Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Mirciuliqa
Subiect Autor
Mesaje: 928
Membru din: 17 Sep 2009, 15:21
Localitate: Bucuresti, Metalurgiei
Contact:

Anglia

25 Mai 2010, 19:45

Weekendul trecut am fost plecat in Anglia cu ocazia unui targ. Deoarece timpul pe care il aveam la dispozitie era foarte limitat si trebui asa vedem foarte multe lucruri, am fost mai multi colegi din firma la acest targ. Pentru a evita costurile foarte mari, am ales sa zburam cu Wizzair pana la Londra, sa inchiriem din Londra masini si sa mergem cu masina pana la Birmingham. Cu aceasta ocazie am putut inchiria camere la un hotel in apropierea Birmingham-ului, nu chiar in Birmingham , unde costurile de cazare erau uriase. In ceea ce priveste inchiriatul masinii, am optat pentru Europcar, tot datorita costurilor mai reduse (eram 6 persoane si a trebuit sa inchiriem 2 masini). Prima surpriza a fost ca facut rezervare pe site pentru masini din gama mini (Peugeot 107, Chevrolet Matiz sau similar) si am primit asta:Imagine Imagine . Adica una bucata Ford Focus Zetec S. Dupa aspect parea un fel de FORD FOSCUS RS mai rudimentar. Insa era doar jumatate deoarece ca motorizare avea un motor de 1.6 100 hp. In ceea ce priveste condusul pe partea stanga avand volanul pe dreapta, te obisnuiesti destul de repede. Sau cel putin asa ar trebui. Ceea ce pot spune ca m-a deranjat a fost faptul ca atunci cand trebuie sa semnalizezi la o curba si trebuie sa schimbi si viteza, lucrul acesta se face cu aceeasi mana, respectiv mana stanga, ceea ce este destul de incomod. In rest in Anglia pot spune ca se circula destul de cursiv. Limita de viteza pe autostrada este de 70 de mile adica 113 km /h. Insa datorita faptului ca toata lumea merge cu aceasta viteza, nu ai impresia ca de fapt mergi incet. Ceea ce m-a impresionat placut este ca majoritatea autostrazilor pe care am mers, respectiv M1, M6, M40 si M3 erau luminate si tot la capitolul impresuii placute am putut observa disciplina din trafic si amabilitatea soferilor: in momentul in care dadeai semnal ca vrei sa schimbi banda, cel din spate incetinea si te lasa sa faci acest lucru in siguranta. Calitatea asfaltului nu era una extraordinara insa nu era deranjanta la mers. Hotelul la care am inchiriat camere era din lantul RAMADA, 4 stele. Insa se afla la vreo 30 de km de Birmingham , intr-un mic satuc numit Canock. Pretul insa era de trei ori mai mic decat la un Hotel Ramada din centrul Birmingham-ului. In Birmingham, ne-a dus cineva la cumparaturi la Bullring, asta fiind un complex comercial cam de vreo sase ori cat AFI Cotroceni. Imagine Imagine Imagine Dupa aia ne-am dus pe strada lor cu carciumi sa incercam sa mancam si noi ceva pe ziua respectiva. Dupa cum stiti, sambata seara a fost finala de la Liga Campionilor. Insa toti englezoii se uitau la finala Championship (liga a doua engleza) intre Blackpool cu Cardiff. A batut Blackpool. Toti suporterii erau beti manga! Cu chiu cu vai am gasit un loc la o terasa si am incercat sa mancam ceva si sa bem o bere Imagine . In Anglia este permis sa conduci masina dupa ce ai baut doua unitati de bere. Asta inseamna ~ 550 ml de bere ( asa ne-a zis un rezident roman de pe acolo). Faza frumoasa a fost ca atunci cand am cerut sa bem si noi o bere, ne-a adus asta: Imagine .Daca nu erai atent aluneca si sticla pe gat; avea 275 ml !!! Oricum, mancarea a adus-o dupa vreo 2 ore!!! Intr-un final am plecat catre hotel, in jurul orei 01.00 am, ora locala. Strazile erau inca pline Imagine. Cand am ajuns la hotel am reusit sa bem si noi o bere rece cum scrie la carte. Duminica, dupa ce s-a terminat targul, deoarece aveam destul de mult timp la dispozitie am hotarat ca in drumul spre Londra sa facem un mic ocol pana la Stonehenge. In consecinta am ajuns si pe la pietre, insa am ajuns la vreo jumatate de ora dupa ce se inchisese pentru vizitatori. Asta n-a fost o problema deoarece am putut face fotografii din apropiere: Imagine .

Oricum , ca prima impresie, englezii sunt total diferiti de restul europenilor. Daca exista vreo posibilitate cat de mica ca ei sa faca ceva in mod diferit de ceilalti , atunci o vor face ( vezi faza cu sticla de Bere : in loc de 0,33 au 0.275; la condus ei conduc pe stanga, europenii pe dreapta si multe altele). In drumul spre Salisbury - Stonehenge, am trecut si printr-un mic orasel, Marlborough, orasel care arata exact ca un oras tipic englezesc: Imagine Imagine Imagine .

Oricum, daca este sa fac o comparatie intre tarile europene pe care le-am vizitat, Anglia este de departe pe primul loc.
CUPRA LEON 2022 1.5 eTSI - B 293 EGO
SEAT Leon 5F FR 2018 1.8 TSI - B 293 MIC
EX - SEAT Leon 1P FR 2008 2.0 TDI
EX - SEAT Leon 5F 2013 1.6 TDI - IF 16 EGO
EX - SEAT Leon 1M 2003 1.8 20V - IL 03 BDA
EX - VOLKSWAGEN Passat B6 2006 1.9 TDI - B 48 MMT
 
Avatar utilizator
CataLIYna
V.I.P.
Mesaje: 4275
Membru din: 09 Feb 2009, 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anglia

25 Mai 2010, 20:01

Mirciuliqa multumim pentru ca ai share-uit cu noi vizita in Anglia.
Datorita vizitei mele in Irlanda plus ce mai vad eu la Top Gear mi-am format o impresie foarte buna despre UK. Daca nu ar fi clima asa naspa si volanul pe dreapta mai ca m-as muta acolo.
Zi-mi cum bagi a 5 a? Nu ti-e peste mana sa tragi spre tine? Intreb pentru ca ieri Bebe vorbea la telefon si a trebuit sa schimb eu din dreapta a 5 a si nu a fost deloc placut.


Take care !
 
Avatar utilizator
Spybari
Mesaje: 490
Membru din: 15 Sep 2009, 19:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anglia

25 Mai 2010, 20:41

Eu cand am fost in Anglia am plecat cu masina din romania si doar sensurile giratorii erau o problema, in rest mi-a placut foarte mult mancarea dintr-un market care era preparata tot de ei:salata de creveti...preferata mea si multe altele foarte bune plus ca a fost singurul market care mi-a acceptat euro. Bauturi: Cola cherry extrem de bun, as da orice sa mai imi iau cateva sticle :cheers . Legat de ,denumirea market, l-am gasit si la noi dar nu in regim de market ci de imbracaminte. Asa ca daca mai ai drum in anglia Mirciulica...o sticluta de cola cherry te rog si la mine :P :P :cheers
Opel Vectra 1.6 101 Cp Hatchback
Think global,not local!
 
Avatar utilizator
Mirciuliqa
Subiect Autor
Mesaje: 928
Membru din: 17 Sep 2009, 15:21
Localitate: Bucuresti, Metalurgiei
Contact:

Re: Anglia

26 Mai 2010, 06:47

@cataLIYna: n-am avut nici o problema cu schimbatul vitezei. Intra chiar foarte usor. :drive
@spybari: Ok am notat. Cola Chery : 1 sticla. :wink:
CUPRA LEON 2022 1.5 eTSI - B 293 EGO
SEAT Leon 5F FR 2018 1.8 TSI - B 293 MIC
EX - SEAT Leon 1P FR 2008 2.0 TDI
EX - SEAT Leon 5F 2013 1.6 TDI - IF 16 EGO
EX - SEAT Leon 1M 2003 1.8 20V - IL 03 BDA
EX - VOLKSWAGEN Passat B6 2006 1.9 TDI - B 48 MMT
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Anglia

26 Mai 2010, 08:23

super tare, Mirciuliqa, nu am stiut ca erai si tu prin zona, inchiriam o masina si faceam liniutze la englezi :yah :yah :yah
felicitari pentru cinferinta si multumim pentru pozeeeeeeeee :D
coke cherry rules :D
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Anglia

26 Mai 2010, 09:41

Mirciuliqa scrie:
@spybari: Ok am notat. Cola Chery : 1 sticla. :wink:

vino cu un bax sa degustam si noi minunatia de cola :hi
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
supuranvlad
Mesaje: 133
Membru din: 15 Apr 2010, 18:54
Localitate: deva
Contact:

Re: Anglia

29 Mai 2010, 07:46

Eu am fost acum 2 ani la studii in Anglia si am ramas uimit!!!In primul rand, daca iti placea sa te imbraci cumva,chit ca mai ciudat nimeni nu iti avea treaba!!!Avand ocazia sa stau printre ei si sa traiesc ca ei, pot zice ca barbatii nu beau mai mult ca noi,doar femeile beau la fel ca barbatii si probabil de aici mitul ca beau mult englezii!Foarte placut impresionat m-a lasat securitatea, peste tot erau politisti pe strazi si nu iti aveau treaba nici cand erai de ex, mort de beat, doar daca faceai scandal!Mancarea e groaznica si Stonehenge a fost sincer o porcarie pentru care am dat 20 de lire, adica e la fel ca in poze, nu situ ma asteptam la ceva mai interesant.Ca masini am vazut multe decapotabile(se zice ca Anglia e prima tara din Eu la decapotabile),chit ca ploua destul de mult!Romani am intalnit doar la Stonehenge intr-un bar unde lucrau si am mai vazut 2 skode octavia de RO in Londra!!!Cam atat...
seat leon 1.6 102 cai(1P)

 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Anglia

29 Mai 2010, 12:15

multumesc mult pentru pix Mirciuliqa! :hi
 
Avatar utilizator
Mirciuliqa
Subiect Autor
Mesaje: 928
Membru din: 17 Sep 2009, 15:21
Localitate: Bucuresti, Metalurgiei
Contact:

Re: Anglia

29 Mai 2010, 12:56

:hi
CUPRA LEON 2022 1.5 eTSI - B 293 EGO
SEAT Leon 5F FR 2018 1.8 TSI - B 293 MIC
EX - SEAT Leon 1P FR 2008 2.0 TDI
EX - SEAT Leon 5F 2013 1.6 TDI - IF 16 EGO
EX - SEAT Leon 1M 2003 1.8 20V - IL 03 BDA
EX - VOLKSWAGEN Passat B6 2006 1.9 TDI - B 48 MMT

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori