Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

20 Iul 2013, 22:04

Am mai scris si pe alt topic acum de curand: prelungirea acea neagra face parte din bara. Este turnata cu totul din fabrica si nu se inlocuieste. Nici nu ai avea cu ce.
Daca pui bara spate de FR, incepe dansul: tips evacuare, jante, apoi o sa vrei sa mergi pe linia asta pana in fata si te bagi la praguri si bara fata de FR. Mare grija ca circula virusul asta foarte rapid :cheers
 
Avatar utilizator
RyanTF
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 07 Mar 2012, 15:20
Localitate: Sibiu

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

20 Iul 2013, 22:40

il am deja de la voi dar inca nu permite bugetul ,de aceea o sa vad ce pot sa fac ca sa fie simplu si cu gust pe masura bugetului pe care pot sa-l aloc pt ea...am vazut ceva ce mi-a placut la o fata de pe forum cu un leon albastru cum a facut bara sa para dintr-o bucata fara linia aia de separare si fara bandouri...
dupa ce o sa montez oglinzile urmeaza stropitoarele de parbriz apoi stergatorul spate si antena ...

pentru antena vreau sa rog colegii sa-mi dea si mie codul de la antena sharck fin de la golf v sau de la audi din cate am vazut , mi-ar placea mai mult cea de pe audi ...am si o poza luata de la un coleg

Imagine
Seat Leon 1.4 16v (75cp)
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

21 Iul 2013, 06:10

daca te hotarasti sa treci la modelul acesta de antena, sa cauti una OEM, poate e bine pe la dezmembrari, ca noua cred ca e scumpa, si asta pt ca la cele AM, semnalul afara din localitate e slab.
 
Avatar utilizator
RyanTF
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 07 Mar 2012, 15:20
Localitate: Sibiu

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

21 Iul 2013, 10:02

Asta intrebam daca are cnv un cod OEM pentru ea e de Audi .... Aia de vw este mai rotunjita si nu prea ma incanta ... Asta e mai agresiva asa ... Sau doar mi se pare mie .... :yah :drive
:cheers
Seat Leon 1.4 16v (75cp)
 
Avatar utilizator
RyanTF
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 07 Mar 2012, 15:20
Localitate: Sibiu

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

23 Iul 2013, 22:57

In sfarsit am gasit si eu azi 2 ore libere si m-am ocupat de leutul meu ...am reusit sa schimb stopul spate stanga pe care l-am lovit cu ceva vreme in urma si am cumparat unul sa-l inlocuiesc dar nu am avut timp sa mah ocup de el de asta iarna :D ....maine o sa fac poza cu stopul pe masina ca sa pus ploaia pana sa termin si m-am grabit sa ajung in casa..

pe acest stop l-am desfacut sa vad cat de usor se desface deoarece vreau sa fac acel proiect cu leduri pe spate in ambere stopuri...

Imagine

poza cu sticla sparta
Imagine

urmatorul pas este sa montez lupe in fatza si sa vad daca pot face un dayline

Imagine

Imagine

si ca sa nu zica Roger ca nu sunt de pe masina sunt made in spain :bounce: :yh

Imagine
Seat Leon 1.4 16v (75cp)
 
Avatar utilizator
RyanTF
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 07 Mar 2012, 15:20
Localitate: Sibiu

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

23 Iul 2013, 23:13

am primit si pozele cu oglinzile, sambata o sa le iau cel mai sigur..


dany sa-mi zici daca mai imi trebuie ceva :D eu zic ca e tot ce imi trebuie

modulul de comanda
Imagine

modulul de confort
Imagine

capacelele
Imagine

cablurile din usi
Imagine

oglinda stanga
Imagine

oglinda dreapta
Imagine
Seat Leon 1.4 16v (75cp)
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

23 Iul 2013, 23:30

RyanTF scrie:
si ca sa nu zica Roger ca nu sunt de pe masina sunt made in spain :bounce: :yh

Imagine


Neah, degeaba, nu conteaza unde sunt facute. Pe Leon 1M nu s-au pus lupe in faruri din fabrica niciodata.
Oricum, baga tare, te sustin :hi

 
Avatar utilizator
RyanTF
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 07 Mar 2012, 15:20
Localitate: Sibiu

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

23 Iul 2013, 23:47

multumesc!! :hi momentan o sa fac un prototip sa zic asa din cel spart fac teste pe el si apoi o sa le desfac pe celelalte dupa ce ma conving ca e exact ce vreau si ca luminozitatea este ok sa nu bata la ochi sa nu poti sta in spatele meu cand sunt pe pozitii, abia at o sa le montez ...dar o sa va tin la curent cu ce mai fac si cu modelul plus poze cu el aprins....

dar o sa incep cu oglinzile si le iau pe rand ... dar cam asta ar fi al doilea pas sper sa vedem ca imi trebuie o unelta pe care nu o am inca ....(o freza ca nu am cu ce sa tai oglinda)
Seat Leon 1.4 16v (75cp)
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

24 Iul 2013, 09:13

Ajunge ce ai pe partea cu oglinzile. Vorba lui Roger..."baga tare" !!!!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
RyanTF
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 07 Mar 2012, 15:20
Localitate: Sibiu

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

24 Iul 2013, 10:09

Fac tot ce pot :bounce: ! in limita timpului ca serviciul e servici , sotia mai vrea si ea sa iesim ca si asa stau prea mult plecat ....asa ca ma impart si eu cum pot oricum sambata o sa tr pozele cu oglinzile montate ...momentan verzi dar o sa le vopsesc cat ajung iar in Slatina :D :hi
Seat Leon 1.4 16v (75cp)
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

25 Iul 2013, 11:35

Spor la treaba ca ai ceva de lucru nu gluma.
Asteptam modificarile :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
RyanTF
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 07 Mar 2012, 15:20
Localitate: Sibiu

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

27 Iul 2013, 23:15

Dragi colegi am schimbat oglinzile exact asa cum a zis Dany in topicul de mai sus, dar se intampla ceva fenomenal .....nu merg .....(mentinez ca mashina pe care au fost avea volan pe dreapta, are ceva daca am legat oglinda din dreapta care trebui sa fie cea de langa panoul de control ,adika pe acel cablu ,cu cealata ),,deci eu cablu ce domul l-a luat din usa dreapta l-am pus in stanga cu oglinda staga .... e posibil sa nu intre mufele cu comenzile care trebuie si deasta sa nu mearga .....(totul est legat corespunzator si funtioneaza la fel ca cu modulul meu de confort , apsolut tot ) doar ele nu primesc nicio comada
daca are cineva vreo idee ca eu nu mai am decat una care o sa o pun maine in aplicare ....sa pun oglizile exact asa cum erau pe vechea mashina daca nici asa nu merg la doctor cu ea:D

Multumesc anticipat! :hi
Seat Leon 1.4 16v (75cp)
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

28 Iul 2013, 20:43

Pai oricum nu ai cum sa pui cablurile invers, ca nu poti pune panoul de comanda. Asta-i una.
A doua: iti trebuie si motorasele de pe geamuri de pe masina donoare, daca le-ai folosit pe ale tale e normal sa nu mearga. Cele pe care le ai tu nu au integratul de comanda oglinzi, deci logic sa nu se miste deloc oglinzile, nu crezi? N-ai zis nimic ca iei toate piesele de pe masina de UK, deja e putin altceva. Trebuie sa pui si motorasele sau macar cutiile negre de pe ele (cu tot cu interiorul electronic), dar inversate intre ele : adica cutia de pe motorasul din dreapta se pune pe motorasul din stanga (sofer) si invers. Asta ca sa respecti cablajul inlocuit. Pricipit?


PS: citeste din nou lista de piese pe care ti-am dat-o ceva pagini mai inainte si ai sa vezi pozitia nr.2 ce este:
"La cati membri au pus pana acum asa ceva pe masini...chiar nu ai citit niciun topic?
1. Oglinzi
2. Calculatoare usi (motorase)
3. Instalatiile de pe usi
4. Panou de comanda nou (4 geamuri + buton oglinzi)
5. Calculator comfort schimbat daca al tau nu suporta oglinzi (daca nu ai avut sigur nu "stie" asa ceva)
6. Fata de usa stanga (sau decupezi tu locul pentru noul panou de comanda - cum am facut eu)
7. poate or mai fi maruntisuri, dar nu-mi aduc aminte acum. "
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

28 Iul 2013, 21:05

Pai acum sa vedem cum iei si motorasele, mi le dai pe ale tale in loc si nu te costa nimic.
Ai noroc ca mai am motorasele fata.
0766519783.
 
Avatar utilizator
RyanTF
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 07 Mar 2012, 15:20
Localitate: Sibiu

Re: Leutul meu rosu 1.4 16v

28 Iul 2013, 21:56

va sun maine si vorbim dar vi le dau cand ajung saptamana urmatoare la slatina ....acm sunt la sibiu
deci asta era problema .....vedeti nu ce ne jegmaneau aia de la serpico de bani ....ca trebuie rescris si tot asa :))))

dany esti un mare om nici nu shtiu cum sa-ti multumesc din nou si din nou si din nou:* :hi :hi :hi :hi :hi :hi

cand ne intalnim dau o naveta de bere :bounce:
Seat Leon 1.4 16v (75cp)
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori