Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Cum aflu ce modul de confort am

17 Mar 2018, 10:03

Buna ziua.. am cumparat recent un seat leon 1,6 16 v cod motor AZD si am probleme cu inchiderea din telecomanda, mai exact nu merge telecomanda de pe cheie . Am reincercat toate metodele de sincronizare fara vag si nu am reusit. Mentionez ca la achizitionare cheia nu avea baterie. Am demontat modulul, am luat codul si am cumparat unul pe acelasi cod insa am aceeasi problema . Totul functioneaza mai putin inchiderea din telecomanda de pe cheie si nu merge sincronizarea. Intrebare: e posibil ca modulul sa fi fost inlocuit anterior si sa nu am de fapt codul 1CO 959 799 F? Dacă a fost înlocuit, cum pot afla ce modul am avut înainte? Am observat ca sunt mai multe modele gen 1CO 959 799 A/ 1CO 959 799 AB și toate au tot doua mufe ca al meu...care e diferența dintre ele? Îmi poate spune cineva ce cod ar trebui sa aibă modulul de confort după poza stickerului din portbagaj pe care o atașez? Va mulțumesc Imagine


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cum aflu ce modul de confort am

17 Mar 2018, 10:19

Mergi la o reprezentanta seat, le spui seria de sasiu si ceri cotatie de pret + COD modul confort, si asa vezi ce a avut din fabrica. Apoi faci o scanare masinii si compari codul de la dealer cu ce iti apare la scanare. In plus, o sa vezi si ce erori ai acolo.
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Cum aflu ce modul de confort am

17 Mar 2018, 10:35

Si cam cat o sa coste informațiile? La scanare nu poate sa apară decât codul pe care îl am adică 1CO 959 799 F.. Maine o sa împrumut de la cineva un vcds...să văd dacă pot rezolva ceva cu el...problema e ca nu am mai lucrat cu asa ceva...doar am mai citit tutoriale și am vizionat videoclipuri..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cum aflu ce modul de confort am

17 Mar 2018, 10:36

De ce sa te coste o cotatie de pret?
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Cum aflu ce modul de confort am

17 Mar 2018, 10:38

Pai nu știu nici măcar ce e aia cotație de preț [emoji51] în plus, cea mai apropiata reprezentantă e la cel puțin 50 km de orașul Tg Neamț unde locuiesc


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ultima oară modificat 17 Mar 2018, 10:50 de către Roger, modificat 1 dată în total.
Motiv: Citat post anterior inutil
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cum aflu ce modul de confort am

17 Mar 2018, 10:49

Tu faci misto? Cotatie de pret=sa intrebi cat costa modulul confort al masinii tale, care are seria de sasiu vsszzz1mz2r045635 (e scrisa pe sticker) si poti primi informatia in scris, pe o foaie de hartie, probabil A4
Mergi la reprezentanta volkswagen.

P.S. Nu mai cita mesajul anterior.
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Cum aflu ce modul de confort am

17 Mar 2018, 10:58

Mulțumesc pentru informații...se vede treaba ca nu prea am experienta cu reprezentantele din moment ce îmi permit doar mașini mai vechi de 15 ani, la fel cum nu am experienta nici pe forumuri. Din păcate nici reprezentanta VW nu e mai aproape...nah, asa pățești când locuiești într-un orășel cu 20.000 oameni...ma întreb dacă nu se poate obține informația telefonic sau online cumva...[emoji848]


Sent from my iPhone using Tapatalk

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cum aflu ce modul de confort am

17 Mar 2018, 11:15

Cam greu la telefon. Ti-am trimis pm.
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Cum aflu ce modul de confort am

18 Mar 2018, 23:19

Am aflat codul din fabrica 1CO 959 799 F /03E dar din pacate nu ma ajuta prea mult....din moment ce piesa vreau sa o iau din dezmembrări e ca și cum as cauta acul în carul cu fan...pe carcasa toate codurile sunt la fel, 1CO 959 799 F deci fie găsesc una cu stickerul complet pe ea...fie le iau la nimereala pana dau de unul ca al meu...glumesc. Azi am încercat o sincronizare cu VCDS fără succes în ceea ce privește cheia...am reușit sa activez Auto lock /unlock....dacă mi-aș îndrepta atenția spre cheie ar fi mai ușor? Sa schimb cheia astfel încât sa se potrivească cu modulul?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Cum aflu ce modul de confort am

19 Mar 2018, 06:17

Modulul prezent pe masina e cu 09V, ar trebui sa fie echivalent cu cel original.
Imagine
Din scanare rezulta ca ai mai avea o problema destul de importanta:
01336 - Company Data Bus for Comfort System
80-10 - Single-Wire Operation - Intermittent
Trebuie sa vezi la care usa ai probleme cu firele, cele portocalii subtiri (cu dunga maro si verde). Cheia posibil sa mearga, dar nu reusesti tu sa termini procedura, odata ce iti da "01179 - Incorrect Key Programming". Sau cheia nu emite pe frecventa care trebuie.
Apoi mai ai o problema cu lipiturile in usa spate-dreapta, dar asta nu are amestec in invatarea cheii.
Se poate ca si modulul original cu care ai luat masina sa fie bun.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Cum aflu ce modul de confort am

19 Mar 2018, 07:17

Mulțumesc...singura problema vizibilă pe care o am la ușa e faptul ca nu se aprinde plafoniera și becul din portiera la cea dreapta fata, dar asta o sa rezolv azi sau mâine, am deja switch-ul cumpărat..acum ma gândesc sa pun iar modulul cu care am luat mașina și sa încerc iar....ca deocamdată îl am pe cel cumpărat de mine (cel cu care am făcut scanul) totuși cheia pe ce frecventa ar trebui sa emită ca sa meargă cu modulul asta 09V?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Cum aflu ce modul de confort am

19 Mar 2018, 08:13

Carrier frequency 433.92 MHz-434.42 Mhz. Adica pe cheie sa scrie 434MHz. Dar am masurat la cheile trimise de Aleco pe care scria 434 si mergeau pe 434,3 parca, si nu se potriveau pe masina lui.
Switchul din broasca nu iese la diagnoza, doar vezi ca nu se aprinde plafoniera si lampa din usa respectiva. Daca in diagnoza apare "semnal implauzibil", atunci ai probleme cu lipiturile reci ale mufei broastei respective. Astea pot influenta functionarea acelei broaste. Cauta firele portocalii de care ziceam, la o usa sigur e rupt unul in burduful de cauciuc intre stalp si usa..
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
s3rial_thrilla
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 13 Mar 2018, 18:41

Re: Cum aflu ce modul de confort am

19 Mar 2018, 08:21

Mulțumesc...o sa schimb din nou modulul cu cel pe care îl avea mașina...rezolv portiera dreapta apoi mai încerc odată cu VCDS procedura pentru remote...si implicit mai fac un scan și cu modulul cu care am luat mașina...revin cu rezultate


Sent from my iPhone using Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori