Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Probleme Seat Leon!

28 Noi 2017, 16:53

La un service auto ai fost?
 
Bobu88£€ON1m
Mesaje: 3
Membru din: 01 Dec 2017, 00:23

Re: Probleme Seat Leon!

01 Dec 2017, 01:07

Salut baieti...mi am achizitionat si eu un Leon si am cv probleme....imi apare o eroare EPC,imi pierd apa pt spalat parbrizul si imi zmanceste masina la accelerare si cand las pedala....

Cu apa din vas am citit ca e garnitura de la senzor...asa e?

Cu zmanciturile....m am bagat sub masina si am vazut ca suportul de la cutie,dedesupt care e prins de traversa dintre lonjeroane,era desprins s au rupt suruburile,unul de tot iar celalat de jumatate...sper ca sunt suruburi,nu piulite si se pot pune noi...

Eroare epc imi tot apare....cateodata se stinge....

Astept raspuns?....ms
 
vladbebe25
Subiect Autor
Mesaje: 77
Membru din: 20 Oct 2016, 20:09
Localitate: Suceava

Re: Probleme Seat Leon!

02 Dec 2017, 15:23

Bobu88£€ON1m scrie:
Salut baieti...mi am achizitionat si eu un Leon si am cv probleme....imi apare o eroare EPC,imi pierd apa pt spalat parbrizul si imi zmanceste masina la accelerare si cand las pedala....

Cu apa din vas am citit ca e garnitura de la senzor...asa e?

Cu zmanciturile....m am bagat sub masina si am vazut ca suportul de la cutie,dedesupt care e prins de traversa dintre lonjeroane,era desprins s au rupt suruburile,unul de tot iar celalat de jumatate...sper ca sunt suruburi,nu piulite si se pot pune noi...

Eroare epc imi tot apare....cateodata se stinge....

Astept raspuns?....ms


Pe mine m-a ajutat Roger,era garnitura.Si la mine e faza cu accelerare si decelerare...cred ca e suportul de sub cutie.O sa verific si eu.Asteptam pareri avizate.
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Probleme Seat Leon!

02 Dec 2017, 22:26

dogbone-ul sau suportul antibalans e responsabil cu smucituri la accelerare. daca mai are si suruburi rupte, schimba-l repede ca sa nu dai in alte belele.
EPC= scanare ca sa stii cauza pt care e aprins
vasul de solutie, garnitura la pompita, mai degraba decat cea de la senzorul de nivel. si cum nu cred ca o sa gasesti, mai bine cauti un vas cu tot cu pompita, in dezmembrări.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
 
Bobu88£€ON1m
Mesaje: 3
Membru din: 01 Dec 2017, 00:23

Re: Probleme Seat Leon!

06 Dec 2017, 22:11

Ms...drum lung fara probleme :)
 
octavian27
Mesaje: 2
Membru din: 16 Ian 2019, 11:08

Re: Probleme Seat Leon!

16 Ian 2019, 11:35

Salut !
Detin un seat Leon 1M , nu de mult timp si am observat ca nu se parinde becul de la plafoniera atunci cand deschid portiera. Dau suportul de la plafoniera jos sa verific becul, nu era becul central acolo, pun un bec si acesta ramane aprins. Mentionez ca in momentul in care deschid portiera se aprindi luminile de avertizare din portiera si la fel cand las pozitiile aprinse si deschid portiera buzzerul incepe sa sune. Cineva cu vreo idee de la ce ar putea fi?
Seat Leon 1M 2003 1.9TDI ASV
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme Seat Leon!

16 Ian 2019, 14:34

Ori un scurt intre firele care vin la lampa (mai putin credibil, dar plauzibil) sau elementul de comanda a becului din modulul comfort este ars. Trebuie sa fie un tranzistor de putere. Sau switchul din lampa stricat.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
octavian27
Mesaje: 2
Membru din: 16 Ian 2019, 11:08

Re: Probleme Seat Leon!

16 Ian 2019, 15:16

Modulul respectiv nu e responsabil si de aprinderea becurilor din portiere si de buzzer?
Seat Leon 1M 2003 1.9TDI ASV
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme Seat Leon!

17 Ian 2019, 08:10

Nu.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori