Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Leonul meu :)

15 Noi 2012, 22:31

la multi ani,colegu. :cheers :cheers
 
Avatar utilizator
AdrianBR
Subiect Autor
Mesaje: 86
Membru din: 08 Ian 2012, 10:59
Localitate: Braila

Re: Leonul meu :)

15 Noi 2012, 22:47

Multumesc frumos!! :cheers :cheers
Seat Leon, 1M, 1.6 16V AUS
 
Avatar utilizator
p1nking
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leonul meu :)

16 Noi 2012, 16:39

La multi ani :D Frumos leoonuu :D sa te bucuri de el si cat mai multi km fara probleme ;).
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
AdrianBR
Subiect Autor
Mesaje: 86
Membru din: 08 Ian 2012, 10:59
Localitate: Braila

Re: Leonul meu :)

16 Noi 2012, 19:07

Multumesc! ganduri bune si pentru tine! :cheers
Seat Leon, 1M, 1.6 16V AUS
 
Avatar utilizator
AdrianBR
Subiect Autor
Mesaje: 86
Membru din: 08 Ian 2012, 10:59
Localitate: Braila

Re: Leonul meu :)

23 Iul 2013, 06:52

Nu am mai scris de mult timp in topicul meu, desi intru aproape in fiecare zi si va urmaresc masinutele. Saptamana trecuta ambreiajul meu a cedat. De cand am luat masina tinea sus si era mai tare, dar fiindca am mai condus si alte masini cu aceeasi problema am zis ca e ok pentru ca nu dadea semne de patinaj. Joi am parcat pe undeva in centrul orasului sa las pe cineva, cand sa plec am apasat pedala de ambreiaj pana la fund si a ramas acolo, bineinteles ca nu a ambreiat. Am ridicat-o usor cu piciorul si s-a intarit de tot, asemanatoare cu pedala de frana cu motorul oprit. Am dus-o la service, am dat cutia de viteze jos si s-au constatat urmatoarele:
-tija din cutia de viteze a fost topita la un capat (60 lei)
-o parghie cu rulmentul a fost distrus (140 lei)
-ambreiaj uzat destul de mult (Valeo 560 lei)
Masinuta am luat-o aseara la plimbare si se comporta foarte bine, trebuie sa ma obisnuiesc eu cu ea, ma cam smuceste :D nu mai zic ca am oprit motorul de vreo 2 ori.
Acum a picat intr-un moment nu prea potrivit din punct de vedere financiar (diseara plec in concediu in Grecia), dar totusi e bine ca s-a intamplat in oras :lol:
Atasez o poza cu parghia si rulmentul, nu prea clara, dar ca o idee:

Imagine

Imagine
Seat Leon, 1M, 1.6 16V AUS
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Leonul meu :)

23 Iul 2013, 09:21

bine ca s-a intamplat in oras.
ce e ciudat e ca a murit dintr-o data, fara sa dea semne ca e pe duca..important e ca acum ai unul nou si poti pleca linistit la drum.
 
Avatar utilizator
AdrianBR
Subiect Autor
Mesaje: 86
Membru din: 08 Ian 2012, 10:59
Localitate: Braila

Re: Leonul meu :)

06 Mar 2015, 22:09

Salut tuturor! Imi pare rau ca revin numai cu probleme pe topic, insa acum nu stiu cum sa ies din situatia asta. Dupa un drum fara probleme pana la bucuresti, masina nu mai accelereaza si s-a aprins martorul EPC. Mentionez ca am schimbat acum 3 saptamani bobina de inductie si fisele pentru ca "dadea in nas". Ma poate ajuta cineva din bucuresti cu o scanare, sau o indrumare sa rezolv rapid problema? duminica ar trebui sa ma intorc in Braila. O sa dau numarul de telefon pe privat :hi
Seat Leon, 1M, 1.6 16V AUS

 
Avatar utilizator
AdrianBR
Subiect Autor
Mesaje: 86
Membru din: 08 Ian 2012, 10:59
Localitate: Braila

Re: Leonul meu :)

22 Aug 2019, 17:56

Salutare!
Referitor la problema de mai sus, am rezolvat o singur dupa ce i am inlocuit clapeta de accelerație.

De atunci si pana acum, masina a suferit cateva modificari:

- S-a desfacut motorul, s au schimbat segmenții si pasuit supapele. Astfel, problema cu consumul de ulei s a eliminat.

-Tot atunci i am inlocuit si distributia. Motorul merge ceas.

- Am inlocuit bobina de inducție si fișele.

- I am pus gaz! Instalatie pusa la Venersti. Numai cuvinte de lauda am pentru montajul instalatiei. Am omologat o la RAR ca sa fim in regula. Consum numai pentru naveta Braila Galați.

-I - am pus bujii speciale pentru gaz.

-I-am schimbat etrierele de pe spate. Se tot bloca etrierul de pe partea stanga.

-Anul trecut i am cumpărat cauciucuri de vara pentru jantele de 16".

Ca si defecte mentionez urmatoarele:

- lac exfoliat pe capota si portiere. A fost vopsita prost.

-AC ul nu mai funcționează, compresorul e ok, dar valvele de la conducte trebuiesc inlocuite.

- are un tremurat enervant cand accelerez, banuiesc ca trebuie schimbata cupla de la planetara spre cutie, tripoda??

-a apărut niste rugina pe aripa dreapta față.

Intentionez sa o vând, ăsta este si moticul pentru care am actualizat topicul.

Eu mi am luat in 2015 o Honda FD1 si nu prea am mai circulat cu ea. Drept motiv i am lăsat-o fratelui meu sa se duca la munca.

Nu stiu cat mai valoreaza masina acum.. E in stare buna de funcționare, dar are defectele pe care le am enumerat. Nu mai sunt dispus sa bag bani in ea.

O vand intreaga, cu rotile de vara si iarna.

Va rog sa ma contactați daca e cineva interesat.

Mulțumesc!




Sent from my H4113 using Tapatalk
Seat Leon, 1M, 1.6 16V AUS
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori