Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Arhip Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 109
Membru din: 29 Feb 2008, 11:14
Localitate: Bucuresti

Portbagaj magnetic ski

17 Dec 2009, 10:28

A folosit cineva magneti din aia pt schiuri ? m-ar interesa cam care ar fi viteza maxima la care rezista si dc este influentat in vreun fel consum + comportamentul masinii...Este adevarat ca se poate demagnetiza dc il tii ff mult pe masina ? (asa mi-s spus cineva)
Merci!!!!
 
Avatar utilizator
canceu88
Mesaje: 60
Membru din: 14 Sep 2009, 20:09
Localitate: Bistrita

Re: Portbagaj magnetic ski

17 Dec 2009, 17:02

Cu acei suporti de schiuri este recomandata o viteza maxima de 120 km/h. Referitor la comportament si consum nu stiu ce sa zic...in schimb sa ai invedere cand momtezi acei magneti ca suprafata, capota masini in locul unde ii aplici sa fie foarte curata.
Canceu Silviu>>Seat Leon 1.4 16v 2002
MS-88-LAV
 
pakyman
Mesaje: 1359
Membru din: 31 Mai 2009, 03:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Portbagaj magnetic ski

17 Dec 2009, 17:12

friend,

nu iti recomand. eu am avut (ii mai am) dar am folosit pe masina firmei. pe a mea nu as pune asa ceva. e adevara e mai scump sa iti ei bari si suport skiuri dar merita. oricum le pui zgarie plafonul. Sfatul meu: CATEGORIG NU FOLOSI ASA CEVA.

Daca totusi folosesti, cum scrie mai sus nu mai mult de 120km/h. consumul e acelasi, nu am constatat modificari majore.

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine
 
Avatar utilizator
SRP
Mesaje: 143
Membru din: 17 Oct 2008, 10:58
Localitate: Cluj Napoca

Re: Portbagaj magnetic ski

03 Apr 2011, 18:00

Eu am folosit doua ierni suport magnetic, aproape in fiecare weekend. Absolut nici o prolema. Ii montam si demontam des - ii dadeam jos cand ajungeam la partie pt a nu crea tentatii de furt.
Se monteaza ff usor, daca masina are plafonul fara zapada sau gheata in nici 1 minut montezi suportul.
Despre consumul masinii... Eu am un Leon 1,9 110 CP... 4-5 persoane in masina, portbagajul full cu echipament, deasupra 4 skiuri, -17 grade afara, mers intre 80-150, Cluj - Maramures consum 7. Oricum, ca ai suport magnetic, ca ai bari transversale, consumul tot va fi mai ridicat. Insa barile odata ce le-ai montat, acolo le lasi pana in primavara :)
Pe instructiunile suportilor magnetici scrie ca rezista la viteza de pana la 130 km/h; eu am mers si cu 150 si nu au fost probleme....absolut nici o bataie.
Daca ai grija la montare si demontare...si daca suportii sunt de calitate nu ai cum sa iti zgarii plafonul; daca pui tabla pe tabla nu ramane nici o urma...deci nu vad de ce ar ramane in cazul in care pui suportul pe plafonul masinii :)
Apar zgarieturi daca lovesc legaturile in plafon, insa altfel nu.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2002

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori