Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
SoundForSoul
Subiect Autor
Mesaje: 29
Membru din: 23 Mai 2011, 06:50

Dauna totala Seat Leon 1M

28 Dec 2016, 14:17

Salutari tuturor membrilor! In urma cu cateva zile am avut un incident cu Leutzul meu, respectiv, abia plecasem de la semafor (aveam 10-15 km/ora, abia facusem 2-3 metri de semafor), cand ambulanta din fata mea a franat brusc ca sa evite impactul cu un taxi. Eu am franat prompt, dar fiind ghetus pe jos, masina nu s-a oprit imediat, proptindu-se in scarita din spate a ambulantei, care a intrat in radiator. Am luat masina cu platforma, am fost la accidente usoare, mi-am luat amenda, dupa care, avand casco la Allianz, am dus-o la unul dintre service-urile agreate de ei pentru constatare, unde, surpriza, a fost declarata dauna totala, pentru ca cheltuielile de reparatie depasesc 70% din valoarea asigurata.

Acum, eu clar vreau sa pastrez epava (spre dezamagirea lor) si sa iau banii pe ea, intrebarea si rugamintea mea ar fi daca mi-ati putea recomanda un service ok si eventual un pronostic al valorii de reparatii cu piese de la dezmembrari si/sau de pe piata.
De asemenea, agentul constator mi-a spus ca imi voi primi minimum 70% din valoarea asigurata, dar cei din centrala de la Allianz mi-au spus ca, conform contractului, trebuie evaluata valoarea pieselor neavariate, urmand a fi restituita valoarea estimata ramasa, ceea ce nu mi se pare corect, din moment ce, dupa un calcul elementar, cand valoarea reparatiei depaseste 70%, asta inseamna ca valoarea epavei poate fi de maximum 30%. Inca o faza aiurea a fost ca, desi eu stiam ca primesc masina la schimb cat a mea e in service (chiar si pentru evaluarea daunei), acum mi-au spus ca avand in vedere ca accidentul s-a petrecut la o distanta mai mica de 50 km de domiciliu, nu imi pot da masina la schimb, si nu vad nicio legatura intre acesti factori. Avand in vedere ca mi-au dat un termen de 15 zile pentru solutionarea dosarului de dauna, inca nu ma pronunt, dar astept sa "si-o incerce".
Am atasat cateva fotografii, impreuna cu dosarul de constatare:

1
0283

INLOCUIRE
-
2
0298

INLOCUIRE
-
3
0306

INLOCUIRE
-
4
0340

INLOCUIRE
-
5
0341

INLOCUIRE
-
6
0410

INLOCUIRE
-
7
0411

INLOCUIRE
-
8
0412

INLOCUIRE
-
9
0431

INLOCUIRE
-
10
0471

INLOCUIRE
-
11
0493

INLOCUIRE
-
12
0562
FAR DREAPTA COMPLET
INLOCUIRE
-
13
0842

INLOCUIRE
-
14
0930
TRAGER
INLOCUIRE
-
15
4465
CONDENSATOR
INLOCUIRE
-
16
4481
COND COMPRESOR/EVAP
INLOCUIRE
-
17
7761
RADIATOR
INLOCUIRE
-
18
7767
GALERIE AER RADIATOR
INLOCUIRE
-
19
7791
ELECTROVENTILATOR DR
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Bucuresti - Seat Leon 1M 1.6 16 v din 2006 - 80.000 km, motor BCB.
 
SoundForSoul
Subiect Autor
Mesaje: 29
Membru din: 23 Mai 2011, 06:50

Re: Dauna totala Seat Leon 1M

28 Dec 2016, 14:38

Am adaugat detalii, dar nu mai puteam edita postarea de mai sus, astfel incat rog administratorul sa o inlocuiasca cu aceasta. Multumesc!

Salutari tuturor membrilor! In urma cu cateva zile am avut un incident cu Leutul meu, respectiv, abia plecasem de la semafor (aveam 10-15 km/ora, abia facusem 2-3 metri de semafor), cand ambulanta din fata mea a franat brusc ca sa evite impactul cu un taxi. Eu am franat prompt, dar fiind ghetus pe jos, masina nu s-a oprit imediat, proptindu-se in scarita din spate a ambulantei, care a intrat in radiator. Am luat masina cu platforma, am fost la accidente usoare, mi-am luat amenda, dupa care, avand casco la Allianz de 5 ani (cu 0 incidente), am dus-o la unul dintre service-urile agreate de ei pentru constatare, unde, spre surpriza mea, a fost declarata dauna totala, dat fiind faptul ca, ca cheltuielile de reparatie depasesc 70% din valoarea asigurata.

Acum, eu clar vreau sa pastrez epava (spre dezamagirea lor) si sa iau banii pe ea, intrebarea si rugamintea mea ar fi daca mi-ati putea recomanda un service ok si eventual o valoare estimata a reparatiei, cu piese de la dezmembrari si/sau de pe piata.
De asemenea, agentul constator mi-a spus ca imi voi primi minimum 70% din valoarea asigurata, dar cei din centrala de la Allianz mi-au spus ca, conform contractului, trebuie evaluata valoarea pieselor neavariate, urmand a fi restituita valoarea estimata ramasa, ceea ce nu mi se pare corect, din moment ce, dupa un calcul elementar, cand valoarea reparatiei depaseste 70%, asta inseamna ca valoarea epavei poate fi de maximum 30%. Inca o faza aiurea a fost ca, desi eu stiam ca primesc masina la schimb cat a mea e in service (chiar si pentru evaluarea daunei), acum mi-au spus ca, avand in vedere ca accidentul s-a petrecut la o distanta mai mica de 50 km de domiciliu, nu imi pot da masina la schimb, si nu vad nicio legatura intre acesti factori. Avand in vedere ca mi-au dat un termen de 15 zile pentru solutionarea dosarului de dauna, inca nu ma pronunt, dar ma astept sa "si-o incerce" si sa iasa cu tam-tam. Voi posta pe websiteul meu detalii, pentru ca ma pricep binisor la seo, si vreau ca alti utilizatori sa fie informati asupra eventualelor probleme cu care te poti intampina, chiar si din partea firmelor de asigurari "cu renume".
Am atasat cateva fotografii, impreuna cu dosarul de constatare, in care toate elementele enumerate mai jos sunt bifate ca fiind de inlocuit:
Bara protectie fata ( cod intern ax 0283), grila ghid aer fata dreata (0298), ornament dreapta bara fata(0306), armatura bara fata (0340), dublura mijloc (0341),
grila radiator (0410), grila radiator compl (0411), ornament grila radiator (0412), emblema fata (0431), capota motor (0471), mec bloc capota motor (0493), far dreapta complet (0562), aparatoare pas roata f dr (0842), Trager (0930), condensator (4465), cond compresor/evap (4481), radiator (7761), galerie aer radiator(7767), electroventilator dreapta (7791).
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Bucuresti - Seat Leon 1M 1.6 16 v din 2006 - 80.000 km, motor BCB.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Dauna totala Seat Leon 1M

28 Dec 2016, 16:15

Daca asta e dauna totala, atunci Arosa mea trebuia s-o dau direct la srot! Ce ai tu acolo poti repara chiar si tu si sa duci la vopsit capota si bara noua. Demonteaza tot botul si vei realiza singur ce se poate indrepta si ce e de inlocuit. Clar ca tot ce e plastic se inlocuieste, ca si capota. Tragerul si bara metalica fata le vezi la demontare daca trebuie inlocuite neaparat. La fel si conductele de la AC. Mecanismul de inchidere capota nu are nimic. Pentru faruri, daca sunt rupte doar urechile de fixare, se gaseste kit de reparatie. Radiatoarele le vezi dupa demontare. Asta iti spun ca sa iesi cat mai ieftin, parerea mea.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
SoundForSoul
Subiect Autor
Mesaje: 29
Membru din: 23 Mai 2011, 06:50

Re: Dauna totala Seat Leon 1M

28 Dec 2016, 16:24

Multumesc pentru raspuns, Dany, asta ma gandeam si eu - initial am crezut ca e o gluma cand mi-au spus ca e dauna totala. Tocmai am vorbit si cu un service partner Allianz si mi-au spus ca in mod sigur la ei nu ies dauna totala desi in centrala la Allianz mi-au spus ca ei calculeaza preturile in sistemul lor intern, nu depind de tarifele service-urilor. Daca mi-ati putea recomanda niste service-uri de incredere (eventual prin mesagerie privata, ca sa nu se considere reclama), v-as fi profund recunoscator - in momentul de fata nu stiu daca e mai ok sa iau banii pe dauna totala sau sa o repar direct la un service partener, pe baza unei reconstatari.
Multumesc anticipat!

Alex
Bucuresti - Seat Leon 1M 1.6 16 v din 2006 - 80.000 km, motor BCB.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Dauna totala Seat Leon 1M

28 Dec 2016, 16:29

In primul rand nu ai trecut in profil din ce oras esti. Deci eventualii cititori ai postului tau nu vor stii ce sa recomande.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Dauna totala Seat Leon 1M

28 Dec 2016, 16:35

Se repara fara probleme , am trecut prin asa ceva la mine a fost mai grav, am schimbat toata armatura cu trigger, radiatorare, capota, bara fata si aripa stanga plus faruri.
Nu a fost nimic afectat pe partea mecanica la mine.
Iti las 2 poze sa vezi cum a fost si cum a iesit , ca si costuri piesele au fost undeva la 2500 , privitor la tinichigerie si vopsit depinde unde ce si cum.
Mai mult de 5000 lei nu ar trebui sa te duca in functie de piese(mergi pe piese originale din dezmembrari) deci poti sa iei linistit epava si cei 70% .
De curiozitate cat este evaluata masina?

Imagine.Imagine
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
SoundForSoul
Subiect Autor
Mesaje: 29
Membru din: 23 Mai 2011, 06:50

Re: Dauna totala Seat Leon 1M

28 Dec 2016, 16:38

Multumesc pentru atentionarea legata de oras, Dany, am schimbat acum in semnatura - sunt din Bucuresti.
Bucuresti - Seat Leon 1M 1.6 16 v din 2006 - 80.000 km, motor BCB.

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Dauna totala Seat Leon 1M

28 Dec 2016, 22:30

Cam asa arata o dauna totala, la un 1M: https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 7-216-1534
Ce ai tu e "pistol cu apa" si o poti repara fara costuri prea mari. Cam tot ce trebuie schimbat gasesti la dezmembrari. Cu farul sa ai grja sa nu fie de pe o masina de Anglia.
 
SoundForSoul
Subiect Autor
Mesaje: 29
Membru din: 23 Mai 2011, 06:50

Re: Dauna totala Seat Leon 1M

10 Ian 2017, 17:11

Am primit astazi raspunsul, a fost declarata dauna totala de catre Allianz, asadar, o sa o duc la Toplac pentru o reconstatare, ca sa imi dau seama daca merita sa o repar sau daca sa accept despagubirea totala. Multumesc tuturor celor care si-au rapit din timp pentru a lasa o sugestie!
Bucuresti - Seat Leon 1M 1.6 16 v din 2006 - 80.000 km, motor BCB.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori