Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Nigeria

23 Sep 2008, 05:21

Nigeria

Nigeria este o ţară situată în partea vestică-mijlocie a Africii, în golful Guineii, fiind ţara cu cea mai mare populaţie a acestui continent.

Dispunând de o producţie de petrol importantă, Nigeria rămâne o ţară relativ săracă, fapt datorat în principal corupţiei. Conform valorii PIB-ului său, se plasează ca a treia ţară din Africa, după Africa de Sud şi Algeria. Cu toate că au loc scrutinuri electorale cu vot universal, democraţia nu este încă stabilită, la ultimul scrutin electoral având loc fraude masive, conform observatorilor internaţionali.

Din 1991 capitala este în noul oraş Abuja.

Lucuitorii se numesc nigeriani (cei din Niger numindu-se nigerieni)

Bla-bla-bla ...

... pe langa cele de mai sus ar mai trebui adaugat ca este si tara in care sansele sa mori sunt de 99% daca esti alb si t-i se vede scafarlia prin locuri in care doar intunericul are acces.

Povestea mea incepe aici.
Anuntat cu surle si trambite, de catre compania cu care navig, ca va trebui sa fac un schimb de echipaj in Lagos/Nigeria m-i s-a cerut si obtinerea vizei pentru aceasta tara.
Pe langa faptul ca trebuie sa platesti pentru fiecare intrare in tara suma de 330 usd (viza fiind valabila doar pentru o intrare in conditiile in care nava va sta acolo peste 3 luni iar schimburile facandu-se din 5 in 5 saptamani) viza inaceatsa tara este si foarte greu de luat.
Fiind foarte suparati ca tot mai multi albi merg si muncesc in locul unde, gandesc ei, ar fi trebuit sa fie negri, gasesc tot felul de chesti tampite si motive pentru a nu-ti acorda viza.
S-a intamplat ieri in Bucuresti la Ambasada Nigeriei.
Ajuns la orele 10.00 la Ambasada am fost primit de un tuciuriu care mi-a luat imediat actele la puricat. Specific ca eram in ordine si la punc fiind informat de un coleg care luase viza cu 5 zile inainte. le aranjasem si bibilisem cum stiam eu mai bine.
Imi opreste tot ce se poate inclusiv pasaportul si ma invita in sala de asteptare cu mentiunea ca domana consul va veni in maxim 20 de minute.
Intru in ambasada, gasesc sala cu pricina si stau si astept.
Vreau sa va spun ca cele 20 de minute maxime in care eram anuntat ca vine duduia cu pricina s-au facut 4 ore. Ciudat, foarte ciudat masoara astia timpul la ei acolo. La noi parca sunt mai scurte 20 de minute.
Si vine pe la 14.00 o matahala care cred ca mancase o vaca la mic dejun ma invita in office sa stam de vorba si pentru verificari si imi spune ca este OK sa merg sa mai astept putin.
Putin a fost mai repede de data asta. Doar 30 de minute. Mi-a spus ca swe rezolva NU SE POATE. Ca din setul meu de hartii, care continea cam 60 de pagini acte originale, traduse, xerox copy lipseste o hartie foarte importanta. Copie a certificatului de inmatriculare a companiei din Nigeria care a contractat nava mea.
Pai ce alis belis am eu cu aia. Pe mine ma intereseaza nava nu compania alora. Ei nu ma cheama pe mine la uscat eu merg la vapor. Le-a mai spus ca nu voi sta deloc la uscat. Din aeroport agentul ma duce direct la heliport unde un elicoper ma arunca in 30 de minute direct e nava.
Nimic.
fara nici un rezultat interventia mea sau a agentului sin Constanata.
In final apare si certificatul. A, stai asa. De ce l-au trimis la Constanta si nu direct la ei. Pana sa ajunga la ei certificatul trimis direct din tara de origine, brusc nu mai era timp. Nici macar putin (30 de minute).
Asa ca m-am intors acasa cu coada-ntre picioare.
Miercuri merg iarasi sa-mi cad prietenii. M-i's dragi ca prafu-n ochi.
:x :x :x
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

23 Sep 2008, 06:13

multa bafta in continuare ...
si ai grija! nu te pune cu tanti aia mare ... ca s-ar putea sa te serveasca ca mic dejun!!!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

23 Sep 2008, 08:09

Faza este ca se purtau si mi-au vorbit destul de urat.
Rasismul exista inca.
In viziunea mea cei mai rasisti in momentul de fata sun negrii si evreii (sper sa nu deranjeze pe nimeni legat de ultimii din lista).
Si am sa va spun si de ce si evreii.
Am plecat la un contract de 7 luni pe un vas containier sub pavilion Israel, in vara lui 2004. Toate bune si frumoase pana am ajuns la bord. Dupa un timp incep nebunelile legate de sarbatorile lor si liberele lor.
Ei sunt cu totul in alt an decat noi, 3000 si ceva, la ei luni este duminica si altele.
Pe langa faptul ca trebuia sa murim de foame si noi in zilele in care ei posteau la greu a mai aparut ceva care m-a deranjat foarte tare.
pentru ei noi era echipaj non jewish.
La o discutie avuta cu unii din ofiteri ii spuneam ca nu trebuie sa ne trateze in halul asta. La bord trebuie sa fi catalogat dupa nationalitate, in cazul navei de fata eram bulgari, romani si israelieni, nu dupa religie.
Atata mi-a trebuit. M-i i-am pus pe toti in cap. Calare pe mine la pe butelie pana nu am mai suportat si am mers la comandant. Asta era tot jew dar mai modern. Il interesau mai mult banii decat religia. S-a bagat si s-au linistit apele sau ma rog nu mai erau asa de tulburi.
Rasismul exista si se ascunde sau apare in diferite forme. Probabil asa l-am interpretat eu. Gresit sau nu este parerea mea.
In State daca spui unui negru nigger esti mancat. pe langa faptul ca iti trag aia o amenda de te rup, te pot si aresta si condamna la cateva zile de munca. In schimb ei te pot face milk, whity si altele fara nici o problema.
Miercuri merg iarasi sa-mi vad "soarta".
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

23 Sep 2008, 10:28

si partea aiurea este ca acestia au mai multe drepturi decat restul.
un exemplu il avem si la noi in tara! strainii, minoritatile...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Bogdan
Mesaje: 542
Membru din: 27 Noi 2007, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Nigeria

23 Sep 2008, 12:56

Florin&David scrie:
Nigeria

Nigeria este o ţară situată în partea vestică-mijlocie a Africii, în golful Guineii, fiind ţara cu cea mai mare populaţie a acestui continent.

Dispunând de o producţie de petrol importantă, Nigeria rămâne o ţară relativ săracă, fapt datorat în principal corupţiei. Conform valorii PIB-ului său, se plasează ca a treia ţară din Africa, după Africa de Sud şi Algeria. Cu toate că au loc scrutinuri electorale cu vot universal, democraţia nu este încă stabilită, la ultimul scrutin electoral având loc fraude masive, conform observatorilor internaţionali.

Din 1991 capitala este în noul oraş Abuja.

Lucuitorii se numesc nigeriani (cei din Niger numindu-se nigerieni)

Bla-bla-bla ...

... pe langa cele de mai sus ar mai trebui adaugat ca este si tara in care sansele sa mori sunt de 99% daca esti alb si t-i se vede scafarlia prin locuri in care doar intunericul are acces.

Povestea mea incepe aici.
Anuntat cu surle si trambite, de catre compania cu care navig, ca va trebui sa fac un schimb de echipaj in Lagos/Nigeria m-i s-a cerut si obtinerea vizei pentru aceasta tara.
Pe langa faptul ca trebuie sa platesti pentru fiecare intrare in tara suma de 330 usd (viza fiind valabila doar pentru o intrare in conditiile in care nava va sta acolo peste 3 luni iar schimburile facandu-se din 5 in 5 saptamani) viza inaceatsa tara este si foarte greu de luat.
Fiind foarte suparati ca tot mai multi albi merg si muncesc in locul unde, gandesc ei, ar fi trebuit sa fie negri, gasesc tot felul de chesti tampite si motive pentru a nu-ti acorda viza.
S-a intamplat ieri in Bucuresti la Ambasada Nigeriei.
Ajuns la orele 10.00 la Ambasada am fost primit de un tuciuriu care mi-a luat imediat actele la puricat. Specific ca eram in ordine si la punc fiind informat de un coleg care luase viza cu 5 zile inainte. le aranjasem si bibilisem cum stiam eu mai bine.
Imi opreste tot ce se poate inclusiv pasaportul si ma invita in sala de asteptare cu mentiunea ca domana consul va veni in maxim 20 de minute.
Intru in ambasada, gasesc sala cu pricina si stau si astept.
Vreau sa va spun ca cele 20 de minute maxime in care eram anuntat ca vine duduia cu pricina s-au facut 4 ore. Ciudat, foarte ciudat masoara astia timpul la ei acolo. La noi parca sunt mai scurte 20 de minute.
Si vine pe la 14.00 o matahala care cred ca mancase o vaca la mic dejun ma invita in office sa stam de vorba si pentru verificari si imi spune ca este OK sa merg sa mai astept putin.
Putin a fost mai repede de data asta. Doar 30 de minute. Mi-a spus ca swe rezolva NU SE POATE. Ca din setul meu de hartii, care continea cam 60 de pagini acte originale, traduse, xerox copy lipseste o hartie foarte importanta. Copie a certificatului de inmatriculare a companiei din Nigeria care a contractat nava mea.
Pai ce alis belis am eu cu aia. Pe mine ma intereseaza nava nu compania alora. Ei nu ma cheama pe mine la uscat eu merg la vapor. Le-a mai spus ca nu voi sta deloc la uscat. Din aeroport agentul ma duce direct la heliport unde un elicoper ma arunca in 30 de minute direct e nava.
Nimic.
fara nici un rezultat interventia mea sau a agentului sin Constanata.
In final apare si certificatul. A, stai asa. De ce l-au trimis la Constanta si nu direct la ei. Pana sa ajunga la ei certificatul trimis direct din tara de origine, brusc nu mai era timp. Nici macar putin (30 de minute).
Asa ca m-am intors acasa cu coada-ntre picioare.
Miercuri merg iarasi sa-mi cad prietenii. M-i's dragi ca prafu-n ochi.
:x :x :x


Taicamiu e acolo tot pe un vas si si-a obtinut foarte usor viza si toate cele ncesare, de fapt compania prin care a plecat s-a ocupat de tot..
Acum trebuie sa se intoarca, urata tara aia acolo!

Din ce povestesti tu, cred ca o sa mergi cam in acelasi loc(mai ales ca se face un schimb de echipaj acum), adica stat doar pe mare, mers cu elicopterul la vas, nava patrulare in jurul unei platforme banuiesc nu? :)
E posibil sa nu poti pleca imediat daca vremea e naspa ca n upleaca nici un elicopter incolo si vei mai ramane in vreun hotel ceva, pazit de o armata intreaga :)
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews
 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

23 Sep 2008, 14:35

Ce nava este?
Eu plec la ACERGY GROUP Co. pe nava HAWK.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
Bogdan
Mesaje: 542
Membru din: 27 Noi 2007, 18:25
Localitate: Bucuresti

23 Sep 2008, 14:48

nu stiu cum se numeste...iti dau un pm cand aflu!
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews

 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

24 Sep 2008, 18:25

Astazi inca o zi de incantare totala in prezenta domnilor de la ambasada Nigeriei.
Inceput promitator. Ajuns in Bucuresti la 09.15, stabilit intalnire de urgenta cu Cristi (Baltazar2000), intalnit dar doar pentru cateva minute (imi cer scuze pe aceasta cale lui Cristi dar ... embasy job call me) si ... intru.
Priul pe care l-am vazut l-am luat la intrebari despre domana consul. A venit, vine s-au va veni? Surpriza raspunsul a fost: IMEDIAT.
Asta nu mai auzisem asa ca aveam sa aflu astazi cat inseamna IMEDIAT. Si am aflat. Inseamna al dracului de mult. Adica vre-o 4 ore de data asta. record absolut. Doamna si-a facut aparitia in jur de 14.00.
A venit bauatul care se ocupade verificarea actelor si cum ma vede (incepe dialogul):
- Sa sti ca nu ti-a venit invitatia pe fax.
- Ba a venit sunt sigur deoarece am vazut confirmarea ei la biriul agentului in Constanta.
- Pai la noi nu a ajuns.
- OK, vino putin te rog.
Aveam pregatiti 20 usd intre degete si dau noroc cu el, se prinde si imediat imi spune:
- Iti aduc acum hartiile pentru a merge si a plati taxa la banca.
Insemna ca fusese acceptata cererea mea pentru viza.
Imi da hartia, platesc, revin si imi spune ca in 15 minute o sa imi dea pasaportul cu viza cu tot.
dar, doar dupa 10- minute coboara si imi spune ca domana nu mai are chef sa vin vineri la ora 15.00.
Adica, DE LA NASU MARE ... SA TRAIASCA.
Am ujn singur cuvant sa ii spun doamne: ESTI O NESIMTITA.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

24 Sep 2008, 19:18

Reversul medaliei.
Ai nostrii ambasadori din Nigeria permit venirea in tara la mai putin de 2% din cei care cer viza. Romania este o rampa pefecta pentru ca ei sa ajunga in tarile Uniunii Europene.
Deci?
Meritam asta sau nu?
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

25 Sep 2008, 06:28

Florin&David scrie:
Am ujn singur cuvant sa ii spun doamne: ESTI O NESIMTITA.


Deja sunt 3 .... si sincer ma asteptam la ceva mai dur ... mult mai dur!!!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

25 Sep 2008, 06:37

Nu am putut sa dau ceva mai bun. :roll:
Oricum are la frigider si pentru cei de acasa (Nigeria).
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

27 Sep 2008, 06:45

Marea, mare, super nemaipomenita viza.
ImagineImagine
Ce este de fapt?
Un nenorocit de abtipild pe care il lipesc pe una din paginile pasaportului tau dupa care trebuie sa mai "munceasca" putin sa iti scrie careva date. sa o personalizeze.
Pentru chestia asta am pierdut eu o saptamana pe drumuri si m-am stresat.
Pentru a o ridica a fist mai simplu.
Am ajuns cu 10 minute inainte de ora 15.00 la ambasada si la 15.15, omul negru a venit.
Am ridicat fara probleme pasaportul dat cu invitatia acestuia de a ma revedea peste 10 saptamani. Omu' este la punct cu informati in cea ce priveste contractele noastre si cred ca isi face si planuri cu banii pe care ii vor mai primi de la mine pe viitor.
No chance. Sper sa se termine proiectul acolo pana ma reintorc eu.
Ramane sa plec pe 30 septembrie. Nu stiu data exacta cand voi reveni acasa, oricum ramane sa va tin la curent + multe poze cu incantatoarea si most safe country, NIGERIA.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
leo
Leo
Mesaje: 182
Membru din: 29 Feb 2008, 09:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

27 Sep 2008, 08:45

drum bun si ai grija la canibali :D :wink: ! sa ne aduci si noua un leu pe post de mascota pt club seat :lol:
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

27 Sep 2008, 14:58

have fun!!!
si vorba lui Leo .... ai grija la canibali!!!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

28 Sep 2008, 18:47

:P :P :P
O sa fca cat de multe poze pot.
Daca scap ... :shock:
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori