Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: vreau un leon 1M, cateva pareri va rog

12 Aug 2016, 01:12

daca si aceasta varianta este considerata neconstitutionala atunci e complicat. de fapt problema cu legea noua nu e cu formula ei de calcul ci cu faptul ca cei care au platit taxa in trecut sub o alta forma si nu au recuperat-o nu trebuie sa o plateasca pe cea noua. fix de asta se leaga cei de la Comisie, asadar si cei 'de buna credinta' pana la urma ar trebui sa primeasca banii inapoi, de fapt toata lumea care a platit, si apoi toti sa plateasca o forma finala a taxei care sa nu mai poata fi combatuta. problema e ca e foarte greu sa iesi cu o formula din care statul sa castige ceva fara sa nu isi puna si toti posesorii de masini care ar valora mult sub valoarea taxei - adica mare parte din parcul nostru auto, sa fim sinceri. si noua taxa trebuie platita cumva anual, nu la vanzare, altfel oamenii gasesc scapari gen procura, intelegeri etc si de aia nu isi prea mai trec oamenii pe numele lor masini cu motoare mari etc...

caz concret, eu la toledo am platit taxa in 2008, am vandut masina in 2010. bineinteles ca nu am recuperat nimic, pe vremea aia nici nu se punea problema si oricum, masina am dat-o la un pret corect, nu am de ce sa "incalt" noul proprietar (sau al catalea o fi, ca masina e pe roti in ce am vazut in poze). dar daca se face taxa noua, atunci cam trebuie sa ma duc sa iau banii, altfel raman la buget pt cineva sa ii arda aiurea, nu ?
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: vreau un leon 1M, cateva pareri va rog

12 Aug 2016, 11:23

Da, masina ta e bine mersi, o vad si eu destul de des. :)
"Taxa" asta e deja inclusa in fiecare litru de combustibil, deci nu am inteles niciodata de ce o mai platim, dar asta e alta discutie.
Ideea e ca de fiecare data cand e declarata neconstitutionala, ii schimba astia numele si o reincalzesc. Se aude ca de la 1 septembrie se scoate, dar eu sincer nu cred asa ceva.
Dar vrei sa stii care e cea mai mare imbecilitate? A fost declarata neconstitutionala, dar tot nu poti inmatricula masina fara sa o platesti. O platesti, inmatriculezi masina, iar apoi mergi s-o iei inapoi. Dar ti se va restitui esalonat pe parcursul a 5 ani de zile, cand tu ai platit-o toata odata. ASTA e prostia cea mai mare.
Taxa ar trebui ori sa n-o plateasca nimeni, ori s-o plateasca toata lumea, fara exceptie. Dar atunci ajungem la procuri si numere de Texas si Bihor.

De asta ma agit eu aici, pentru ca multi nu stiu cum sta treaba si ajung sa plateasca statului 1000 euro la o masina de 2000. Iar pentru marea majoritate a oamenilor care cumpara masini cu 2000 euro, inca 1000 nu e o suma pe care s-o scoata instant din portofel.

Eu personal nici macar la Ibiza n-am recuperat taxa, desi am vandut-o lovita la inceputul lui 2013.
Insa, daca sunt amatori pe aici si au rabdare sa astepte 5 ani sa le fie restituita, e bine de stiut ca primiti si o dobanda frumusica.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: vreau un leon 1M, cateva pareri va rog

12 Aug 2016, 11:42

De ceva timp se poate inmatricula fara plata timbrului de mediu, garantat 100%.

S-a creat deja precedent si nu mai pot da inapoi.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
Avatar utilizator
AlexRuLeS
Mesaje: 325
Membru din: 05 Oct 2014, 20:15
Localitate: Ploiesti [PH]

Re: vreau un leon 1M, cateva pareri va rog

13 Aug 2016, 15:12

Sunt si eu curios cum
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: vreau un leon 1M, cateva pareri va rog

13 Aug 2016, 17:20

Avocat.. dar dureaza procesul cateva luni.. stiu si caz concert si am si discutat asta cu un avocat. A fost si in ziarul local primul caz de genul asta din Dolj (sau tara, nu imi amintesc) in urma cu 1 luna. Odata creat precedent nu iti poate da tie alta solutie instanta, ar fi discriminatoriu
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
andy84
Mesaje: 1
Membru din: 03 Dec 2016, 09:49

Re: vreau un leon 1M, cateva pareri va rog

03 Dec 2016, 10:07

Buna dimineata ,
As vrea si eu cateva pareri legat de un seat leon 1.9tdi asv de 110cp...m ar interesa in primul rand pareri legate de fiabilitatea motorizarii veventual probleme uzuale ce pot aparea la astfel de modele.M am documentat in privinta lor dar as vrea si pareri din partea unor eventuali posesori.Cer scuze pentru exprimare..is nou pe site:).Va multumesc
 
Urzu 7
Subiect Autor
Mesaje: 199
Membru din: 25 Iun 2016, 17:31
Localitate: Constanta

Re: vreau un leon 1M, cateva pareri va rog

03 Dec 2016, 19:22

deschide un subiect nou, asta e de cateva luni, si chiar daca apare in primul rand nu cred ca mai citeste cineva

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator