Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Tombstone
Subiect Autor
Mesaje: 40
Membru din: 22 Iun 2016, 11:00
Localitate: Usa
Contact:

Schimbare placute fata-spate si lichid de frana

07 Iul 2016, 08:55

Buna ziua, ieri am mers la un domn mecanic nou pe care il stiu ca lucreaza la service-ul din centru. Mi l-a recomandat cineva, stiam demult ca are service si acasa si se ocupa cu schimbari de consumabile la un tarif mai ok decat mi-ar lua la service-ul care lucreaza. S-a apucat de inlocuire placute la fiecare roata, binenteles cu binecunoscuta tehnica de ..facut pedala...pentru aerisire la fiecare roata....scos lichid vechi de frana si tot.

Bun, totul in regula pana aici, acum intrebarea mea pt voi ar fi....stiu ca nu am schimbat discurile si le am tot pe cele vechi ca mai sunt foarte bune si e normal sa nu calce de la inceo\put placutele pe ele perfect, dar e normal sa am o frana "elastica" sau moale i-ar putea spune unii primii 100-200 de km dupa ,cum spune el ,pana se intareste? Lamuriti-ma si pe mine, precizez ca a fost aerisirea facuta corect dupa parerea mea si ce am vazut.
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Schimbare placute fata-spate si lichid de frana

07 Iul 2016, 09:41

Este foarte corect. Pana nu se uzeaza si face "priza" perfect, frana este mai elastica. Daca totusi este mai elastica decat ar trebui, nu a fost facuta aerisirea complet.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Schimbare placute fata-spate si lichid de frana

07 Iul 2016, 10:42

Da, confirm si eu ca e normal sa ai frana ''elastica'' pana se imprietenesc discurile cu placutele :)
 
Avatar utilizator
Tombstone
Subiect Autor
Mesaje: 40
Membru din: 22 Iun 2016, 11:00
Localitate: Usa
Contact:

Re: Schimbare placute fata-spate si lichid de frana

07 Iul 2016, 11:12

Va multumesc baieti, aerisirea cred ca a fost facuta destul de bine eu am fost omul de la pedale :)) si i-am dat bine la ele si mult chiar. Momentan pare ok astept primele sute de km si mai vedem. Ms frumos de ajutor.
 
valicar
Mesaje: 20
Membru din: 22 Mai 2015, 12:03
Localitate: brasov

Re: Schimbare placute fata-spate si lichid de frana

28 Feb 2017, 14:49

Salutare, am fost si eu la un service si am schimbat placutele spate si garniturile la cilindrii la seat leon 1P, s-a facut aerisirea chiar de 2 ori si acum dupa 250 de km prima pedala se cam duce la fund, iar la a doua-treia pedala e mai ok. Franele nu mai sunt asa cum erau, sunt mai moi. Oare mai dureaza pana se aseaza placutele pe discuri, sau mai este aer?
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Schimbare placute fata-spate si lichid de frana

28 Feb 2017, 17:55

Cu siguranta ai aer, placutele "se aseaza" in 5-10km maxim nu in 250 :) Cel mai bine fa o aerisire completa cum trebuie!
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori