Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
titi1979
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 27 Ian 2017, 10:50
Localitate: Constanta

incalzire

13 Ian 2022, 14:25

Buna ziua, detin un Seat Leon 1.9 ARL, 2004, 150 cp am probleme cu incalzirea in interiorul masini. Mentionez ca iarna trecuta a functionat corespunzator.
Am inteles ca poate fi datorita incalzirii auxiliare. Ma puteti ajuta cu manualul service sau o descriere detaliata cum pot curata incalzirea auxiliara?
sau late pareri ce sa mai verific.
Va multumesc!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: incalzire

13 Ian 2022, 20:02

Nu exista incalzire auxiliara pe 1M. Singurele probleme pot fi termostatul, caloriferul sau clapetii din tubulatura de aer.
Exista la unele 1M doar o incalzire suplimentara a motorului, ajuta doar la urcarea in temperatura de lucru. Incalzireaasta e electrica.Asta ar ajuta si la incalzirea la interior. Dar nu stim daca ai asa ceva pe masina ta. Ar trebui sa ai pe capatul chiulasei dinspre cutia de viteze 3 sonde montate pe un corp in care intra furtunurile de antigel. De fapt sunt niste bujii ce se incalzesc cand sunt sub tensiune, ca cele incandescente de pe cilindri. Pune o poza cu zona respectiva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: incalzire

13 Ian 2022, 21:38

Am pozat eu partea electronica de la incalzirea auxiliara motor, de pe 1M ul lui Zeusik, AXR
viewtopic.php?f=134&t=6569&hilit=Zeusik&start=1290

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori