Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Germania cu masina

13 Noi 2009, 12:48

Deschid acest topic, cam tarziu, insa am fost prins pana peste cap cu diverse probleme.
Dupa cum stiti cativa dintre voi, dupa ce am plecat de la Paltinis, am ajuns la Bucuresti, mi-am schimbat bagajul si am plecat in Germania.
Trebuia sa ajung impreuna cu 2 colegi + 1 sofer, la un targ al industriei alimentare la Koln.
Ne-am imbarcat intr-un BMW X5 prima generatie, o masina foarte OK.
Drumul prin Romanica a fost un cosmar, la Sebes daca soferul nu o lua, efectivpe camp nu mai ieseam din tara, fiindca se lucra la calea ferata din oras, iar coada era de 10km. :shock:
Drumul prin Ungaria si Austria, bineinteles o placere.
Am ajuns in Germania, unde mai fusesem doar cu avionul, si muream de curiozitate sa merg si cu masina, dimineata.
Noi hotarandu-ne cam tarziu sa mergem la targ, n-am gasit cazare in Koln si am rezervat camere la un hotel la 45 km de Koln, pe langa Dusseldorf.
Personal, am ramas socat de autostrazile germane, auzisem tot felul de legende si povesti, insa cand am intrat pe un segment intre Frankfurt si Koln, fara limita de viteza si am mers prima oara in viata cu 240km/h, am fost convins inca odata ca traim intr-o tara din Epoca de Piatra. Tara nu e de vina, doar hotii care o conduc. :evil:
Ce sa mai spun, circulatia un vis, cu toate ca se aglomera autostrada la intrare in Koln dimineata, se circula si se degaja imediat, prin Koln la fel, aglomerat, dar toata lumea respecta cu sfintenie regulile.
N-am ce sa mai zic, nu imi doresc decat sa plec acolo si cu Cordobitza, sa ii dau sa ii iasa pistoanele prin capota :lol:
Am sa pun si niste poze, am facut si niste filmulete cu telefonul la intrarea si iesirea din Frankfurt, pe la aeroport unde se deschidea autostrada la 5 benzi pe sens.
La intoarcere, pe Valea Oltului am fost la un pas sa ne facem praf de un TIR, doar cineva acolo sus ne-a mai dat o sansa. :angel5:
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Germania cu masina

13 Noi 2009, 12:56

offfff.....de ce vrei sa ma chinui tu pe mine cu topicul asta :lol: abia astept concediul anul viitor sa fac si eu kilometri fara numar cu Leon-ul...am fost anul trecut cu Ibiza si a fost de vis...chiar si cu motor de 1,4.... :lol: am facut 5000 de km in 10 zile...si n-am simtit niciun pic de oboseala.
drumurile lor sunt extraordinare ... 8) mai ales pentru o persoana careia ii place sa conduca :wink:
pacat ca te loveste Romania in fata de cum intri :(
pune poze :D
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Germania cu masina

13 Noi 2009, 13:12

La ce autostrazi au, tot mai construiesc.
Se lucra intre Frankfurt si Koln si nu numai, intr-o veselie, in general la latirea autostrazii.
Targul la care am fost se numeste Anuga si este unul din cele mai mari din lume, unde vine toti cei care au ceva in comun cu industria alimentara, si a bauturilor.
Prin Koln am fost surprins sa dam de romani stabiliti acolo, la complexul expoztional Koln Messe si la restaurantul la care am mancat intr-o seara. M-am bucurat mult de tot.
Cateva poze sa va fac si pofta de bunatati :lol:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Am sa mai pun poze de acasa, in calculatorul de la birou, am cam toate pozele facute de colegul meu, tehnician alimentar si asta a fotografiat numai mancare, sa vada si el niste chestii altfel de cat cele de la noi :lol:
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori