Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Soso-CKX
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Inlocuire cutie de viteze la motoarele pe benzina

07 Feb 2016, 22:21

Salutare!

Am si eu o mica nelamurire legata de inlocuirea cutiei de viteze la masina mea, un Leon 1M Stella cu motor 1.6 16V cod BCB.

Planuiesc sa fac inlocuirea acasa pentru a scuti banii de manopera la service. Problema la cutie e ca am patit asa cum "face toate", adica mi-a crapat in mers. Intr-o zi a inceput din senin sa dea simptome de disc de ambreiaj uzat la maxim-cum apasam acceleratia mai brusc incepea motorul sa se tureze in gol, comportament care se agrava cu cat urcam intr-o treapta de viteza mai mare.

Vorbind cu taica-miu despre ce-ar presupune aceasta operatiune, el spunea ca o sa trebuiasca motorul dat jos de pe masina pentru a putea centra noua cutie la loc pe motor.

Conditiile in care voi lucra sunt asemanatoare cu cele dintr-o parcare din Bucuresti, singura diferenta fiind faptul ca voi face asta acasa in garaj.

Eu ma gandeam in felul urmator: dau botul masinii jos-bara, faruri, tragger cu radiatoare...astfel incat atunci cand privesc masina din fata sa vad lonjeroanele, apoi s-o suspend de fata pe niste caramizi din Bca sau niste chituci de lemn cat mai sus posibil. Astfel voi avea acces mai usor la suruburile ce trebuiesc desfacute p-acolo si imi va fi mai usor sa dau cutia jos de pe masina pentru ca voi avea mai mult loc de manevra.


Intrebarea mea este: a facut/asistat careva aceasta operatiune? Nu ma intereseaza unde sunt prezoanele, suruburile sau ce trebuie demontat pentru a putea schimba cutia si kitul de ambreiaj. Ma intereseaza daca pot sa dau cutia jos de pe masina pe dedesubt si cum voi reusi sa pun la loc pe motor cutia noua. Pentru ca de demontat e destul de usor in cele mai multe cazuri, acum problema e la pasul de pus la loc ceea ce-am demontat.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre!
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Inlocuire cutie de viteze la motoarele pe benzina

08 Feb 2016, 06:31

eu am schimbat cutia la mașină dar nu am dat motorul jos.
s-a desfăcut doar cutia din suporti, planetare si d-a dat afară. pe sub mașină. și tot asa s-a și pus la loc.
ideea e ca nu cred ca o sa poti lucra pe chituci. trebuie cel putin un canal sau elevator asta ca sa munte chinui, pt ca va fi greu sa stai pe spate cu cutia în brate încercând să o prinzi în suporti.

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: Inlocuire cutie de viteze la motoarele pe benzina

08 Feb 2016, 11:08

Eu n-am inteles bine, vrei sa schimbi cutia fiindca iti patineaza ambreiajul.. ?
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
Soso-CKX
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inlocuire cutie de viteze la motoarele pe benzina

09 Feb 2016, 22:48

Adriannn scrie:
Eu n-am inteles bine, vrei sa schimbi cutia fiindca iti patineaza ambreiajul.. ?


Nu. Vreau sa schimb cutia pentru ca s-a spart. Si dupa ce-am tras-o cativa kilometri pana acasa, am gasit si un pinion conic de dimensiuni mici cazut pe podeaua garajului. Credeam ca s-au scuturat toate pe drum, dar vad ca mai era de cazut din ea.



Credeti ca daca o duc pana la service tractata, vreo 23-25km, exista riscul sa se blocheze si sa-mi scoata motorul din suporti?
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
Soso-CKX
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inlocuire cutie de viteze la motoarele pe benzina

17 Mar 2016, 20:04

Revin cu update si aici:

Cutia S-H luata din Craiova merge bine cu ulei nou si inca 2 luni de garantie, iar ambreiajul nou prinde de jos si a facut pedala de ambreiaj mult mai usor de apasat decat inainte :)

Iar toata configuratia, desi foarte scumpa pentru valoarea de piata a masinii, merita din plin ca si performanta si comportament al masinii la drum!
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori