Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
puputavi
Mesaje: 1418
Membru din: 11 Iul 2010, 16:47
Localitate: Cluj

Re: Probleme telecomanda seat leon

25 Noi 2010, 14:31

Am patit si eu aceasi problema.

Nu mai merge telecomanda de la cheie. Am schimbat bateria si la fel. Becul se aprinde pentru cateva apasari de buton si apoi nu se mai aprinde nimic pana cand scot placuta de la curent si o bag inapoi.

Am desfacut cheia si am identificat o mica zgarietura intre un SMD si generatorul de semnal(cred), am sa pun niste poze detaliate deseara.

Intre timp cateva intrebari.

Alte variante inafara de o cheie noua din reprezentanta este? Am gasit pe ebay chei de seat, se pot acestea programa sa mearga cu masina mea?
3.0 TDI Quattro S-tronic
 
Avatar utilizator
puputavi
Mesaje: 1418
Membru din: 11 Iul 2010, 16:47
Localitate: Cluj

Re: Probleme telecomanda seat leon

26 Noi 2010, 12:00

Am remediat o parte din situatie. Anume din cauza unor plastice indoite in interiorul cheii aceasta ramanea fara curent cand ii puneam capacul(isi schimba planul placuta).

Din pacate acum am o problema cu sincronizarea. Am incercat varianta din manual cat si o gramada de alte variante gasite pe internet si nimic...

Cred ca un drum la reprezentanta e inevitabil...
3.0 TDI Quattro S-tronic
 
Avatar utilizator
puputavi
Mesaje: 1418
Membru din: 11 Iul 2010, 16:47
Localitate: Cluj

Re: Probleme telecomanda seat leon

26 Noi 2010, 16:11

Ramane intrebarea:
Daca trebuie sa schimb telecomanda s-ar potrivi o telecomanda de golf, pasat second sincronizata cu masina sau ii musai sa fie telecomanda seat?
Si daca da ii musai sa fie seat trebuie sa fie de la reprezentanta sau pot lua o telecomanda second identica cu cea originala si sa o sincronizez pe asta?
3.0 TDI Quattro S-tronic
 
Avatar utilizator
murgan_iulian
Mesaje: 53
Membru din: 30 Noi 2010, 20:38
Localitate: Timisoara/DrTrSeverin
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

30 Noi 2010, 21:09

sal...am achizitionat si eu recent un leon 1M si intampin o problema cu telecomanda....functioneaza numai de langa masina....daca ma departez la mai mult de 2metrii de masina nu mai merge...mentionez k am schimbat chiar azi bateriile deci problema nu este de acolo.
MH-18-JUL
1.6 16V 105CP cod:AUS
Imagine Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
marius.negrean
Mesaje: 28
Membru din: 18 Aug 2011, 15:35
Localitate: Zalau
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

13 Mar 2012, 12:46

puputavi scrie:
Am patit si eu aceasi problema.

Nu mai merge telecomanda de la cheie. Am schimbat bateria si la fel. Becul se aprinde pentru cateva apasari de buton si apoi nu se mai aprinde nimic pana cand scot placuta de la curent si o bag inapoi.

Am desfacut cheia si am identificat o mica zgarietura intre un SMD si generatorul de semnal(cred), am sa pun niste poze detaliate deseara.

Intre timp cateva intrebari.

Alte variante inafara de o cheie noua din reprezentanta este? Am gasit pe ebay chei de seat, se pot acestea programa sa mearga cu masina mea?


Salutare, ai rezolvat cumva problema cu cheia? La fel am patit si eu, pastram cheia in buzunar si de la o perioada nu se mai aprindea deloc beculetul. Am schimbat bateria, am fixat putin litzele alea de fier, a mai mers o perioada si acum nu mai merge deloc. Am incercat cu mai multe baterii, contact se pare sa vada ok, curent ies pe cele doua iesiri de fier, dar nu am reusit sa-mi dau seama care e problema. Se poate sa fie dusa placa electronica de tot? Cum as ptuea sa verific? Mersi
Seat Leutz 1.6 16V 105cp AZD
 
29srn
Mesaje: 65
Membru din: 19 Ian 2010, 14:10
Localitate: constanta
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

07 Apr 2012, 20:32

Pentru cei care au problema cu cheia de se aprinde ledu cateva sec si se stinge si nu le merge inchiderea este vorba de o lipitura rece,se poate rezolva usor,asta se inrampla de la scaparea cheii pe jos,se poate vedea cu o lupa lipitura
Leon 1m,1.9 ASV
Toledo 2 1.8,2.3 V5,1.9 TDI
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Probleme telecomanda seat leon

26 Apr 2012, 15:38

Lipitura rece, adica lipitura desprinsa ?
Exact asa ceva am si eu.
Am fost la electronist,s-a uitat cu lupa si nu a vazut nimic.
A zis ca singura posibilitate e sa fie placa incalzita cu o suflanta de aer fierbinte, pt. refacerea tuturor lipiturilor, dar e o suflanta speciala pt.interventii electronice, nu pt. altceva,iar in Craiova nu are nimeni asa ceva.

Se incalzeste placa si toate lipiturile se retopesc si se refac.
Teoretic, practic nu am gasit pe nimeni sa ma ajute.

 
Gabelu88
Mesaje: 11
Membru din: 26 Mai 2013, 12:53
Localitate: Dragasani
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

11 Mar 2014, 13:58

Pana la urma ne ajuta si pe noi cnva cu niste raspunsuri, pls!
Eu am gasit telecomanda noua pe net, rezolv ceva daca o cumpar? Se poate sincroniza?
Sau de reparat se mai poate repara telecomanda? Mie imi termina bateria in 3-4 saptamani.


O zi buna va doresc!
 
Gabelu88
Mesaje: 11
Membru din: 26 Mai 2013, 12:53
Localitate: Dragasani
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

19 Mar 2014, 12:49

Bezna, nmc??
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

19 Mar 2014, 19:29

Daca ce-ai gasit pe net are aceeasi frecventa cu a ta, atunci o vei putea sincroniza. Dar va trebui sa faci lama si, daca cea noua are si cipul in interior, atunci va trebui invatata pe masina cu ajutorul PIN-ului sau SKC-ului. Daca nu-l ai, atunci va trebui sa mergi ori la reprezentanta, ori la cineva care stie cum sa-ti citeasca aceste coduri de pe masina. Sau muti cipul de sticla din cheia veche, cu grija, fara sa-l spargi.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Gabelu88
Mesaje: 11
Membru din: 26 Mai 2013, 12:53
Localitate: Dragasani
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

22 Mar 2014, 16:58

Salut Dany


Se potriveste orice telecomanda pe frecventa 433 Mhz sau trebuie luata exact pe cod, adica 5fa 007 680? Cheia de pe net are codul 1m0 959 753 d.
Am mai vb si cu altii, cei mai multi sunt de parere ca nu o sa mearga, ca trebuie o cheie din an cu masina mea(2005) sau cu acelasi cod. Nu stiu ce sa fac...
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

22 Mar 2014, 17:22

Pe a ta scrie ca e pe 433? Daca da, atunci va merge. Oricum, banuiesc ca poti cumpara cu drept de retur daca nu merge. De obicei asa vand cei care au asa ceva de vanzare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Gabelu88
Mesaje: 11
Membru din: 26 Mai 2013, 12:53
Localitate: Dragasani
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

23 Mar 2014, 12:17

Salut,

Da, 433 mhz scrie. O sa intreb de treaba cu returul, e buna ideea.

O zi buna!
 
Avatar utilizator
VooDoO84
Mesaje: 122
Membru din: 23 Iun 2015, 11:35
Localitate: Iasi

Re: Probleme telecomanda seat leon

21 Mar 2016, 09:23

Salutare!
O problema asemanatoare am si eu cu telecomanda; ledul se aprinde normal, fara exceptii doar ca trebuie sa apas foarte tare pe butoane ptr a deschide masina; dar asta doar ptr a deschide, ptr ca apasand normal se aprinde doar ledul si atat. Iar de vreo 2 zile nici cu toata forta daca apas pe cel de inchidere nu mai raspunde masina... Ceva solutii? Am atasat si 2 imagini ale placii, la prima vedere nu pare nimic neinregula....
Este vorba de un Seat Leon 1M, 2001

Imagine.Imagine
Seat Leon 1M 1.9 TDI 110 cp 2002 - IS 11 VDO
Condu prudent si niciodata baut !!!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme telecomanda seat leon

21 Mar 2016, 13:59

Sunt duse microswitch-urile. Cauta altele si inlocuieste-le.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori