Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
blomiciden
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 19 Iun 2017, 18:02

Stopuri led legal?

27 Noi 2017, 16:22

Salutare, am dat un search pe forum insa nu am gasit raspunsul la intrebarea mea. Putem schimba cu acte in regula stopurile care vin pe leon 1m cu unele cu led sau avem doar optiunea de a le face ”la negru” si sa speram ca nu ne opreste nimeni sa ne ia la intrebari?
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Stopuri led legal?

27 Noi 2017, 16:50

Pe scurt: Nu ai voie

"Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
.. d) vehiculul circulă cu defecţiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;"

Omologarea o face RAR-ul si ei omologheaza doar sisteme care au fost instalate din fabrica pe modelul respectiv.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Stopuri led legal?

27 Noi 2017, 16:52

Cum arata acele stopuri? O poza, ceva?
 
blomiciden
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 19 Iun 2017, 18:02

Re: Stopuri led legal?

27 Noi 2017, 18:47

pe astea voiam sa le pun


Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Stopuri led legal?

27 Noi 2017, 19:29

Posibil sa nu se ia nimeni de tine cu stopurile astea, iar vanzatorul poate are niste hartii, gen omologari, aprobari...etc. Sunt aftermarket produse de dectane.
Parerea mea este ca sunt destul de invechite ca si model si seamana cu boxele de la casetofoanele fisher din anii 90.
 
blomiciden
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 19 Iun 2017, 18:02

Re: Stopuri led legal?

27 Noi 2017, 23:07

banuiesc ca la fel de posibil e sa nu pice in plasa "controlul" cu niste hartii facute la misto de un anume vanzator :)) nu am auzit pe nici unul dintre cunoscutii mei sa fie opriti si sa li se ceara toate actele, omologarile, aprobarile pt ce au pe masina dar eu prefer sa stau totusi in limitele legale chiar daca sansele sa ma "ia" sunt mici
referitor la model, prea multe optiuni nu am gasit iar astea mi-au parut cele mai ok

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori