Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Antifurt original jante seat

23 Noi 2013, 13:21

Salutari!
De curand am reusit sa pierd antifurtul de la jante( cel original ) cand am schimbat distributia.
Acum, e cazul sa pun cauciucurile de iarna si problema este ca nu pot da jos jantele...
De unde as putea sa cumpar unul? este modelul cu multi pini ( circular , care seamana cu cheia de la volan)
Daca are cineva de vanzare , il cumpar.
Astept raspuns :d
 
Avatar utilizator
lokittofr
Mesaje: 405
Membru din: 12 Oct 2012, 20:11
Localitate: Madrid,Spania
Contact:

Re: Antifurt original jante seat

23 Noi 2013, 13:23

daca e cel original care vine de la casa SEAT te duci cu actele si ti-l da. :cheers
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine
 
Avatar utilizator
Raule
Mesaje: 241
Membru din: 23 Aug 2013, 07:50
Localitate: Arad
Contact:

Re: Antifurt original jante seat

23 Noi 2013, 13:27

Eu am incercat cu un antifurt de vw avea cu un pin mai putin, am batut usor cu ciocanul pana a intrat si le-am scos toate. Stiu ca e tiganeala dar alta solutie mai usoara n-am gasit.
Leon 1.6 16v 2004 BCB
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Antifurt original jante seat

23 Noi 2013, 13:58

De curand s-a deschis o reprezentanta seat in craiova, o sa merg acolo sa intreb. Se fau gratuit chestiile astea? Sunt dispus sa si cumpar unul in cazul in care nu gasesc
Da, eate cel original care vine cu masina... Din nefericire am gasit doar pe ebay, la 30 lire. Nu as da chiar 170 ron pentru o bucata de metal :))
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1541
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Antifurt original jante seat

23 Noi 2013, 15:07

Referitor la pm, nu il am .Incearca la un frezor/strungar sa ti-l faca.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
lokittofr
Mesaje: 405
Membru din: 12 Oct 2012, 20:11
Localitate: Madrid,Spania
Contact:

Re: Antifurt original jante seat

23 Noi 2013, 21:12

tekolinooo scrie:
De curand s-a deschis o reprezentanta seat in craiova, o sa merg acolo sa intreb. Se fau gratuit chestiile astea? Sunt dispus sa si cumpar unul in cazul in care nu gasesc
Da, eate cel original care vine cu masina... Din nefericire am gasit doar pe ebay, la 30 lire. Nu as da chiar 170 ron pentru o bucata de metal :))


Mai mult ca sigur se plateste,cele de pe ebay ai mare grija ca pot fi asemanatoare dar nu identice,si pe deasupra cumperi antifurtul si o sa mai poti folosi suruburile,in cazul in care vrei doar sa le scoti poti incerca mai multe metode dar i-ati adio de la suruburi antifurt deci ori o sa le pui fara ori iti cumperi alt set si sigur te ajunge mai scump decat daca ai cumpara doar antifurtul.
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Antifurt original jante seat

24 Noi 2013, 00:12

Sincer eu prefer cheia originala, as cumpara una (pentru ca sunt cu adevarat folositoare, fiind destul de rar) . Nu vreau sa ma trezesc cu masina pe caramizi :))) .
Pana atunci, o sa merg luni la reprezentanta sa ii intreb.
Multumesc de ajutor :)

 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Antifurt original jante seat

26 Noi 2013, 18:52

La reprezentanta nu au gasit in Romania, nici Ungaria,nici Austria . Au spus ca va dura ceva, alta modalitate ce as putea aborda in privinta rezolvarii problemei?:))
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9846
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Antifurt original jante seat

26 Noi 2013, 19:37

le strici pe astea de pe masina si pui prezoane normale sau un alt set de antifurt.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Antifurt original jante seat

26 Noi 2013, 23:52

De ce nu rogi pe cineva cu seat sa ti imprumute cheia sa scoti jantele?
Sigur gasesti multe seaturi in Craiova.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Antifurt original jante seat

28 Noi 2013, 23:04

Am reusit intr-un final!!!
Am mers azi la un parc de dezmembrari din Craiova, unde un domn foarte amabil a vazut tipul antifurtui si a spus ca mi-l imprumuta si mie. Zis si facut, intre timp imi ajunsesera si prezoanele noi ( am gasit pe pieseauto.ro un set cu antifurt , dar cu 16 pini ) , asa ca am inlocuit prezoanele problema cu unele noi ( care au costat doar 60 lei !!! :)) ) .
Cu ocazia asta am scapat si de cauciucurile din portbagaj, le-am si montat. Acum, iarna poate sa vina!!! Sunt pregatit :d

Multumesc de ajutor tuturor! O zi buna!
 
Valy_1612
Mesaje: 17
Membru din: 24 Noi 2013, 02:25

Re: Antifurt original jante seat

05 Sep 2015, 19:38

As avea si eu nevoie de ajutor tot cu aceeasi problema. Am luat de curand un seat leon 2011 si nu am capatul pentru antifurt. Daca poate cineva sa ma ajute sa le dau jos si sa pun lrezoane normale ar fi foarte bine. Incerc sa pun si o poza cu modelul antifirtului. Sunt din bucuresti. Multumesc!
Imagine
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Antifurt original jante seat

19 Sep 2015, 15:59

Eu nu am extractorul care se foloseste la demontarea capacelor de plastic de pe jantele de aliaj. Capacele respective au cate doua gauri mici in care cred ca se introduce o unealta, nu surubelnita... La reprezentanta Seat Craiova mi s-a spus ca nu ar exista o astfel de cheie. Astept pareri. Multumesc.
 
Valy_1612
Mesaje: 17
Membru din: 24 Noi 2013, 02:25

Re: Antifurt original jante seat

30 Oct 2015, 00:09

Am rezolvat si problema cu antifurtul. Am apelat la un service foarte bun unde ma duceam mereu cu probleme de nerezolvat :). am venit 4 baieti si au inceput sa se gandeasca cum pot sa le dea jos. Am anulat eu varianta cu gaura in el pt ca am incercat si s-a rupt spiralul.Apoi au incercat sa sudeze un surub si nu a tinut,iar ultima varianta si cea mai buna,au umplut cu sudura antifurtul si a bagat o tubulara prin bataie in umplutura apoi cu pistol in capat au iesit foarte repede. Cine are nevoie,ma poate contacta.A durat 30 min. Acum sunt happy. Sa vina iarna.Pot schimba rotile :D
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator