Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Austria cu masina.

10 Iul 2009, 11:28

Am sa incerc sa povestesc cat mai la obiect, desi inca dorm pe mine la birou.
In urma cu o luna am stabilit o vizita la un furnizor langa Viena, pentru discutii de business.Ar fi trebuit sa ajungem cu avionul, 2 persoane, insa intamplarea face ca sa avem un nou coleg, tehnician alimentar, pe care am hotarat sa il luam cu noi, insa vom merge cu masina.
Mi s-a implinit aceasta dorinta, sa plec in afara cu masina (am fost de multe ori cu avionul), sa vad cum e dincolo, daca e asa cum auzisem.
Am plecat marti seara pe la 9.00 din Bucuresti si am ajuns in frontiera miercuri 8 iulie, pe la 5.00 dimineata.
Drumul prin Romania a fost asa cum stiti cu totii, aglomerat si stresant, solicitand la maxim atentia si concentrarea. Bucuria intrarii in lumea civilizata s-a produs in Ungaria, cand dupa 50 de km, la Szeged, incepe autostrada.O placere sa mergi cu masina!
Am ajuns langa Viena, am vorbit, am plecat spre Parndorf pentru un pic de shopping.
Inapoi spre casa am plecat pe la 7.00 dupa amiaza, am oprit, am mancat, am mers din nou pe autostrazi, atat de frumos, pana in Romania, unde a inceput batalia cu traficul, 2 accidente pe drum langa Sibiu si pe Valea Oltului, pierdut 3 ore ajuns la 9.00 dimineata in Bucuresti.
N-am putut dormi in masina, pentru a nu rata privelistea din tarile vecine, care sunt la 100Km ani lumina de tara noastra cu oameni prosti, hoti si salbatici.
Sunt trist, fiindca speranta de a ajunge din urma, macar Ungaria, in privinta autostrazilor s-a spulberat si cred ca vor fi gata, gand omenirea nu va mai folosi masinile si se fi mutat de mult, in alta galaxie!
Drumul a fost facut cu un superb BMW X6 3.5 300CP biturbo, diesel, o minune de masina!
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Austria cu masina.

10 Iul 2009, 11:33

frumos. a si mers x6 le:0
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Austria cu masina.

10 Iul 2009, 11:47

ce m-ai nimerit aici :lol: ! doamne Austria ...Germania...am fost si eu anul trecut prin August...extraordinare drumuri si peisaje si civilizatie si oamenii si.....ai inteles tu :)
am fost atunci cu Ibiza si a fost superb...1.4 85 de cai am avut timp berechet sa vad toate locurile :)
am stat pe undeva pe langa Innsbruck...a fost senzational! de acolo pana in Munchen in Germania - vreo 3-4 ore mers relaxat cu masina ....
pacat ca te pocneste Romania in fata de cum ajungi inapoi....
va pun si o poza din Germania...aveau aia drum ca in palma pana in varful muntelui :wink: observati peisajul din poza :D
Imagine
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

10 Iul 2009, 11:57

La dus ne-a scos GPS-ul de pe autostrada, si ne-a bagat pe niste drumuri prin sate, ne-a ocolit desi la destinatie autostrada, era la 500 metri de fabrica furnizorului :lol: .Ideea insa este ca erau niste drumuri perfecte si o curatenie luna.
Am inteles in final ca de fapt totul tine de oameni si ar trebui sa facem noi cei care vrem sa traim intr-o tara frumoasa, ceva sa fortam lucrurile spre schimbare.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Austria cu masina.

10 Iul 2009, 12:43

off topic: Cornelius...cred ca nu o sa ajungem NICIODATA asa :(
avem o cultura si un mod de viata la polul opus fata de ei :?
scuze de off!
 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

10 Iul 2009, 14:22

Si eu am fost acum 2 ani cu masinuta in Austria :P super bun drumul !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: Austria cu masina.

10 Iul 2009, 17:36

Eu am fost asta iarna in Austria pentru a merge la SCS si Pandorf dar si la Viena. Am stat la Traiskirchen la vreo 10-15 min de SCS. Drumuri superbe dupa cum stiti, oameni foarte civilizati in trafic, in special in Austria, peisaje pitoresti, ce sa mai...o adevarata placere!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

 
compact
Mesaje: 24
Membru din: 24 Iun 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: Austria cu masina.

13 Iul 2009, 09:42

Bubulutza scrie:
pacat ca te pocneste Romania in fata de cum ajungi inapoi....

da, e o senzatie "minunata".....dupa 2500-3000 km in germania + austria, am revenit in tara si a fost f dezamagitor :(
femeie....dar nu la volan, ci in dreapta
Cordoba 1.4 85CP
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Austria cu masina.

14 Iul 2009, 08:36

Eu merg in Austria de doua ori pe an.
Viena e unul din orasele mele preferate din Europa, alaturi de Munchen si Oslo, desi eu nu sunt adeptul oraselor mari si turistice. Incerc sa gasesc chestii mai putin vizitate, mai putin comerciale, sa descoper regiuni si orasele izolate de circuitul turistic. In fine..
Totusi, nu detaliez Viena, toata lumea cred ca a vazut-o. Mie mi-a placut foarte mult in turnul ala TV, cu restaurant rotativ si platforma de sus. Se vede tot orasul, e o panorama splendida. La fel, multa lume a fost la SCS si Parndorf..
As vrea sa recomand din Austria zona Melk - Wieselburg, sunt cateva dintre destinatiile mele favorite.
Melk e un mic orasel situat pe malul Dunarii, cam pe la jumatatea drumului dintre Viena si Salzburg (A21, daca nu ma inseala memoria). Exista aici un palat foarte interesant de vazut si vizitat, chiar pe malul Dunarii.
Wieselburg e pe partea celalalta a autostrazii, iar in zona (odata ce treci de orasel) sunt mici comunitati (sate) cu pensiuni foarte cochete intr-o zona foarte frumoasa de dealuri. E o placere si pt. condus, sunt foarte multe chestii de vazut, inclusiv stranduri cu tobogane pt. copii (in Gresten).
E o destinatie pt. relaxare, nu sunt cluburi sau discoteci (pt. amatorii de distractii de genul asta). Eu am desoperit zona in 2005, si de atunci merg numai acolo. Oamenii sunt destul de reci, insa extrem de politicosi. Au o viziune diferita despre relatii - foarte greu te apropii de ei -. Cel putin asta am observat eu, mergand la aceeasi pensiune ani la rand, am inceput sa ne cunoastem. Totusi exista si exceptii, insa foarte putine.
Recomand pt. cei ce au copii si pt. cei ce vor relaxare si liniste. Revin cu poze (sunt la servici acum).
De asemenea, recomand sa NU mergeti pe autostrada. Luati-o pe drumurile normale, care trec prin orase. Sunt mult mai multe lucruri de vazut. O harta buna e tot ce aveti nevoie. Cel putin mie asa imi place sa merg: cu harta "de hartie". Nu sunt fan al GPS-urilor, e mult mai natural si mult mai interesant sa mergi cu harta clasica.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

14 Iul 2009, 12:24

Foarte utile informatiile.
E bine de stiut ce se poate vedea, de la cineva care merge frecvent.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Austria cu masina.

14 Iul 2009, 16:37

Cornelius, sunt mult mai multe chestii interesante de vazut, insa eu merg cu un buget foarte redus.
Cea mai mare cheltuiala o reprezinta benzina. Eu aloc cam 250 - 300 de euro doar pe benzina (la un sejur de 6-7 zile). Ne cazam la pensiuni sai gasthaus-uri cu tarife foarte mici, nu am pretentii exagerate. Am gasit si tarife de 16 euro de persoana, cu mic dejun inclus.
La fel cu mancarea...nu sunt pretentios si nu mananc doar la restaurante. Mancarea (o mare parte din ea) o luam de la supermarket. Mie imi place foarte mult sa mananc in aer liber.
Si as mai vrea sa adaug, fara sa fiu inteles gresit, ca nu merg in strainatate din snobism sau ca asa e "trendul". Mi-as dori din tot sufletul sa pot merge in Romania, tara e mult mai frumoasa decat Austria. As vrea foarte tare sa cheltui niste bani in Romania, sa incurajez inustria tursimului la noi. Insa drumurile, traficul si serviciile (mai ales serviciile) lasa mult de dorit. Daca mai pui la socoteala si preturile, iese mult mai ieftin sa mergi oriunde altundeva decat in Romania. Si spun lucrul asta cu mare tristete si dezamagire. Daca eu si familia mea, care nu avem mari pretentii (sa fie curat cat de cat in camera si in baie) suntem de parere ca nu e de mers in Romania, ganditi-va la cei ce au pretentii de 4, 5 stele.. :(

In fine, asta e o alta discutie. O sa revin cu poze, daca e cineva interesat. La urma urmei, Austria e o destinatie interesanta. Chiar merita vazuta..Nota mea e 8 din 10.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Austria cu masina.

14 Iul 2009, 18:00

sa nu ne uitati cu pozele baietii :bounce: ...mie mi-a ramas in suflet Austria :)
 
compact
Mesaje: 24
Membru din: 24 Iun 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: Austria cu masina.

15 Iul 2009, 11:46

ghita_celofan scrie:
Si as mai vrea sa adaug, fara sa fiu inteles gresit, ca nu merg in strainatate din snobism sau ca asa e "trendul". Mi-as dori din tot sufletul sa pot merge in Romania, tara e mult mai frumoasa decat Austria. As vrea foarte tare sa cheltui niste bani in Romania, sa incurajez inustria tursimului la noi. Insa drumurile, traficul si serviciile (mai ales serviciile) lasa mult de dorit. Daca mai pui la socoteala si preturile, iese mult mai ieftin sa mergi oriunde altundeva decat in Romania. Si spun lucrul asta cu mare tristete si dezamagire. Daca eu si familia mea, care nu avem mari pretentii (sa fie curat cat de cat in camera si in baie) suntem de parere ca nu e de mers in Romania, ganditi-va la cei ce au pretentii de 4, 5 stele.. :(

da, asa e. noi vrem sa mergem anul viitor cu cortul in viena. este un camping f ieftin si f ok :)


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
femeie....dar nu la volan, ci in dreapta
Cordoba 1.4 85CP
 
compact
Mesaje: 24
Membru din: 24 Iun 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: Austria cu masina.

15 Iul 2009, 11:50

mai pun niste poze :)
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
femeie....dar nu la volan, ci in dreapta
Cordoba 1.4 85CP
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: Austria cu masina.

16 Iul 2009, 07:49

Pozele de prin Austria :) :

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori