Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Malaezia, Kuala Lumpur

29 Apr 2010, 09:37

Salut dragi colegi :hi ,
Dupa cu stiti unii dintre voi, am fost plecat in Malaezia, la Kuala Lumpur, pentru a incerca sa rezolv ceva pentru firma.
Asadar, asezati-va linistiti in fata calculatoarelor, urmeaza o poveste de calatorie excelenta, presarata cu aventuri ce va vor face (sper), sa radeti in hohote.

Am plecat vineri de la Bucuresti catre Atena cu Taromul. Fiindca am pile :D , am stat la business class, desi aveam billet la economic.
La Atena, m-am intalnit cu un partener de afarceri al sefilor mei cu care trebuia sa ajung in Malaezia. Am asteptat cam 5 ore pana sa plecam spre Dubai, avand bilete la First Class pe Emirates, ne-am retras in salonul de asteptare special unde am mancat ceva, am baut o sampanie, cafea, etc.
Ne-am imbarcat intr-un urias Boeing 777-300ER (Externded Range), care la First Class e dotat cu niste spatii separate intre pasageri. Am fost tratati cu Dom Perignion, vin bun, sucuri, mancare buna.

Ajunsi la Dubai, partenerul meu de drum, se cam pilise :cheers , si a continuat sa bea, pana ne-am imbarcat spre Kuala Lumpur.
Urcati in avion, a cerut din nou sampanie si cand a fost refuzat, ca incepea decolarea, s-a luat la cearta cu echipajul iar capitanul a luat decizia sa il dea jos. Normal, ca am coborat cu el, desi echipajul mi-a spus sa stau linistit, ca pot calatori fara probleme, insa bagajul meu va ajunge a doua zi, fiindca era grupat pe numele celui dat jos. Am mai ncercat sa vorbesc cu ehipajul, i-am rugat sa ii spuna capitanului inca odata, ca im cer scuze pentru idiot, nimic capitanul a zis clar: jos! A venit Politia aeroportului, am fost dusi la sectie, l-au bagat pe amicul meu la "racoare" pentru 2 ore sa se linisteasca, intre timp eu am dormit pe un scaun, deoarece eram rupt de somn.
L-au scos dupa cele 2 ore, i-au luat declaratie si i-au dat avertizment pe zborurile Emirates.
Am mai fost tinuti inca vreo 2 ore, pana s-a facut ora de imbarcare in urmatorul avion spre Malaezia, am fost condusi la poarta de imbarcare, de unde am plecat frumos catre Kuala Lumpur, unde am ajuns dupa 7 ore de zbor in care nu am reusit sa dorm decat vreo 2 ore.

Am ajuns pe la 22.30 la hotel, rupt de oboseala, nu puteam sa imi tin echilibrul, mi se parea ca se misca hotelul cu totul, asta din cauza zborului lung.
Dimineata, am luat micul dejun, si am plecat in centru, unde la Marriot urma sa ne intalnim cu unii care vindeau ulei de palmier si de floarea soarelui. Ne-am plimbat prin centrul orasului, caldura si umiditatea sunt insuportabile, ploua din senin, apoi se face cald imediat. Am facut shopping intr-unul din multele Mall-uri din Kuala Lumpur, ceva imens pe 8 etaje si in care erau toate brandurile din lume prezente. Surpriza mare a fost ca preturile, cel putin la haine, incaltaminte si mancare sunt mult mai mici decat la noi.

Dupa aceasta plimbare, am sarit in taxi si fiindca se schimbase locul de intalnire, am luat-o catre statiunea Putrajaya, intr-un resort imens al celor de la Marriot. Locuk este superb, de altfel ca toata tara, vegetatia este bogata, palmieri, flori, arbusti suberbi, si multa, multa verdeata. Ajunsi acolo, am baut o cafea si am discutat cu vanzatorii de ulei. Mirosisem de la plecare, ca ceva e in neregula cu astia, multele experiente neplacute din domeniul alimantar, iar din discutiile cu ei, ne-am convins ca sunt tepari, insa unii foarte smecheri si bine pregatiti, cu lectiile bine facute.

Cam asta ar fi prima parte, urmeaza un rand de poze si restul povestii :yah .
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

29 Apr 2010, 10:23

...pana aici foarte palpitant :mrgreen: ....asteptam si poze cu dovezile de "buna purtare" :yh
 
 
Avatar utilizator
Bogdan
Mesaje: 542
Membru din: 27 Noi 2007, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

29 Apr 2010, 10:58

Dar ce rasfatz asta cu Emirates si Business Class! Pune poze si din avion daca ai :)
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

29 Apr 2010, 11:27

Nu e rasfat, e delir, pur si simplu pe Emirates, in special la First si Business Class.
Fiecare pasager primeste o trusa de cosmetice din piele, in care are parfum Bulgari, crema de corp Bulgari, crema de ras si aparat de ras Wilkinson pentru barbati, perie de par, pasta de dinti si periuta Colgate.
Daca vrei sa mananci, iti dau meniul sa iti alegi ce sa iti gateasca si meniul de bauturi. Totul este la discretie, se mai da pijama si papuci de casa pentru zborurile lungi.
Echipajul care sta la First Class, ti se adreseaza pe nume, iti invata numele cand te urci in avion. Mi-a placut mult uniforma fetelor care este superba, pastreaza o nota de traditie si e si moderna in acelasi timp.
Pe fiecare loc First Class, este in fata un TV de 51 de cm, cu o telecomanda gen mouse si una cu un ecran LCD de 6" din care poti controla si regla scaunul, poti controla partea audio, filmele si canalele TV, lumina de ambient si informatiile de zbor. Scaunul se intinde maxim, la orizontal sa poti dormi, iti dau perna si patura.
Poze diseara, sa le descarc din aparat, oricum pentru mine care sunt pasionat de avioane a fost o super experienta, Boeing-ul 777-300 e urias, incap 300 de pasageri, 12 la First Class, 24 la Business si 264 la Economy.
Daca nu ne dadeau jos, am fi zburat Dubai-KL cu Airbas A 340-500 care e mai mare. Am vazut si Airbas A 380 care e urias, sincer nu inteleg cu poate sa se ridice in aer.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Bogdan
Mesaje: 542
Membru din: 27 Noi 2007, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

29 Apr 2010, 13:00

Sper vreodata sa fac si eu un long haul macar la Business Class :D.
Amenity Kit iti dau si la economy, bine probabil nu Bvlgari, dar ceva tot iti da!

La 777-300ER, cea mai misto First Class, este la turkish din ce stiu eu, unde ai apartamentul tau :D. Asemanator exista la A380, 5 apartamente parca sunt, asta tot la Emirates :)
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

29 Apr 2010, 13:18

Doua poze din Boeing 777-300ER, le voi pune si pe ale mele:

Imagine

Imagine
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine

 
tibetan_afurisit
Mesaje: 955
Membru din: 10 Ian 2009, 16:53
Localitate: Braila

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

29 Apr 2010, 17:47

ai fost in dubai,patria electronicelor superieftine si nu ti-ai luat player-ul visurilor tale ptr.cordoba?
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

30 Apr 2010, 08:53

:tongue Florin, nu am iesit din aeroport, iar in aeroport in duty free nu aveau, decat foto-video care erau mai scumpe decat la noi. :yh
Bun, asa cum am promis, va atasez si niste poze. Ele sunt din avion, aeroport Dubai si din Kuala Lumpur.

ImagineImagineImagineImagine

In poza de mai jos nu e cerul instelat, e plafonul avionului in care sunt luminite ce imita cerul si sa dormi visand frumos :yh

Imagine
Salonul First si Business Class al Emirates din Dubai

Imagine
Nu va mai plangeti ca e aglomerat la Bucuresti, uitati ce e la Dubai, sigur pe aeroport :tongue

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Bogdan
Mesaje: 542
Membru din: 27 Noi 2007, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

30 Apr 2010, 09:03

La cat rasfatz e acolo cred si eu ca s-a facut praf partenerul ala al tau!
Vis ce sa mai..sa tot mergi ore intregi cu asa ceva :)
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

30 Apr 2010, 09:06

Asa, si m-am dus eu repede sa fac poze si sa filmez la turnurile Petronas, ajung acolo si constat surprins ca nu am camera foto, luasem doar camera video. Ce sa fac, sa am si poze, pana ma duceam la hotel ma prindea ploaia, era si o caldura sufocanta, umiditatea e mare, fiindca acum ploua, acum sunt 40 de grade, ce sa mai o nebunie.
Am vazut in fata mea un cuplu, ce parea de turisti japonezi, fata avea de gat un Nikon D5000, e nebunie de aparat, m-am dus la ei si i-am rugat sa imi faca poze si sa mi le trimita pe email, ceea ce s-a si intamplat.Fata era singura, ala era ghidul de la turnuri, asa ca ne-a facut poza si impreuan. :yah :yh .Fata super de treaba, mi-a trimis azi pozele pe email. Poba de divort:

ImagineImagineImagineImagine
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

30 Apr 2010, 09:09

Lucs de lux :cheers
FR
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

30 Apr 2010, 09:44

Super tare Cornel, iti doresc sa ai parte numai de experiente dastea "neplacute" in viata :tongue :hi
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

30 Apr 2010, 09:47

Bogdan scrie:
La cat rasfatz e acolo cred si eu ca s-a facut praf partenerul ala al tau!
Vis ce sa mai..sa tot mergi ore intregi cu asa ceva :)

Omul a crezut ca daca sunt cu el are partener de baut, insa chiar daca insista sa beau si sa cer tot ce imi trece prin minte, desigur ca ratiunea a fost mai puternica si am gustat cu masura din fiecare, sincer am baut mai mult vin rosu, sampania pe mine ma doboara, asa ca am baut vin frantuzesc Chateau de la Pomard, apoi sucuri naturale cat incape.
Va mai pun niste poze din Dubai, cu Airbus A 380 care e o namila, sunt invidios pe partenerul meu care a venit inapoi cu mine pana la Atena, apoi a plecat din nou la Dubai si mai departe cu A380 la Seul. Zicea el ca, in A380 la First Class ai si baie in care poti face dus.
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Bogdan
Mesaje: 542
Membru din: 27 Noi 2007, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Malaezia, Kuala Lumpur

30 Apr 2010, 09:50

Baia e la appartements in A380 :D!
Bani sa fie ca de plimbat se gaseste :hi
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori