Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
gl0bus
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 08 Oct 2014, 12:17

Eficacitate franare

08 Oct 2014, 12:28

Buna. In urma unui schimb de placute fata/spate baietii de la service mi-au transmis ca am etrierii blocati pe spate. Ei nu se ocupau cu reparatii/schimbare etrieri asadar am fost la alt service. Cei de acolo mi-au demontat etrierii, pe cel din dreapta au reusit sa il "repare" insa pe cel din stanga nu, deoarece era blocat si mi-au recomandat sa il schimb. Totul bine si frumos pana am vazut pretul unui etrier(490 lei) si bineinteles ca am cam intrat in panica. Am mers la alt mecanic care mi-a transmis sa fac un test de eficienta franare si sa revin cu rezultatele la el. Ce parere aveti de rezultate???

Imagine

PS! Baiatul care mi-a facut testul a spus ca nu e blocat etrierul din ce vede el pe rezultate si m-a sfatuit sa schimb lichidul de frana si sa aerisesc toate rotile. As vrea o parere daca e cineva care cunoaste sau a avut astfel de probleme.

Multumesc!
 
Radu Tamas
Mesaje: 271
Membru din: 31 Oct 2013, 23:30
Localitate: Simleu Silvaniei

Re: Eficacitate franare

09 Oct 2014, 09:43

Eu zic ca e bine,esti peste minim,intradevar nu cu mult.Piti incerca cu schimb de lichid ca nu e scump.
Toledo 1M;Black Magic;105 CP;Normaly aspirated;LOVE IT!!
 
Costinel
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Eficacitate franare

09 Oct 2014, 11:21

Salut,
Eu am avut problema cu etrierii pe spate - cumperi un set de reparatii cu garnituri tot ce trebuie, etrierul cu probleme se degripeaza - se lasa in motorina, benzina etc deci se curata bine. Daca ai vreun pistonas blocat nu cred ca gasesti decat la dezmembrari.
Nu schimba lichidul decat dupa ce afli daca etrierul e blocat sau nu. Daca o sa inlocuiesti etrierul o sa dai iar banii pe lichid de frana.
Asteptam sa vedem rezolvarea.

AAA era sa uit verifica si cablu de la frana de mana sa fie in regula..
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori