Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

12 Iul 2012, 19:09

:-? Din cate am inteles de la tata ca sa faci omologare RAR la piese care nu sunt din fabrica sau la modificari cica te costa cat nu face :-? ...

luci&dana scrie:
apeleaza la o firma de intermedieri auto...mai dai ceva in plus si se rezolva. asa pe barba ta...cam greu sa puna botul

Un exemplu de vreo firma de intermedieri auto ?? Si cam ce pret ar fi ?? Daca ai idee :-?
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

12 Iul 2012, 19:25

salut
la noi o firma care se ocupa de inmatriculat masini,asta insemnand de pa intocmirea actelor,RAR si apoi finalizarea cu numerele are un comision intre 100 si 200 de lei.
cu siguranta gasesti acesti tipi care se ocupa,e plin netul,si daca mergi si la o firma care-si are sediul pe langa biroul de inmatriculari,si se ocupa cu acte pt inmatriculat(asigurari,fisa detinatorului auto,copii xerox,etc),si intrebi,o sa te indrume ei,poate se ocupa chiar ei.
intermediarii au usi deschise in RAR si pe la inmatriculari,si o sa te rezolve.
bafta multa.
 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

12 Iul 2012, 20:21

Multumesc mult o sa caut sa vedem ce si cum .. Daca este vorba doar de 100-200lei in plus pe langa ce costa Identificarea la RAR nu ar fi mult , sa speram ca gasesc pe cineva sa ma rezolve sau macar sa o pot inscrie sapt viitoare ... :( ca dupaia trece 1 luna de cand am facut actu de vanzare-cumparare si tare mi-e frica ... O sa raman cu ea asa sa nu mai pot sa o inscriu .. :| (asa a patit sefu lu tata la o remorca)
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

13 Iul 2012, 20:14

se poate inscrie fara probleme si dupa 5 luni daca ai luat-o in evidenta la circa financiara
am vazut ca acum se cam iau de orice chiar daca te duci pt identificare iti cer si autorizatie pt folii daca ai...daca nu cheia pe geam :blackeye:
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

13 Iul 2012, 20:35

Cum fratee ii da RAR si ITP la o dacie ridicata din suspensii 20-30cm si mie nu imi da ca e lasata din spoilere ??? :-j bataie de joc asta sa mor eoo ...

Sa vedem cum o pot rezolva ca momentan nu am de unde sa dau bani pe bari :| ca sa ii pot face identificarea si sa o pot inscrie si eu ca ma imbolnavesc de inima ... :(
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

13 Iul 2012, 22:20

Nu are treaba tipul masinii si anul de fabricatie cu testele rar ori itp.
La fel de bine olteanca mea va trece de itp fara probleme chiar daca este fabricata in 1996.
Starea in care este tinuta conteaza.
Faptul ca tu ai alte spoilere nu conteaza la identificare.
La identificare se certifica ca autoturismul corespunde din pdv serii si atat.
Daca trebuie sa treci si de itp atunci se schimba problema.
Este posibil sa nu treci daca prin modificarea aspectului exterior nu se mai recunoaste marca initiala.
Vezi ca scrie in decret faptul canu ai voie sa aduci modificari in urma carora sa nu pai poata fi recunoscuta caroseria originala.
Parerea mea ca pentru toba te plimba.
Monteaza o toba care are o atenuare decenta si nimeni nu se va lua de tine.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

13 Iul 2012, 22:34

BALTAZAR2003 scrie:
Nu are treaba tipul masinii si anul de fabricatie cu testele rar ori itp.
La fel de bine olteanca mea va trece de itp fara probleme chiar daca este fabricata in 1996.
Starea in care este tinuta conteaza.
Faptul ca tu ai alte spoilere nu conteaza la identificare.
La identificare se certifica ca autoturismul corespunde din pdv serii si atat.
Daca trebuie sa treci si de itp atunci se schimba problema.
Este posibil sa nu treci daca prin modificarea aspectului exterior nu se mai recunoaste marca initiala.
Vezi ca scrie in decret faptul canu ai voie sa aduci modificari in urma carora sa nu pai poata fi recunoscuta caroseria originala.
Parerea mea ca pentru toba te plimba.
Monteaza o toba care are o atenuare decenta si nimeni nu se va lua de tine.
:hi


Am pus o toba care se aude mult mai incet decat ce era inainte pe masina ..
Dar s-au luat ultima oara de bara fata si spate ca nu sunt cele originale(vezi pozele de pe prima pagina ca sa iti dai seama despre ce zic) sa speram ca Luni-Marti sa o rezolv ca am vorbit cu cineva care a zis ca s-ar putea sa m-a ajute sa trec cu barile astea(fiindca nu am acum de unde bani sa iau barile cu care vine din fabrica) + ca imi place aspectul ei cu barile astea :( si mi-e cam mila sa o stric de tot(pana acum am dat jos parasolarul ala de pe exterior + xenon + toba sport + niste folii pe fata foarte transparente care nu incomodau cu nimic vizibilitatea nici seara le tineam fiindca se simtea diferenta intre geam deschis si geam inchis cu acea folie oferea o protectie dar nu e problema de asta)

Momentan sa trec de Identificare sa o pot inscrie ...
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI

 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

14 Iul 2012, 09:34

cum spune si Baltazar...la identificare se ceritifica potrivirea seriilor masinii cu cele inscrise in cartea de identitate,prin fotografierea acestora si inscrierea lor in baza de date a statiei RAR unde ai fost.normal nu ar trebui sa se lege de aspectul exterior.
eu am avut un opel astra f,modificat,cand am fost la identificare abia am bagat-o in hala de joasa ce era,si nu s-a luat nimeni de bari,suspensii,toba sport,foliile aproape negre de pe fata sau rotile pe 17.asta a fost doar identificarea,apoi ITP-ul l-am facut intr-o statie si a trecut si cu modificarile care le avea(ca na,asa a trebuit).
de ce nu incerci la alta statie RAR?unde poate gasesti niste ingineri mai deschisi la minte care sa-si faca treaba care trebuie,nu sa se lege de chestii irelevante pt identificare.
sau mai este o intrebare: tu trebuie sa faci doar identificarea sau ti-a expirat si ITP-ul?ca atunci se cam explica figurile care le fac aia,dar cele referitoare la xenon,toba(ca nu ies gazele si nr de decibeli la zgomot e peste cel legal)si foliile de pe fata.
si cum spuneam mai inainte,gaseste pe unu cu 'usi deschise' pe la RAR sa te rezolve,ca trec inspectiile toate cotetele si tigaile de masini de prin 93-95 si un leon intretinut il tin la poarta.
pffff.....traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul,vb unui jurnalist.
bafta sa rezolvi problema.
 
Avatar utilizator
p1nking
Subiect Autor
Mesaje: 531
Membru din: 11 Iul 2012, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

14 Iul 2012, 10:21

ITP l-am facut chiar dupa ce am luat masina ca expirase ...
Iar cei de la RAR cam asta s-a intamplat ma tot resping pe diverse motive de aspect exterior(daca s-au uitat si la anvelope sa corespunda cu cele din cartea de identitate ultima oara) :| ...

Sa vedem cum gasesc pe cineva cu "usi deschise" la RAR sa ma rezolve ..
Bine a zis acel jurnalist: "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul."
Multumesc si sper sa rezolv problema asta sa o pot inscrie. Sa ne vedem :drive prin trafic dupaia .

:hi
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Salut(Ajutorr urgent va rog)

14 Iul 2012, 12:33

Te duci la RAR pentru identificare nu pentru revizia periodica.
Asa cum am mai spus, la identificare te poti duce si fara aripi ori capote, duci sasiul si motorul pentru a se valida veridicitatea seriilor, atat!
La revizia periodica este normal sa se uite la anvelope, sa fie cu acelasi profil pe fiecare axa, sa ai farurile ok, si alte asemenea amanunte, dar la identificare nu-i intereseaza, tu platesti "IDENTIFICARE".
Mai clar de atat ce vrei? intreaba-i unde scrie ca la identificarea seriilor trebuie sa verifice si altceva si vezi ce raspund... :hi

Pe de alta parte sa stii ca la noi este extrem de permisiva legea, ia citeste pe forumurile spaniole ori din franta sa vezi acolo strictete, trebuie sa mergi la omologii RAR pentru orice modificare cat de mica a aspectului si costa... :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori