Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
just
Subiect Autor
Mesaje: 162
Membru din: 13 Mai 2009, 14:17
Localitate: Bucuresti, Romania
Contact:

Drum catre Grecia

12 Aug 2015, 10:42

Salut colegi,

As dori sa stiu si eu care este starea drumului catre Thessaloniki, Grecia si care ar fii cele mai bune variante. Daca a fost cineva de curand si/sau care este starea pe la Giurgiu?
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Drum catre Grecia

13 Aug 2015, 01:14

Pai la Giurgiu este podul in reparatie pe partea romana, asa ca pregateste-te de coada lunga...mai ales de Tir-uri :cry
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Drum catre Grecia

13 Aug 2015, 02:44

Podul de la giurgiu e praf: Se circula pe o singura banda, alternativ.
Am trecut acum 1 saptamana pe acolo, in drum spre turcia, si la dus (pe la 6 dimineata) mi-a luat cam 1 ora sa trec vama, iar la intors (pe la 4-5 dimineata) cam 30 min.

Cat despre traseu, ruse-sofia-salonic cred ca a ramas oki avand in vedere ca de la sofia ai numai autostrada pana la destinatie (am fost acum 3 ani pe traseul respectiv).
 
zaytsuca
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Drum catre Grecia

13 Aug 2015, 07:46

Podul e varza, am perdut 1 ora in conditii normale, pe seara. La bulgari e ok, jumate din tara ai autostrada, la Sofia eu nu as recomanda varianta ocolitoare, e dezastru, prin oras e mai ok. In Grecia lucrurile sunt la fel ca acum 4 ani, autostrada de intrare e netrminata insa se poate circula destul de ok, de la vama mergi spre Nigrita (parca), oricum ai indicatoare de la intrarea in tara.
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine
 
Avatar utilizator
just
Subiect Autor
Mesaje: 162
Membru din: 13 Mai 2009, 14:17
Localitate: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: Drum catre Grecia

13 Aug 2015, 14:59

Multumesc frumos!
 
lungubogdan
Mesaje: 59
Membru din: 09 Mar 2011, 14:16

Re: Drum catre Grecia

13 Aug 2015, 18:57

Salut. Eu la ducere am fost pe la makaza iar la întoarcere prin sofia. Prin makaza stiam deja drumul si mi s-a părut usor. Avantajul e ca prin makaza nu au voie tirurile deci e un drum mai putin stresant. In schimb prin sofia se circula pe multe tronsoane pe doua benzi. Doar la intrare o savte streseze tirurile pentru ca acolo se circula pe o singura banda pe sens. Daca ar fi sa aleg acum probabil ca prin makaza m-as duce. Măcar pentru faptul ca stiu bine drumul si ca in Grecia merg mult pe autostrada.
leon 5f ST - 1.2 tsi DSG7 - B59GAE

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori