasi tip de motor sau masina cu al meu si sa mai fur si eu cateva tips&tricks de la cei mai stiutori .. :bounce:

Ca modificari:
- spoiler fata+spate(se poate vedea in poze)
- pragurile
- leduri albe pe pozitii(+ xenon pe faza scurta)
- folii spate+luneta
- toba sport:X(dpdvp suna foarte binee pe diesel :X)
- suspensie sport reglabila(nu am idee ce marca este.. cum umbluu sa pun jentile cu cauciucurile de vara o sa vad)
Cu modificarile mentionate mai sus am achizitionat masina.

Minusuri:
- am observat cand plouaa ca imi cam udaa pragurile pe sub usa(nu stiu daca asa este normal sau nu) data viitoare o sa fac poze sa intelegeti despre ce zic
- suportul de pahar din bord de langa avarii este blocat in interior
- butonul de la geamul electric de pe usa dreapta nu mai merge sa inchid geamu(doar il deschide)
- casetofonul face figuri in locasul ala. i-a cazut rama aia din jurul lui si nu mai sta fix acolo
- martorul din bord de la ABS sta aprins mereu (inca nu stiu care este problema dar sper sa ma ajutati si pe mine sa il rezolv)
- nu merg deschise/inchise geamurile din cheie(din cate am auzit ar trebui activata o functie dar nu stiu cum si daca se poate sa ma ajutati si pe mine cei care va pricepeti fac cinstee)
- nu mai am capacul care vine in spate sub hayon la portbagaj
- intra cam greu in treapta I , III si mansarier = tot asa nu stiu inca problema banuiesc o piesa ca ar fi de vina o sa ii fac poze sa va arat despre ce este vorba(astept si alte pareri de la ce ar putea sa fie)

Planuri:
- plafoniera Passat W8
- gurile de aerisire de Audi A3/S3 (acelea cu lumini)
- pedalele acelea de Audi TT
- o cotiera fata(originala daca gasesc la un pret rezonabil)
- stergatoare tip Aerotwin(fata)
- activare/instalare Coming/Leaving Home
- stergator spate de Skoda Fabia
Ar mai fi cate ceva dar sa le rezolv pe astea si dupaia lista poate sa se mai mareasca ;)) .
Astept pareri pro/contra. Orice nu va place sau ce as putea sa modific sau sa fac la masina orice idee nu ma deranjeaza mai ales tinand cont ca sunt la inceput. :d

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
andrei_xp
Mesaje: 558
Membru din: 09 Oct 2010, 15:14
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Leon 1.9 SDI

17 Iul 2012, 22:48

Bine ai venit si la multi km!

Problema cu apa la portiere, e din cauza chederelor uzate de la usi. Asa aveam si eu la portiera de la sofer.
Restul nu-s probleme grave din ce-am vazut :)

Fa si tu mai multe poze :hi
Ex: Seat Leon 1.4 S
 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1.9 SDI

17 Iul 2012, 22:53

O sa ii fac mai multe poze zilele astea.
Acela este primu set de poze de cand a ajuns masina in Bucuresti din Sibiu ;))

Sunt multe maruntisuri de rezolvat dar usor usor sper sa scap de toate..

:hi Multumesc pentru primire si multi km fara incidente si tie andrei.
:hi Sa auzim numai de bine.
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leon 1.9 SDI

17 Iul 2012, 23:16

Bun venit in Club Seat!!!!
1- s-a tot discutat problema cu apa pe la chedere. Un topic util: viewtopic.php?f=136&t=1910&hilit=chedere;
2- suportul de pahar il poti scoate si debloca daca scoti consola centrala cu totul.
3- rama de la radio CD ar trebui sa stea fixa, chiar daca ai un radio CD afer market. Pune o poza, te rog.
4- o posibila problema cu martorul ABS ar fi firele care intra in senzorii de la roata. Posibil ca atunci cand au schimbat suspensia sa fi fortat firele de ABS si sa fi iesit din papuci. Trebuie desfacute rotile din fata , scoase mufele si verificate firele.
5- se poate activa functia de cineva care are VCDS, insa s-ar putea ca tu sa ai doar 2 geamuri electrice si nu sunt sigur ca merge.
6- nu-mi dau seama la care capac te referi?
7- asta trebuie gadilata la service.

Legat de planuri:
1- plafoniera de W8 nu prea gasesti la mana a 2-a, asa ca va trebui sa o cumperi de la dealer. Costa aprox 250 RON.
2-gurile de de S3 costa si astea vreo 900 RON noi sau 80-100 Euro SH.
3- pedalier cu footrest costa noi vreo 80 Euro pe ebay.
4- CH-LH se poate face daca-ti iei un modul separat. Nu stiu de care si cat costa. Da-i PM lui dany19940.
5- vorbeste cu the_hunter legat de stergator de Fabia.

Legat de aspectul masinii, ori schimbi kit-ul ala cu unul stock sau de FR, ori pui niste jante de 17 sau macar de 16.
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Leon 1.9 SDI

17 Iul 2012, 23:23

bun venit iti spun si eu.
imi place look-ul masinii,cam agresiv pt gustul meu dar important e sa iti placa tie.
motorizarea cred ca e ok,cuminte,cu un consum bun.....avand in vedere pretul la motorina.
cat despre modificari,ai planuri mari.....realizabile daca ai un buget adecvat.
ai rezolvat pana la urma cu RAR-ul?
in rest iti doresc multa bafta in realizari si cat mai multi km fara reparatii.
am vazut ca ti-a scris Roger despre stergatorul de fabia.
uite link-ul de unde l-am comandat eu si inca vreo cativa colegi de pe forum.
http://www.good-cars.eu/piese-skoda/31- ... da-fa.html
noi ne-am luat de fabia break,dar parerea mea ca e mai bun cel de fabia hatchback,ca e cu 2 cm mai scurt si nu sta asa tensionat.in rest sterge bine iar look-ul e deosebit.
daca ai nelamuriri,astept un semn.
 
Avatar utilizator
CristianACS
Mesaje: 1203
Membru din: 17 Apr 2012, 11:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Leon 1.9 SDI

17 Iul 2012, 23:39

Te salut si eu si bine ai venit. Ai trecut de testul la RAR? nu tu erai cu schimbatul barilor fata-spate? Mult succes in continuare si spor la modificari
Seat Leon Cupra 5F ST, CJXH - 213kw
Seat Leon 1P FR 2011, CEG - 125kw DSG
EX: Seat Leon 1P FR 2010, CEG - 125kw
Ex: Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw
 
Avatar utilizator
Leon-MIZ
Mesaje: 950
Membru din: 27 Aug 2011, 08:49
Localitate: SM
Contact:

Re: Leon 1.9 SDI

18 Iul 2012, 07:15

bine ai venit si din partea mea! sa o stapanesti sanatos, multi km fara probleme, si succes la modificari!
SEAT LEON 5F 110HP 2015
EX-1 Imagine-GPL SEAT LEON 2002 1,6 16v sport 105 HP AZD
EX-2: SEAT IBIZA 2002 1,2 12v 64HP AZQ
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=134&t=10816" onclick="window.open(this.href);return false;

 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1.9 SDI

18 Iul 2012, 07:30

@Roger: Masina a avut jante pe 19 inainte sa o vanda , iar cand am luat-o a dat-o cu jantele de tabla+cauciucurile iarna din pacate .. Cum fac rost de bani ii iau niste jante de aliaj si mai frumoase cu cauciucuri de vara :hi

@the_hunter: Cu RAR-ul deocamdata nu am rezolvat nimic.. Astazi astept un telefon sa ma duc la cineva(recomandat de un vecin de cartier) si sper sa ma rezolve si pe mine .. :(

@CristianACS: Eu eram cu schimbatul barilor fata-spate. Dar sper sa se rezolve azi sa scap de identificarea asta stresanta si sa pot usor usor sa ma apuc de masina :bounce: .

Va multumesc la toti pentru primirea calduroasa :hi :drive . Multi km fara probleme va urez la toti.
Cum iau permisuu prima intalnire dupa ne vedem :bounce: .
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Leon 1.9 SDI

18 Iul 2012, 07:51

Salut!
Frumoasa masina si foarte economica.
Se poate activa deschiderea geamurilor din cheie cu VDS-PRO.Merge si la modulul tau confort cu doar 2 geamuri electrice.
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1.9 SDI

18 Iul 2012, 09:05

@andrei.toledo: Salut cam cat costa sa imi activeze si mie deschiderea geamurilor din cheie cu VDS-PRO ?? Daca se pricepe careva fac cinste :hi
Intradevar de cand am luat masina am bagat cumulat de vreo 250lei motorina si imi arata in bord ca am aprox 1200km cu motorina bagata(eu cred ca este destul de economica) :D

Multa bafta si multi km fara probleme.
Sa auzim numai de bine
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
puputavi
Mesaje: 1418
Membru din: 11 Iul 2010, 16:47
Localitate: Cluj

Re: Leon 1.9 SDI

18 Iul 2012, 09:14

Pff frate, pai eu nu am vazut mai mult de 800km autonomie pe cb.

Sa ai noroc la masina, si sa o tii milioane de km. Ca rezista :P
3.0 TDI Quattro S-tronic
 
luci leon
Mesaje: 168
Membru din: 12 Oct 2011, 10:40
Localitate: bacau
Contact:

Re: Leon 1.9 SDI

18 Iul 2012, 09:16

Arata bine masina dar la barile alea ii trebuie niste jante, motorul asta l-am avut si eu, este foarte rezistent daca il intretii si are un consum de tot sa te plimbi ... :cheers
 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1.9 SDI

18 Iul 2012, 09:27

@puputavi: paii tu ai TDI si d-aia ... a mea e SDI si e mai puturoasa umpic .. dar mie nu imi trebuie motor puternic mai ales ca o sa fiu incepator ... ma multumesc cu ce am
Cred ca la mine o sa ramana pana cand nu mai vrea deloc sa mearga :) si dupaia tot nu o las , o repar si tot la mine ramane ca am prins drag de ea asa umpic :D dabea astept sa iau permisu sa merg si eu cu ea legal pe strada nu prin poligoane x_X.

@luci leon: Prima achizitie cum termin cu inmatriculatu si cum trec de RAR :D o sa ii fac cadou niste incaltari (posibil pe 16/17) unele frumoase de Seat(o sa va cer niste pareri atunci cand o fi sa le iau)
Bine ai zis ca are un consum de tot sa te plimbi :cheers

Numai bine si multi km fara probleme si motorina ieftinaa :) :hi
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
Leon-MIZ
Mesaje: 950
Membru din: 27 Aug 2011, 08:49
Localitate: SM
Contact:

Re: Leon 1.9 SDI

18 Iul 2012, 14:13

Si pe mine ma intereseaza activarea deschiderea geamurilor up/down prin buton! si oare greu de activat acesta optiune?
SEAT LEON 5F 110HP 2015
EX-1 Imagine-GPL SEAT LEON 2002 1,6 16v sport 105 HP AZD
EX-2: SEAT IBIZA 2002 1,2 12v 64HP AZQ
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=134&t=10816" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1.9 SDI

18 Iul 2012, 14:35

leon SDI e rar, cel putin eu nu am mai vazut pana acum...
ai primit deja raspunsuri la problemele tale deci mie imi ramane decat sa iti urez bine ai venit "oficial" in clubseat :drive
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 30

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori