Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

28 Mai 2009, 19:57

Eu am fost la turci prin Giurgiu, am mers prin munti deci nu pe drumuri nationale, deoarece m-am, pierdut acum 5 ani ziua, era pustiu, freaky, am vazut niste indicatoare gaurite de gloante,niste urme de jeep-uri care urcau/coborau prin padure, ma rog nu s-a intamplat nimic,nu mi-a fost tot una. Frate-miu a fost anul trecut in Grecia, a plecat din Buc. noaptea nu a avut nici o prob, decat cu un radar, dar era si cu unu ce lucreaza prin minister in masina si s-a rezolvat totul la 50 de eu.
Daca nu facea treaba asta cu banii, politistii doreau sa-i confiste carnetul.
Drum bun
FR
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

05 Iun 2009, 11:06

Salutare din Sithonia, scuze Radule, dar abia acum am aflat de existenta WI-FI-ului in acest complex....


Am plecat din Bucuresti pe la 9:00 PM; trip-ul pe bord a fost cam 840 km strabatuti in aprox. 11 ore.

Impresii despre drumuri: de la Bucuresti la Giurgiu nu mi-a placut , mi s-a parut creepy; de la Giurgiu la Ruse a fost mai OK dar cam intortocheat; de la Ruse la Sofia foarte tare, mi-a placut la nebunie; de la Sofia s-a schimbat soferul (adica am fost dat la o parte :evil: ) si am putut sa admir mai bine peisajele - foarte tari (se trece prin mai multe tuneluri prin munte, am prins si niste ceatza, foarte misto); din Sofia si pana in Sithonia - drumuri virajate si autostrazi tocmai bunesa-ti mai incerci bestiuta :wink: .
Despre chestia cu bulgarii: NU am intalnit / patit absolut nimic pe teritoriul bulgaresc, n-am fost jefuiti si in general nimic nasol legat de bulgari (vezi sa ai leva la tine pentru benzina ca ei nu accepta euro). Am fost oprit de un echipaj de politie pe drumul dintre Ruse si Sofia, m-au legitimat si mi-au cerut vigneta pentru Bulgaria (o poti achizitiona din Ruse, dupa ce treci granita noi am luat pe 7 zile - 10 euro). Soferii mi s-au parut foarte civilizati in trafic, te lasa sa depasesti, iti fac semn cand sa te bagi, flash-uri la politie.....chestii pe care rar le vezi in RO.

Ca si tips&tricks: pana in Sofia, daca pleci ziua, iti recomand sa mergi legal (am auzit ca nu prea poti s-o dai la pace cu politistii lor); pe langa harti si alte alea ar fi bine totusi sa ai si un GPS la tine (indicatoarele din Sofia nu te ajuta prea tare - oricum trebuie sa tii directia KULATA - asta inseamna frontiera la bulgari).

OK, cam atat, drum bun .... ma duc sa fac o baie..... :bounce: :bounce: :bounce:

Bafta in seara asta la MAREA intalnire, sper sa iasa bine!!!
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

05 Iun 2009, 11:09

Thx a lot Mircea, eu voi pleca in noaptea asta...am GPS-ul pregatit, iar benzina daca voi avea nevoie voi pune cu cardul...sper ca accepta plata cu card la benzinarii prietenii nostri bulgari.
Inca o data mii de multumiri.

PS: Tu ai tras tare de masina sau ai mers in limite legale?
 
Avatar utilizator
Trainelu
Mesaje: 1708
Membru din: 13 Iun 2008, 07:54
Localitate: Bucuresti

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

05 Iun 2009, 11:25

@Testosul: Drum bun, concediu placut, vreme buna si bere rece!
@Mircea: Concediu placut in continuare!
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

06 Iun 2009, 22:24

@RADU: Am avut perioade si perioade......oricum, max. speed a fost 190....in general am mers legal +10 km/h; va fi cam nasol pentru tine - nu vei mai gasi Alto101....dar iti recomand Shell V-Power - foarte OK
PS: da, accepta plata cu cardul prietenii bulgari.

Drum bun si sa ne tii la curent!!!
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
leon2
Mesaje: 51
Membru din: 29 Apr 2009, 14:06
Localitate: constanta
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

07 Iun 2009, 12:02

iesi la greci prin vama veche varna autostrada sofia promahonas vama salonic halkidiki nu o sa ai probleme am 12 drumuri de salonic iati la tine niste harti de 20 euro si no speed limit eu cand trec bulgaria o trec intrun cox deobicei plec noaptea la drum 12 noaptea la 12 40 vama buletinul la 2 30 esti la varna intri in varna treci orasul prin centru cand ai vazut podul dinspre burgas faci dreapta intri pe autostrada si ii dai pana la sofia la sofia in centru este singura strada cu piatra cubica unde ai si semn catre greci ajungi la greci promahonas mai ai 70 km salonic autostrada cum intri in salonic o sa ai semn catre makedonia este simpla grecia si o sa vezi la masini de romania de o sa te saturi eu ultima oara am stat in metamorfosis sithonia ai grije cu parcarea in salonic ca ti iau politaii nr de imatriculare si trebuie sa platesti 40 euro sa ti dea nr inapoi sediul politiei cel mai mare unde se duc toate doc este pe str monasteriu prelungirea egnatiei care este cel mao mare bd din saloni trece tot salonicul paralel cu marea nu o sa vezi prea multa politie la greci radare chesti dinastea eu iti urez vacantqa placuta si sper sa ti placa ca prin august plec si eu la athena si am uitat poti sa ti drumul si spre burgas velico tarnovo sofia
 
gica
Mesaje: 108
Membru din: 10 Feb 2009, 14:07
Localitate: Bucuresti

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

08 Iun 2009, 19:29

leon2 scrie:
iesi la greci prin vama veche varna autostrada sofia promahonas vama salonic halkidiki nu o sa ai probleme am 12 drumuri de salonic iati la tine niste harti de 20 euro si no speed limit eu cand trec bulgaria o trec intrun cox deobicei plec noaptea la drum 12 noaptea la 12 40 vama buletinul la 2 30 esti la varna intri in varna treci orasul prin centru cand ai vazut podul dinspre burgas faci dreapta intri pe autostrada si ii dai pana la sofia la sofia in centru este singura strada cu piatra cubica unde ai si semn catre greci ajungi la greci promahonas mai ai 70 km salonic autostrada cum intri in salonic o sa ai semn catre makedonia este simpla grecia si o sa vezi la masini de romania de o sa te saturi eu ultima oara am stat in metamorfosis sithonia ai grije cu parcarea in salonic ca ti iau politaii nr de imatriculare si trebuie sa platesti 40 euro sa ti dea nr inapoi sediul politiei cel mai mare unde se duc toate doc este pe str monasteriu prelungirea egnatiei care este cel mao mare bd din saloni trece tot salonicul paralel cu marea nu o sa vezi prea multa politie la greci radare chesti dinastea eu iti urez vacantqa placuta si sper sa ti placa ca prin august plec si eu la athena si am uitat poti sa ti drumul si spre burgas velico tarnovo sofia



f interesanta remarca si tipsurile tale DAR nu am inteles nimic. foloseste si tu punctul si virgula :)

 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

14 Iun 2009, 11:34

Ok, aseara m-am intors din mica vacanta din Sithonia, langa localitatea Nikity, hotelul Athena Pallas Village (acesta este numele, nu este greseala de scriere). Am facut 1980 km in total cu 4 rezervoare de benzina (asta include si plimbarile prin peninsula).
Consum mediu total 10.4%, viteza medie de croaziera 89km/h....am mers tare si in Bulgaria si in Grecia. Nu m-au oprit bulgarii nici la dus, nici la intors. Ideea cu circulatul in Bulgaria este sa gasiti un bulgar care sa mearga tare in fata voastra si atunci nu sunt probleme...eu asa am facut. In pus de asta am avut pe harta de la GPS toate locurile posibile de amplasare a radarelor in Bulgaria si Grecia, fixe si mobile si asta a ajutat foarte mult.
In Grecia am mers exact ca si grecii, adica foarte tare...drumurile relativ bune..era sa-mi rup masina pe 2 poduri spre Giurgiu.
In Bulgaria o portiune mica de autostrada (64km), bunuta pe care am tras tare iar in Grecia mai multe portiuni de autostrada bune si o centura a Salonicului de 4 benzi :bounce: .
Cam asta este pe scurt rezumatul, daca exista intrebari, le astept cu drag.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
 
bogy
K.I.D
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

14 Iun 2009, 11:47

Ma bucur ca ai mers bine si ca te-ai simtit la fel de bine (sper).
Doar o intrebare: Data viitoare ma iei si pe mine? :D
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

14 Iun 2009, 12:33

Foarte frumose pozele, se vede ca v-ati simtit bine. Bine ati revenit!!! 8)
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

15 Iun 2009, 08:30

Super tare e baietelul tau :)
Welcome Back!

PS: am fost si eu ieri pana la Giurgiu...si pe podurile alea mi-au sarit si mie nervii!
 
francy
Mesaje: 1110
Membru din: 16 Ian 2008, 14:20
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

16 Iun 2009, 08:15

welcome back Radu!
super pustiul si frumoase pozele! sper ca v-ati simtit bine!
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

16 Iun 2009, 08:39

Thx Zeusik.
Va multumesc frumos doamnelor....Vladimir va este recunoscator pentru aprecieri. :wink:
Si intr-adevar a fost superb, super relaxant desi a fost primul concediu in care am fost cu Vladimir (aka Bebs)...am fost putin stresati din cauza drumului lung cu copilul, insa totul a fost ok, iar Bebs s-a simtit super bine si ne-a aratat cat de mult ai place apa..."apa mare" cum ai explicam noi lui cand priveam marea.
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

16 Iun 2009, 08:53

Am mai gasit cateva poze:

Imagine

Imagine

Imagine
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Grecia, Halikidiki - Sithonia

16 Iun 2009, 08:57

Foarte tare, sa va traiascaaaaaaaaaaaaa! Veselie de la ea de acasa ;) Straluceste Cupra, zici ca e photoshop, ai prins la fix cadrul. La si mai multe excursii cu veselie a la Bebs :bounce: :bounce: :bounce:

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori