Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
SRP
Subiect Autor
Mesaje: 143
Membru din: 17 Oct 2008, 10:58
Localitate: Cluj Napoca

RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

28 Ian 2014, 20:45

Salut,

Sper ca am adaugat bine subiectul aici, avand in vedere ca se poate discuta "despre tot ce tine de modificarile motorului, exteriorului si interiorului masinii".

Sunt posesorul unui Leon 1M 1,9 -110 cp cod ASV inmatriculat si cu taxa recuperata.
De ceva vreme ma bate gandul sa-mi aduc un Leon 1M 1,9 -150 cp cod ARL Allrad.

Pt a incerca o minimizare a pierderilor la ASV si la fel...si la inmatricularea ARL-ului... ma gandesc la o recarosare.

Am cautat detalii despre cum se face o recarosare...cum si pe cine trebe sa ungi ca treaba sa mearga (nu sunt genul care unge, dar nici nu vreau sa mi se zica nu se poate daca de fapt se poate, sau sa dureze 1 an daca poate dura 1 saptamana).
Pana acum stiu ca:
1. norma de poluare trebuie sa fie cel putin egala cu cea veche si puterea sa nu difere cu mai mult de 40% -conditie respectata
2. masina careia i se inlocuieste caroseria, sa fie acelasi tip cu cea de la care primeste caroseria -conditie respectata
3. trebuie ca masina care primeste caroseria sa nu fie mai veche de minim 1 an -conditia va fi respectata

Acum intrebarile mele:
Motorul este acelasi, 1,9 diesel... dar de putere se leaga cei de la RAR?
Dar de faptul ca ASV-ul are tractiune fata, iar ARL-ul va fi integral ?
Cum sa fac sa pastrez motorul de pe masina “noua”? ..pt ca am inteles ca neaparat motorul de pe masina veche trebuie pus pe cea noua...desi...stiu ca poate sa ramana si acelasi motor.
Este cineva ca sa facut recent o recarosare? ...sau poate cineva de pe forum lucreaza la RAR si poate sa-mi ofere aceste informatii...
Merci anticipat
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2002
 
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

28 Ian 2014, 22:10

din cate stiu eu exista o regula : ceva gen, noul motor nu are voie sa depaseasca 20% din puterea vechiului motor. Altfel nu ti-l omologheaza. Intereseazate bine ; cel mai ok cred ca este sa o vinzi pe a ta si sa cauti alta masina.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

28 Ian 2014, 22:29

cateva informatii oficiale
http://www.rarom.ro/RO/article--Cum%20p ... --122.html
practic tu vrei sa inmatriculezi o masina noua fara a achita vestita taxa :twisted:
sfatul meu:fara graba pune toate intrebarile pe o hartie si dai fuga la rar si intreaba acolo toate etapele despre ce vrei tu sa faci.....sigur gasesti un nene sa te ajute
ASV-ul tai mai este functional de vrei sa il recarosezi?ARL presupun ca vrei sa il aduci cu volan pe dreapta pt minimizarea costurilor :?:
sincer daca tot vrei un ARL cred ca cea mai ieftina varianta si fara batai de cap ar fi sa il aduci cu volan pe stanga si sa il inmatriculezi....nu cred ca o sa scutesti prea multi bani cu recarosarea plus ca vrei sa pastrezi si motorul :hi
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

28 Ian 2014, 22:45

LE: :yh :tongue
inca ceva de lecturat....eu zic sa te lasi pagubas si mai bine inmatriculezi una direct rulata :tongue
http://www.politisti.ro/topic/1420-reca ... aroseriei/
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
SRP
Subiect Autor
Mesaje: 143
Membru din: 17 Oct 2008, 10:58
Localitate: Cluj Napoca

Re: RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

29 Ian 2014, 08:26

bertzi43 scrie:
cateva informatii oficiale
http://www.rarom.ro/RO/article--Cum%20p ... --122.html
practic tu vrei sa inmatriculezi o masina noua fara a achita vestita taxa :twisted:
sfatul meu:fara graba pune toate intrebarile pe o hartie si dai fuga la rar si intreaba acolo toate etapele despre ce vrei tu sa faci.....sigur gasesti un nene sa te ajute
ASV-ul tai mai este functional de vrei sa il recarosezi?ARL presupun ca vrei sa il aduci cu volan pe dreapta pt minimizarea costurilor :?:
sincer daca tot vrei un ARL cred ca cea mai ieftina varianta si fara batai de cap ar fi sa il aduci cu volan pe stanga si sa il inmatriculezi....nu cred ca o sa scutesti prea multi bani cu recarosarea plus ca vrei sa pastrezi si motorul :hi


ARL-ul cu volan pe stanga l-as vrea.
ASV-ul e functional, utilizat zi de zi :) insa in toamna ne-am mutat mai la deal...si e mult mai grea iarna ca si in oras. avand in vedere ca strabatem un drum prin padure zilnic, as vrea sa fim pregatiti in cazul in care ninsoarea ii ia prin surprindere pe cei nepregatiti :))) cam asta e motivul pt care vreau ceva cu tractiune integrala. cum de bmw/subaru nu mai sunt bani momentan, m-am gandit la varianta asta.
ASV-ul daca il vand... nu raman cu mai nimic ..avand in vedere ca taxa e recuperata nu pot sa cer acelasi pret ca si cum ar fi nerecuperata. poate iau pe ASV cat sa-mi platesc taxa si adusul pt ARL... si nu as vrea sa dau atata la stat, ca nici macar un stalp de iluminat public nu mi-au pus in fata casei :))) de asta as fi tentat de recarosare, dupa care sa vand ASV-ul pe bucati si sa recuperez din bani dati pe ARL.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2002
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

29 Ian 2014, 11:15

cu toate ca nu sunt adeptul inmatricularii masinii pe alta tara, pt ceea ce vrei tu, e mai bine sa te orientezi spre BG. si mergi cat se poate, si cand nu se mai poate, o radiezi si apoi te decizi, ori o faci pe Romania( poate s-or mai schimba legile privind poluarea) ori faci recarosarea.

 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

29 Ian 2014, 12:27

In al doilea link era cineva care facuse recarosare si cand a ajuns pt schimbat actele la drpciv iau cerut taxa de prima inmatriculare fiind masina sh la prima inmatriculare[FACE SCREAMING IN FEAR]
Daca ai bani de alta masina eu zic ca mai gasesti 1000euro si pt inmatriculare[FACE SAVOURING DELICIOUS FOOD]
Ps:pt drumurile tale prin padure recomand un forester[SMILING FACE WITH SMILING EYES]


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
TuPeU
Mesaje: 180
Membru din: 17 Iul 2012, 14:43
Localitate: Galati

Re: RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

01 Feb 2014, 15:40

cum de bmw/subaru nu mai sunt bani momentan
nu inteleg de ce bagi bmw in aceeasi categorie cu subaru, bmw este fix pix la tractiune integrala, mai degraba un audi allroad....aia masina buna, are o ruda un A6 allroad, merge pe zapada cum mergi tu pe asfalt cu leonul
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT
 
Avatar utilizator
SRP
Subiect Autor
Mesaje: 143
Membru din: 17 Oct 2008, 10:58
Localitate: Cluj Napoca

Re: RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

01 Feb 2014, 21:10

TuPeU scrie:
cum de bmw/subaru nu mai sunt bani momentan
nu inteleg de ce bagi bmw in aceeasi categorie cu subaru, bmw este fix pix la tractiune integrala, mai degraba un audi allroad....aia masina buna, are o ruda un A6 allroad, merge pe zapada cum mergi tu pe asfalt cu leonul


facand exceptie de SUV-urile land rover si comparand doar masini cu garda normala la sol.... subaru si bmw au cele mai bune tractiuni integrale...si nu e parerea mea personala, ci a analistilor auto ..in ultimii ani. parca 60% fata - 40% spate xdriveul si 50% fata -50% spate subaru.

despre subaru nu are rost sa discutam... e clar ca sunt cei mai buni la tractiune integrala... se gasesc suficiente demonstratii pe youtube unde lasa in spate toyota, nissan, audi, ford, bmw etc... insa...ai fost tu cu un bmw xdrive ca sa poti sa-l compari cu quatro de pe audi ? ...sau de unde ai tras concluzia ca xdriveul e fix pix? :shock:
din cate stiu eu, bmw a "imprumutat" tractiunea integrala de la land rover (al2lea producator ca vechime, de masini 4x4, dupa Jeep), dupa ce a cumparat compania in urma cu cativa ani... a mai dezvoltat-o...si a iesit acest impecabil xdrive ...

o fi fost audi buni in tractiune integrala in perioada anilor 70-80 cand restul producatorilor germani premium -bmw si mercedes- isi indreptau atentia spre alte detalii ale masinii, insa pe noi ne intereseaza prezentul, iar in ultimii ani quatro nu a prea venit cu nimic nou....la teste sunt vizibil depasiti de alti producatori...probabil de aceeas a si facut audi acea reclama la quatro, ...in care se vorbeste doar de "istorie"... ca de nustiu cati ani quatro rezista :)) ca rezista e adevarat... dar e depasita.

nu stiu daca am sau nu voie... o sa postez fara intentia de a face reclama... un video cu comparatia xdrive vs 4matic vs quatro.
http://www.youtube.com/watch?v=EbMWqLc3rS0

iar daca vrei sa vezi cum urca un bmw xdrive pe partie in elvetia.. mai repede ca un telescaun...este o reclama pe internet :)

nu zic ca quatro e de lepadat, dar daca e sa folosim vorba ta "fix pix", nu putem face referire la xdrive, ci mai degraba la quatro.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2002
 
Avatar utilizator
SRP
Subiect Autor
Mesaje: 143
Membru din: 17 Oct 2008, 10:58
Localitate: Cluj Napoca

Re: RECAROSARE 1M (ASV -> ARL)

01 Feb 2014, 21:25

bertzi43 scrie:
LE: :yh :tongue
inca ceva de lecturat....eu zic sa te lasi pagubas si mai bine inmatriculezi una direct rulata :tongue
http://www.politisti.ro/topic/1420-reca ... aroseriei/


m-am lasat pagubas in ceea ce priveste "ideea" de mai sus :)
o sa iau ceva in leasing anul acesta...astept ca seat sa-si lanseze tractiunea integrala pe noile modele :)
desi nu sunt adeptul masinilor noi, probabil ca de aceasta data una noua va fi alegerea..neaparat cu tractiune integrala...si o voi tine pana ii cade motorul (ca sa nu fiu dezamagit dupa 3 ani ca am pierdut jumatate din pret).

eu stiu ca 4motion trage 70% fata - 30% spate (posibil sa ma insel). despre tractiunea de pe altea freetrack ce stiti ?
seat a anuntat tractiune integrala pe noul leon st, incepand cu luna aprilie. stiti cumva daca va fi disponibila si pe exeo ?
merci :hi
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2002

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori