Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 167
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Subiect Autor
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 17:03

salutare tuturor....a sosit momentul sa-mi prezint si eu masina,al meu seat leon 1M. am achizitionat-o acum o luna,a trecut prin procesul de inmatriculare,adica schimabarea proprietarului,ea fiind deja inmatriculata in tara din 2008,apoi,schimbarea distributiei,uleiului si a filtrelor.
masina e din 2001,1.6,16v,174.000 de kilometri,iar ca dotari(pentru ca nu cunosc denumirea nivelului de echipare)are climatronic,computer de bord,4 geamuri electrice,oglinzi electrice,incalzite si rebatabile,volan reglabil in adancime si inaltime,scaune reglabile,jante 15'' originale seat.
deocamdata am inzestrat-o doar cu folii,omologate,evident,pentru a nu fi in contradictie cu legislatia in vigoare.
va urma,un tempomat,prin bunavointa voastra,a cunoscatorilor,daca vreti sa ma ajutati cu sfaturi,o cotiera,originala am de gand sa-i pun,si,daca voi gasi sa-i pun si un set de jante pe 16.vor urma stickerele si suportii de numere inscriptionate cu club seat.in rest,am de gand sa o las asa cum e,ea fiind masina familiei,pentru ca mai am un opel astra,care a primit cateva upgrade-uri,acum fiind sport.
si,pentru ca este 31 decembrie,va doresc tuturor un an nou mai bun,kilometri multi fara incidente,sa aveti grija de seaturi,pentru a ne putea vedea la cat mai multe intalniri. :cheers
Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 17:40

Bun venit in Club Seat si sa o stapanesti sanatos :cheers
Este echiparea Signo cu jante Sport. Normal trebuia sa mai ai si oglinda interioara cu efect antiorbire si senzor de ploaie.
Colegul dany19940 avea o cotiera originala de vanzare

Sa ne reauzim cu bine la anul! LA Multi Ani!!! :cheers
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Subiect Autor
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 17:54

Roger scrie:
Bun venit in Club Seat si sa o stapanesti sanatos :cheers
Este echiparea Signo cu jante Sport. Normal trebuia sa mai ai si oglinda interioara cu efect antiorbire si senzor de ploaie.
Colegul dany19940 avea o cotiera originala de vanzare

Sa ne reauzim cu bine la anul! LA Multi Ani!!! :cheers

multumesc pt primire,Roger.
se pare ca lipseste ceva din echiparea Signo,s-or fi zgarcit sa mai puna si senzorii de ploaie pe masina,cu toate ca ar si fost bine-veniti.
un an nou fericit si cu impliniri sa ai si tu.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 17:56

Na, depinde acum si pentru ce tara a fost facuta?
De unde e luata?
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Subiect Autor
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 18:04

Roger scrie:
Na, depinde acum si pentru ce tara a fost facuta?
De unde e luata?

pai eu am luat-o din tara,dar a fost adusa din germania.unde a fost fabricata,sincer sa fiu,nu stiu.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 18:14

Daca a fost facuta pentru Germania trebuia sa aiba senzor de ploaie si acea oglinda heliomata.
Mai era un coleg care si l-a adus din Germania, iar masina fusese facuta pentru Franta.
Baga-ti codurile de pe sticker aici si apare exact: http://prsearch.planetvag.com/default.aspx
Pentru Germania trebuie sa ai codul X0A (la mijloc e zero, nu O)
Pentru Franta X3A
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Subiect Autor
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 18:28

Roger scrie:
Daca a fost facuta pentru Germania trebuia sa aiba senzor de ploaie si acea oglinda heliomata.
Mai era un coleg care si l-a adus din Germania, iar masina fusese facuta pentru Franta.
Baga-ti codurile de pe sticker aici si apare exact: http://prsearch.planetvag.com/default.aspx
Pentru Germania trebuie sa ai codul X0A (la mijloc e zero, nu O)
Pentru Franta X3A

mersi Roger,maine o sa ma uit pe sticker si o sa probez codul,iar apoi iti dau de veste.
auzisem ca sunt unele optiuni,gen,ridicarea geamurilor din cheie,blocarea usilor la viteze de peste 15 km/h,oare ar mai fi si altele care pot fi activate din soft? :drive
:hi

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 18:33

Cam astea doua ar fi posibile cu VDS-Pro pentru geamuri si cu VAG-COM-ul pentru usi
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Subiect Autor
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 18:48

[quote="Roger"]Cam astea doua ar fi posibile cu VDS-Pro pentru geamuri si cu VAG-COM-ul pentru usi[/quote
mersi Roger,am vorbit cu Cosmin din Sibiu,dupa sarbatori o sa dau o fuga pana la el,sa vada ce imi trebuie pentru tempomat,si apoi sa vad de unde as putea sa iau,si tot pe el sa il rog sa il montze.
 
Avatar utilizator
andrei_xp
Mesaje: 558
Membru din: 09 Oct 2010, 15:14
Localitate: Bacau
Contact:

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 21:10

Frumoasa masina :D
Climatronicul cred ca-si face treaba :D

Numaru' e preferential? :))
Ex: Seat Leon 1.4 S
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Subiect Autor
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 21:22

andrei_xp scrie:
Frumoasa masina :D
Climatronicul cred ca-si face treaba :D

Numaru' e preferential? :))

mersi andrei....sa stii ca,chiar isi face treaba climatronicul,adica eu sunt multumit.
si...da,numarul e preferential :yah .....vroiam 99,dar pana la urma e ok si asta.....si,vor urma placute noi....adica asa 79 W T F :drive
 
Avatar utilizator
andrei_xp
Mesaje: 558
Membru din: 09 Oct 2010, 15:14
Localitate: Bacau
Contact:

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 21:47

Haha! Foarte tare faza cu numaru'! :lol:
La multi ani si blana la kilometri! :hi
Ex: Seat Leon 1.4 S
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 22:13

Pentru tempomat iti trebuie kitul respectiv(maneta + cablu de legatura). Codul manetei este 8L0 953 513 J 01C, cablul parca 1J0 971 425 (sau cu A la urma). Sunt pe telefon acum, nu am chiar toata documentatia la mine. Maine dupa-amiaza iti pot da codurile exacte. Costul kitului este de aprox. 350 ron in tara, dar se mai gaseste si mai jos pe anumite site-uri.
Cotiera originala am eu - vezi in aria vanzari.
Activare geamuri din oglinzi si alte chestii pot face si eu. Dar sigur Cosmin e mai aproape de tine, deci n-are sens sa bati drumul pana la mine (oricum acum sunt la peste 3000km de tara).
Masina arata bine din ce vad in poze. La cat mai multi km fara incidente si reparatii capitale! :cheers

PS: Codul kitului este 1J0 998 527 A cablu+maneta
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Subiect Autor
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 22:24

dany19940 scrie:
Pentru tempomat iti trebuie kitul respectiv(maneta + cablu de legatura). Codul manetei este 8L0 953 513 J 01C, cablul parca 1J0 971 425 (sau cu A la urma). Sunt pe telefon acum, nu am chiar toata documentatia la mine. Maine dupa-amiaza iti pot da codurile exacte. Costul kitului este de aprox. 350 ron in tara, dar se mai gaseste si mai jos pe anumite site-uri.
Cotiera originala am eu - vezi in aria vanzari.
Activare geamuri din oglinzi si alte chestii pot face si eu. Dar sigur Cosmin e mai aproape de tine, deci n-are sens sa bati drumul pana la mine (oricum acum sunt la peste 3000km de tara).
Masina arata bine din ce vad in poze. La cat mai multi km fara incidente si reparatii capitale! :cheers

PS: Codul kitului este 1J0 998 527 A cablu+maneta

multumesc dany....am citit postarile tale pe forum,si e de admirat priceperea ta si sfaturile care le dai :hi ....tine-o tot asa,sunt putini cei care ofera ajutor....iar pentru tine,toata stima,ca si pentru ceilalti baieti de pe forum cu ajutorul carora s-au rezolvat multe probleme.codul kitului este universal pentru orice tempomat care se monteaza pe leon?astept maine,daca ai timp,sa imi dai codurile,oricum,nu ma prea pricep,dar o sa le notez ca sa le am am atunci cand va fi sa iau kitul.aici este o problema,pentru ca nu stiu de unde sa le iau,dar poate ma ajuta cineva de pe forum,care poate are un kit de vanzare.
multumesc inca o data,si iti doresc un an nou cu impliniri,si sa ai putere sa iti continui activitatea pe forum. :hi :hi
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: my Seat Leon 1M

31 Dec 2011, 22:35

Bine ai venit in C S masina arata exceptional sa o stapanesti sanatos si cat de multi km fara probleme! :cheers
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 167

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator