Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
florin_boldesti
Subiect Autor
Mesaje: 40
Membru din: 27 Iun 2011, 13:16

Ajutor probleme Seat leon

02 Aug 2011, 16:09

Salutare la toata lumea,sunt nou pe forum si de o luna de zile posesorul unui Seat Leon 1.9 TDI 90CP Tip MotorALH an de fabricatie in talon 03.12.2003 in cartea masini 2002 135.000 km reali verificati pe tester.
Dupa ce am schimbat la ea tot ce se putea schimba pe partea de consumabile de o saptamana am urmatoarele probleme:

1. Pierd lichid de frana si nu stiu pe unde,m-am uitat la etriri nimic,pe langa vas nimic nu imi dau seama si este enervant cand se abrinde becul in bord si tiuie.
2. Dupa ce merg cu ea la un drum mai lung nu se mai trage si nu mai depasesc 3000r/m,daca opresc motorul si scot cheia din contact isi revine imediat.Am fost la service si am curatat turbina si au spus ca nu are nici o problema.
A mai patit cineva asa ceva nu stiu ce sa ii mai fac?
SEAT LEON 1.9 TDI ALH 90CP +
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Ajutor probleme Seat leon

02 Aug 2011, 16:20

Salut,
Vezi ca lichidul de frana este vizibil cu lampa de UV.
Oricum trebuie sa verifici toate traseele, este destul de veche masina si este posibil sa ai un racord flexibil de cauciuc putred, ori chiar garniturile de la un pistonas duse.
Ai schimbat lichidul de frana? sa curatat instalatia cu alcol tehnic?.
Vezi sa nu fi pus lichid dot5.1, acela este siliconic si termina garniturile de la circuitele pentru dot4.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
florin_boldesti
Subiect Autor
Mesaje: 40
Membru din: 27 Iun 2011, 13:16

Re: Ajutor probleme Seat leon

02 Aug 2011, 17:27

Mersi de raspuns,am schimbat lichidul de frana tot cu DOT, 4 o sa ma duc la service sa rezolv si cealalta problema.
SEAT LEON 1.9 TDI ALH 90CP +

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori