Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
FlorentinPavel
Subiect Autor
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Unde gasesc informatii despre utilizarea alarmei ?

22 Oct 2011, 15:43

Am un Seat Leon 1M, are sistem de alarma original si declanseaza claxoanele din te miri ce, se uita vecinii cam urat, as vrea sa-l dezactivez.
Am cautat pe forum cu functia de cautare si nu am gasit nimic.
Am manual in germana si am tradus cu un translator dar nu se intelege nimic.
Multumesc anticipat.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Unde gasesc informatii despre utilizarea alarmei ?

22 Oct 2011, 16:32

Alarmele originale sunt volumetrice, adica daca ceva misca ori intra in interiorul masinii suna, ori daca cineva deschide usa.
Din ce spui tu as banui un sw din usa.
Fa o scanare si vezi care este defect si schimba sw.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Unde gasesc informatii despre utilizarea alarmei ?

22 Oct 2011, 23:09

Poti dezactiva senzorul de volum de la butonul care se afla pe stalpul B de la sofer, jos aproape de prag. Daca nu da roade, atunci scaneaza-o. Manual in engleza iri dau eu.
 
FlorentinPavel
Subiect Autor
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Unde gasesc informatii despre utilizarea alarmei ?

23 Oct 2011, 08:43

@BALTAZAR2003, sw sa fie modulul de inchidere din portiera ?

@Roger, am incercat sa dezactivez, dar exista o anumita procedura, butonul trebuie apasat o secunda, iar dupa aceea nu trebuie incuiata masina 30 de secunde sau cam asa ceva.
Am tradus din germana cu un translator online si nu se prea intelege clar.
Chiar daca e in engleza, cred ca se intampla la fel, sunt termeni tehnici, dar merita incercat.
Multumesc anticipat pt. ajutor.
 
FlorentinPavel
Subiect Autor
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Unde gasesc informatii despre utilizarea alarmei ?

04 Noi 2011, 15:45

Am apasat acel buton de dezactivare a alarmei, dar se reactiveaza singur dupa o vreme (24 ore) sau la fiecare deschidere a usilor, trebuie apasat si reapasat.

Tot jucandu-ma la el, am cauzat niste simptome ciudate, ba se incuie singure usile cu cheia in contact, ba se descuie doar din telecomanda si se incuie doar manual, ba se incuie din telecomanda doar portiera soferului si celelalte manual. Complicata treaba.

Si totusi declanseaza claxoanele cand trec camioane grele pe aproape, nu neaparat ca ar intra cineva prin efractie.

Momentan stau cu masina descuiata in parcare, de spaima vecinilor, care se cam uita urat la mine si la masina mea.

Chiar nu are nimeni manual in romaneste ? Nu-mi trebuie tot, doar textul despre alarma.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Unde gasesc informatii despre utilizarea alarmei ?

04 Noi 2011, 16:01

da, ai o problema electrica undeva. alarma se declanseaza la senzorii volumetrici din interior (miscare) sau la deschiderea portierelor (si a capotei/portbagajului ?), si ca sa indentifici buba fa-i o scanare sa vezi exact unde e problema. butonul ala din interior e pt dezactivarea alarmei cand lasi un copil / caine ceva in masina. la mine tin minte ca nu prea functiona, sau nu stiam eu sa o folosesc (deh, tot carte in germana aveam si eu)
 
FlorentinPavel
Subiect Autor
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Unde gasesc informatii despre utilizarea alarmei ?

26 Apr 2012, 15:18

Daca stie cineva sa utilizeze, sa programeze si sa comande anumite setari la sistemul de alarma original, il rog sa anunte aici.

Sunt anumite comenzi care se executa la anumite intervale in secunde si astfel alarma se poate seta dupa preferintele utilizatorului masinii.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori