Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
blling
Mesaje: 469
Membru din: 18 Apr 2009, 16:37
Localitate: Buzau

Re: lumina alba versus lumina galbena

19 Ian 2010, 12:26

seat leon 1m KIT Fr
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: lumina alba versus lumina galbena

19 Ian 2010, 12:29

Am citit undeva ca proiectoarele alea de ceatza nu degeaba sunt cu bec normal si nu cu halogen. E dovedit faptul ca lumina alba e doar frumoasa, dar pe ceatza nu e deloc eficienta.

Auzisem niste zvonuri cum ca e indicat sa ai vaselina in masina si pe drum cu ceata sa aplici un strat subtire pe xenoane pentru a face lumina mai eficienta. Xenonul este de departe mai bun in conditii de vizibilitate buna, noaptea, dar pe ceatza nu e cea mai buna solutie.

Eu zic sa mai studiem un pic problema. Oricum, e clar ca arata mult mai bine o masina cu lumini albe.
 
Avatar utilizator
Mallus
07-GZA
Mesaje: 289
Membru din: 07 Feb 2008, 20:16
Localitate: Iasi
Contact:

Re: lumina alba versus lumina galbena

20 Mar 2010, 21:59

Intradevar xenoanele in proiectoare au doar rol estetic.Pe ceata lumina galbena e cea mai recomandata.In schimb xenoanul pe faza scurta merita pus pe absolut orice masina.Niste faruri reglate cum trebuie cu siguranta nu o sa deranjeze pe nimeni...cel putin eu nu am probleme la intalnirea cu un vehicol echipat cu xenon.
 
Avatar utilizator
Nicola Cristian
Mesaje: 579
Membru din: 25 Dec 2009, 09:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: lumina alba versus lumina galbena

25 Mar 2010, 21:29

Si pe mine ma suparau lumanarile pe care le aveam inaine.
Am pus Philips Blue Vision pe faza scurta, lunga, pozitii si proiecoare si sunt foarte multumit.
Aduc foarte putin cu xenonul. Oricum lumina reste cu mult mai alba decat inainte.
SEAT LEON / TOLEDO 1M CONSTANTA
1,9 TDI ARL, 1,9 TDI ASV, AGR, AHF, 1,8t APP, 1,8 AGN, 1,6 16v AZD 1,6 AKL, 2,3 v5 AQN, AGZ.
nicola_marius@yahoo.com
0724635870
 
Avatar utilizator
blling
Mesaje: 469
Membru din: 18 Apr 2009, 16:37
Localitate: Buzau

Re: lumina alba versus lumina galbena

13 Apr 2010, 10:29

Daca ai xenon pe ceata si este si noapte este aiurea rau,am patit eu nu vezi nimic dar cum ceata nu este in fiecare noapte se merita. :)
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: lumina alba versus lumina galbena

13 Apr 2010, 14:35

intre lumina alba si lumina galbena, eu am ales
Lumina Orange :lol:
 
Dunky
Mesaje: 933
Membru din: 25 Ian 2009, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lumina alba versus lumina galbena

03 Mai 2010, 22:01

Nicky scrie:
Am citit undeva ca proiectoarele alea de ceatza nu degeaba sunt cu bec normal si nu cu halogen. E dovedit faptul ca lumina alba e doar frumoasa, dar pe ceatza nu e deloc eficienta.

Auzisem niste zvonuri cum ca e indicat sa ai vaselina in masina si pe drum cu ceata sa aplici un strat subtire pe xenoane pentru a face lumina mai eficienta. Xenonul este de departe mai bun in conditii de vizibilitate buna, noaptea, dar pe ceatza nu e cea mai buna solutie.

Eu zic sa mai studiem un pic problema. Oricum, e clar ca arata mult mai bine o masina cu lumini albe.

interesant chiar nu stiam faza asta tre sa caut niste vaselina :D
Viata-i grea dar trece!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori