Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lituania, cu masina

10 Mai 2010, 10:36

dragi prieteni,
din nou chesdtiunile de serviciu m-au dus intr-o tara noua despre care auzisem doar cateva lucruri nesemnificative, dar nu de rau. poze nu am decat vreo 3 facute cu telefonul, fiindca aparatul foto a ramas acasa :yah
sunt inca super nervos, pentru ca a nu stiu cata oara, m-am convins ca traim intr-o tara de 2 lei, si nu e tara de vina, ci oamenii din ea.
drumul a fost foarte lung, mai ales la dus unde ne-am ratacit si am facut un ocol de 400 de km. am plecat 4 persoane cu BMW-ul X6 de la firma, drumul prin Romania a fost un calvar, am plecat joi la 2 noaptea, drumul aglomerat, dupa Deva, am stat o ora jumate blocati din cauza unui accident. am trecut in Ungaria, si cu toate insistentele mele sa o luam in nord spre Slovacia-Kosice, soferul ne-a dus la Budapesta, ca intram prin Bratislava si apoi Varsovia, catre Lituania. total gresit, fiindca am mers o gramada in plus.
am fost placut surprins de Slovacia, au niste autostrazi perfecte, tara este superba, curata, oamenii foarte amabili, saritori (cu tot GPS-ul, ne-am ratacit de cateva ori). deasemenea, m-a surprins si Polonia. sta ceva mai rau la autostrazi, insa oamenii lucreaza din zor, sunt santiere de autostrazi o gramada, insa ce mi-a placut foarte tare sunt drumurile nationale care au 2 benzi pe sens si sunt departite sensurile ca la autostrazi. e putin mai ciudat fiindca trec prin orase, au intersesctii si sunt multe limite la 70km pe ora.
am ajuns in Lituania pe la 4 dimineata, mai exact in orasul Marijampole, care este la 35 de km de granita cu Polonia.
orasul, este mic, are 50.000 locuitori insa e superb, are un aer de oras tipic german sau mai bine zis nordic, nu are nici o legatura cu Rusia sau cu zona din care face parte.
am descoperit la ei o sosea super interesanta. neavand bani de autostrazi, au construit pe bani europeni, soseaua Via Baltica, care intra de la frontiera cu Polonia, merge catre Vilnius, apoi merge in Estonia si Letonia.
ce e interesant, e ca trece prin afara localitatilor, arata fix ca o autostrada, nu se interescteaza cu nici un drum, intrarea si iesirea se face prin pasarele sau poduri, insa ce este super tare, e ca are o singura banda pe sens.
cam atat pe moment, va mai scriu mai tarziu. :hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
tibetan_afurisit
Mesaje: 955
Membru din: 10 Ian 2009, 16:53
Localitate: Braila

Re: Lituania, cu masina

10 Mai 2010, 19:07

cornele,m-ai omorit,mai fac la tine la firma angajari?bag si eu un c.v?nu vreau salariu,muncesc moca! :D
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lituania, cu masina

11 Mai 2010, 08:28

florin, este liber locul lasat de Paky, insa e la vanzari si nu prea ai perspective sa pleci din tara :yh :yah
bun, sa va mai spun cateva chestii funny.
prin Slovacia, la un moment dat la 150km de granita cu Polonia, sefa mea ii dadea talpa la BMW si bineinteles ca a luat-o radarul, 147km in oras, pe o portiune de drum unde viteza era 70km. am incercat sa ii mituim pe politisti cu banii pe care ii aveam la noi cash, mai mult sefa mea nici nu avea permisul la ea si politaii vroiau sa ii dea 500 de euro amenda, pe care sa o plateasca la Bucuresti si sa ramana 90 de zile fara permis. repet, am incercat sa ii mituim, insa nimic. in cele din urma au zis, ok dati 200 de euro cash, pai nu avem la noi. nu e nici o problema, lasati actele si va duceti in orasul prin care ati trecut sa scoateti de la bancomat. l-am lasat si pe un coleg garantie politistilor :yh , am scos bani si ne gandeam ca aia sunt bani de spaga. total grestit, ne-au dat chitanta de amenda pentru 200 de euro, asta era amenda minima platita cash.
cateva poze din Lituania, facute cu telefonul din hotel.
dupa multe drumuri si tepe, am reusit in sfarsit sa vedem cum arata cu adevarat o fabrica de zahar si sa vedem procesul de fabricatie. acum nu ramane decat sa facem rost de bani sa aducem zaharul. :yah

Imagine Imagine Imagine
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Lituania, cu masina

11 Mai 2010, 08:37

cornelius scrie:
sefa mea ii dadea talpa la BMW si bineinteles ca a luat-o radarul, 147km in oras, pe o portiune de drum unde viteza era 70km. am incercat sa ii mituim pe politisti cu banii pe care ii aveam la noi cash
,
mai mult sefa mea nici nu avea permisul la ea

am scos bani si ne gandeam ca aia sunt bani de spaga


ntz, ntz, ntz. Si ne mai mira cand auzim ca romanii fac "nasoale" in afara tarii.
Mai bine pastrezi povestile astea pentru tine, sincer.
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lituania, cu masina

11 Mai 2010, 08:53

Roger, nu inteleg de ce esti tu asa de afectat?
Ce s-a intamplat? Cineva a mers cu viteza si a platit pentru asta.Da, am crezut ca merge cu slovacii, asa cum merge si cu ai nostrii si cu bulgarii si cu ungurii.
Asta e lumea in care traim, nu e "perfecta" ca cea din Belgia, nu iti convine stai acolo si lasa-ne pe noi sa ne vedem de ale noastre.
Este a 2-a oara cat imi sari la gat, te-ai mai luat de mine si pe vwforum, cand erai indignat si erai tu sigur ca eu, uleiul uzat il arunc la canal, si "poluez" raurile patriei.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lituania, cu masina

11 Mai 2010, 09:24

Catalina, intr-adevar am reusit sa ma plimb ceva, insa nicaieri nu m-am dus fara sa rezolv ceva.
Doar in Malaezia, insa s-a inversat in cele din urma norocul, fiindca vom exporta noi ulei catre ei, asa ca in cele din urma e de bine.
Un amanunt foarte interesant vreau sa va mai supun atentiei. La intoarcere am intrat pe la Bors si am luat-io din Oradea catre Cluj. Am mers pentru prima data pe Autostrada Transilvania, si tot ce pot sa spun este ca sunt mega incantat de ceea ce au facut aia acolo. E perfecta, insa pacat ca e prea putina ar mai mers vreo 100 de km in plus.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine

 
Avatar utilizator
cev13
Mesaje: 478
Membru din: 05 Dec 2008, 12:58
Localitate: Brasov

Re: Lituania, cu masina

11 Mai 2010, 09:27

Superrrrrr Cornelius! Frumos si totodata educativ! :albino: Tine-o tot asa :drive
Bafta! :cheers
LEON FR eclipse orange 2018
ex:LEON 1.4 2008
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Lituania, cu masina

11 Mai 2010, 10:36

cornelius scrie:
Roger, nu inteleg de ce esti tu asa de afectat?

Asa cum?

Ce s-a intamplat? Cineva a mers cu viteza si a platit pentru asta

Te-ai gandit ca acea persoana (recte sefa) poate sa fie compromisa prin prisma celor spuse de tine? E un topic public [/quote]

Da, am crezut ca merge cu slovacii, asa cum merge si cu ai nostrii si cu bulgarii si cu ungurii

Bunul simt nu poate sa depaeasca acest prag, nu-i asa?!

Asta e lumea in care traim, nu e "perfecta" ca cea din Belgia

Cine a zis ca in Belgia lumea e perfecta? Eu in nici un caz.

nu iti convine stai acolo si lasa-ne pe noi sa ne vedem de ale noastre

Are importanta unde stau eu?!
Daca vrei sa-ti vezi de alte tale (nu inteleg de ce ai folosit pluralul) nu ai decat, dar atata timp cat devi penibil pe un forum public si-i expui si pe altii, suporti consecintele.



Este a 2-a oara cat imi sari la gat, te-ai mai luat de mine si pe vwforum, cand erai indignat si erai tu sigur ca eu, uleiul uzat il arunc la canal, si "poluez" raurile patriei.

Exact. Am ceva cu tine. Habar nu aveam ca sunteti una si aceeasi persoana. Bine ca mi-ai spus, ca asa se mai leaga lucrurile
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Lituania, cu masina

11 Mai 2010, 11:05

Haideti sa lasam polemicile in afara acestui topic, ok? Mai ales ca situatia "sensibila" nu a fost provocata de colegul Cornel. Nu are rost sa discutam aici aspecte privind eventualele contraventii sau infractiuni..

Multumesc.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori