Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AndreiP
Subiect Autor
Mesaje: 22
Membru din: 30 Iun 2016, 15:59

[Fender Bender] Leon 1m VS Tir

29 Mar 2018, 19:09

Salut,

Acum câteva ore, Seat-ul meu a făcut cunoștință cu un tir+platformă. Tipul cu tirul a făcut stânga, eu mă pregăteam să fac dreapta.. dar având platforma lungă a intrat pe toate benzile cu ea și m-a măturat. I-am făcut copie după buletin, asigurare, talon și am făcut și proces de constatare din ăla.

El are asigurare la Groupama. Nu știu la ce să mă aștept având în vedere că e primul meu incident. Am înțeles că ori primesc sumă pentru reparație (eu cred că repar și după mă duc cu facturi) ori mi-o bagă ei în service. Ideea e că eu ar fi trebuit să plec în vacanța asta la Bacău, cu mașina. Constatarea o fac mâine, în Iași.

Aș vrea să știu dacă e mai bine să optez pentru bani (sau decontare, cum of fi) sau să o las în service. Se pot începe reparațiile după o anumită perioadă de timp, sau trebuie imediat? Dacă e în stare bună de mers (boțită capota, aripa, bara din față + un pic farul) neavând probleme cu direcția / motor etc. pot cere reparația să fie făcută în Bacău?

Cât aș putea circula cu ea așa având constatarea cu mine în mașină?

Mulțumesc,
Andrei


EDIT: Leon1m VS Tir.. ei bine.. la el a fost daună zero
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: [Fender Bender] Leon 1m VS Tir

29 Mar 2018, 22:19

Decontare directa iti da o anumita suma de bani dupa evaluarea situatiei si o faci cu piese originale din dezmembrare zic eu.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori