Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

Starea drumurilor din Romania (scopuri turistice)

26 Aug 2008, 07:20

Stie cineva cum este Transfagarasanul in aceasta perioada a anului? Cu gropi sau fara? Ceva surprize de asteptat? A fost afectat de iarna asta? As face un drum prin tara si as include si Transfagarasanul in el. Ma poate ajuta cineva?
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine
 
Avatar utilizator
CaTaLinZIF
Enigmatic
Mesaje: 385
Membru din: 26 Iul 2008, 19:58
Localitate: Falticeni
Contact:

26 Aug 2008, 08:04

Mah ce sa zic....au fost parintii mei anul asta, adik aku vreo luna si ceva si nu s-au plans de drum. Akuma nah...se poate sa fi fost rapiti de peisaj si sa uite de calitate drumurilor...
:lol: nu serios akuma....nu s-au plans de drumuri.
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. SV-77-ZIF
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

26 Aug 2008, 09:32

eu am fost weekendul asta....
e superb absolult drumul...dar....din apropiere de vidraru, pana aproape de balea lac...e destul de prost, inspre foarte prost drumul.

nu e plin de gropi, dar e plombat absolut la misto.daca ai jante pe 17 o sa iti clantane dintii pe drumul ala, daca ai ceva care scartaie la masina, o sa iti scartaie si mai tare.

ideea este ca merita cand ajungi langa balea, si pana jos pe la cartisoara...e marfa rau drumul, serpetine marfa, fara balustrade si pereti de protectie..drumul impecabil comparat cu cel dinainte.

in fine daca nu ai fost niciodata pe transfagarasan, merita sa te duci cu tot cu gropile lui.
eu am facut vreo 5 ore pe drumul ala, m-am oprit pe la fiecare casacada, si popas, am mancat la balea lac...unde de asemenea e foarte misto.....si partea cea mai tare ..cand iesi de pe transfagarasansi faci stanga spre sibiu, drumul este absolut perfect..e ca in palma(de abia e facut, nici marcajele nu le are)

deci merita cu toate bunele si relele...dar daca mai vreau sa ma mai duc pe drum, o iau pe valea oltului si ma duc dinspre sibiu spre balea.

ce privelisti sunt de pe acolo, exact ca in poze :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

26 Aug 2008, 09:45

Pot sa confirm si eu ce a spus @Bamse, insa eu cu masina mea nu ma voi mai duce curind pe acolo. De mentionat ca eu am fost undeva prin iunie cand inca erau pereti de zapada de aproximativ 4 metri inaltime. Poze gasiti in aria "Leonul tau".
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

11 Apr 2010, 14:19

Nu stiu daca pe voi va enerveaza, dar eu deja numai suport. Abia mi-am echilibrat rotile si ma doare sufletul cand iau vreo groapa mai mare.
Asa ca va propun, sa spune-ti ce gropi ati intalnit si pe unde, ca poate le evitam si noi. Este valabil pentru toata tara, nu numai pt bucuresti.
Incep eu:
- intersectia stefan cel mare cu dorobanti, cum veniti dinspre obor, e o groapa chiar la stop pe mijlocul strazii.
- la rond baba nova, cum intri pe fosta strada unitatii, nu ai cum sa le eviti, doar sa mergi mai incet.
- prin tara, am trecut prin falticeni saptamana asta, si e groaznic. la fel si in suceava.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
Maru2001
Mesaje: 255
Membru din: 21 Noi 2009, 15:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

11 Apr 2010, 16:54

Toata Curtea de Arges plina de gropi,mai putin strada care duce la manastire
Seat Ibiza 2001
http://www.spontania.ro Asociatia Spontania - Interventie in Autism
 
Dunky
Mesaje: 933
Membru din: 25 Ian 2009, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

11 Apr 2010, 17:53

pai daca e sa ma gandesc putin tot bucurestiul ar trebui evitat ca e o mara groapa si subscriu si eu la ce a zis maru2001 dar adaug si drumul dintre pitesti si curtea de arges e tot numai gropi si plombe
Viata-i grea dar trece!

 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

11 Apr 2010, 18:07

in sfarsit un topic care m-a lovit fix unde ma doare cel mai tare :twisted: ....mai mult decat meltenii la volan sau politistii obtuzi, ma enerveaza gropile...trist dar in tara asta frumoasa sunt putine drumuri cu adevarat europene... :evil:
sa incepem:
- iesirea pe A2 - de la Dristor in sus spre iesire - atentie la liniile de tramvai - unele sunt foarte foarte inalte - un cauciuc mai intins poate suferi damage mare daca treceti cu viteza;
- Autostrada A2 - atentie la poduri - mai ales cel peste Colentina - mai bine franati decat sa zburati! :wink:
- iesirea spre Constanta prin Pantelimon - prin Branesti mai exact - daca mergeti pe Constantin Brancusi - Lucretiu Patrascanu: atentie la intersectia cu Bd. Basarabia - si acolo linia de tramvai este rupta;
- Rondul Alba Iulia - inainte spre Pta.Muncii pe Decebal- atentie la linia de tramvai de la Piata Muncii - iar n-au nimerit-o... :evil:
- Kiseleff - de la Piata Presei - inainte de semaforul de la Arcul de Triumf - un mare canal de pe langa care a disparut asfaltul :drunken:
- Calea Victoriei - zona Capsa - o mare groapa pe banda 4 de mers la stanga chiar in colt cu Capsa.
-
- cel mai simplu traseu de iesit din Bucuresti - si evitat piatra cubica echivalent cu salvat rinichii si pentru alte calatorii prin frumoasa Romanie :wink: : in Piata Victoriei cum mergeti spre Aviatorilor - faceti dreapta pe langa Palatul Victoria - cred ca Paris se numeste strada - tot inainte pana la intersectia cu Dorobantilor -traversati bulevardul si tot inainte pe langa benzinaria Petrom de la Calea Dorobantilor - pana la intersectia cu Calea Floreasca - aici stanga si ulterior dreapta la primul semafor pe Ceaikovski, la semafor stanga si ati ajuns pe Barbu Vacarescu - atentie ca si pe aici sunt cateva surprize in asfalt - tineti banda 2 de langa axul drumului - atentie la apropierea de pasajul Baneasa - din nou liniile de tramvai :wink:

ma mai gandesc si revin cu detalii din Bucuresti - desi de regula am traseu de Lamborgini - gropile imi omoara si ultimii neuroni existenti! :mrgreen:

din provincie :) :
- Rasnov - Bran - a nu se risca o calatorie decat daca aveti tanc! n-am mai fos pe acolo demult - motivul principal fiind calitatea drumului - poate intre timp s-a reparat desi nu cred eu asa minune :roll:
- Brasov - Bran - portiunea mai dinspre Bran - beeeeton! :blackeye:
- Bran - Campulung - Pitesti - vezi punctul Rasnov - Bran - partea cu tancul! :bom:
- Brasov - Sibiu - foarte bun drumul mai putin ultima parte inainte de intersectia mare cu drumul de la Ramnicu Valcea - sunt niste serpetine denivelate rau - in rest exceptional! si atentie sporita si la Orasul Fagaras - plin plin plin de cratere!!!
- Brasov - Sfantu Gheorghe - iarasi beeeton! :blackeye: drumurile prin Covasna de regula nu prea sunt bune!
- Lugoj - Deva - a nu se aborda in niciun caz!!!! :blackeye: :blackeye: :blackeye:
- Defileul Jiului - cam rupt... :? n-am mai fost demult insa - s-ar putea sa fie vreo minune reparata si p'acolo... :drunken:
- Turda spre Cluj - cam stricat
- mai nou DN1 - toate podurile de la Comarnic la Sinaia - rupte - exceptie podul pe Valea Marului - ala e singurul care le-a iesit cat de cat cum trebuie...dupa Sinaia din nou gropi pana in Predeal - slalom! :roll:
- tot pe DN1 - dinspre Brasov spre Ploiesti - la Banesti dupa Campina e un pod care urca in localitate - este si semn cu "Atentie denivelari" nu glumesc aia de au pus semnul! :drunken: atentie dupa pod imediat mai sunt o serie de denivelari mai serioase!
- am vazut ca marile cratere pe DN1 au fost acoperite - nu stiu insa cat o sa reziste.
- centura Ploiestiului - primul pod de la Ploiesti spre Brasov - gropi si denivelari serioase! si pe la restul podurilor pe centura au inceput sa apara denivelari interesante deja... :albino:

hai ca am scris destul! va mai las si pe voi! :D

-
 
Avatar utilizator
RoKo
Mesaje: 132
Membru din: 01 Noi 2009, 10:44
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

11 Apr 2010, 22:38

Bubulutza scrie:
hai ca am scris destul! va mai las si pe voi! :D

-


Destul?? Llsta asta cred ca poate continua la nesfarsit... mai bine facem un topic cu strazi pe care nu sunt gropi :lol: :lol: :lol: !

Atunci am afla intradevar lucruri noi :idea: .
Altea XL Style facelift - 1.4 TSI 125 CP CANDY WHITE
 
Avatar utilizator
liviutzu
Mesaje: 211
Membru din: 03 Mai 2009, 09:46
Localitate: Bacau

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

12 Apr 2010, 18:42

In Bacau :
-varianta Pod Narcisa-Pod Serbanesti - groaznic
-varianta spre pista de karting e PRAF ! (mare atentie la ele)
-Bacau-Vaslui - praf
-Cartierul CFR spre Margineni
-Podulul de la Narcisa,Podul de la Margineni
Drumuri bune la toata lumea :drive
 
Avatar utilizator
bebitz
Mesaje: 390
Membru din: 21 Sep 2008, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

12 Apr 2010, 20:14

un topic care nu o sa fie niciodata inchis :)).In ploiesti e praf tot,ca dupa razboi,numeri pe degete strazile bune
White Ibiza ;1.2 70 cp
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

12 Apr 2010, 20:28

Drumuri bune in Romania Land of no Choice:
Bucuresti - Buzau - daca scapati de Afumati, drumul e bun :wink: (si dupa Buzau in sus spre Moldova e bun drumul pana la Iasi cel putin)
Vatra Dornei - Bistrita - prin Pasul Tihuta - superba zona si drumul foarte bun proaspat reparat :wink:
Buzau - Brasov - super - merita pentru o plimbare frumoasa - atentie la radare insa :!:
Brasov - Sibiu - asa cum am zis si mai sus - excelent, mai putin vreo 2 serpetine pe final.
Brasov - Sighisoara - Tg Mures - mega senzational :bounce:
Brasov - Cheia - Ploiesti - iarasi bun, atentie la trecerile peste calea ferata dupa Cheia - sunt foarte denivelate...
Brasov - Rasnov - Poiana Brasov - Brasov - o plimbare pentru curatarea injectoarelor si turbinelor infundate :yah
Cluj - Oradea - foarte bun

tot scriind aici mi-am mai adus aminte de experiente negative:
Oradea - Satu Mare - n-am putut ajunge la destinatie - m-am intors dupa vreo 15 kilometri ca plangeam cu vorbe :twisted:
Oradea - Arad - practicabil desi e denivelat 90%
Ploiesti - cred ca nu e o portiune in care sa poti spune ca mergi normal - cel putin prin zona Catedralei e groaznic.... :blackeye:
Calarasi - praf si pulbere!
drumul vechi Bucuresti - Pitesti - prin Gaesti - vai de lume :cry:

o sa inchidem topicul asta cand vom fi plecati din tara asta toti, si o sa avem alte subiecte to bitch about :mrgreen:
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

12 Apr 2010, 20:29

ROMANIA ..MEREU E O GROAPA :yh
 
Avatar utilizator
bebitz
Mesaje: 390
Membru din: 21 Sep 2008, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

13 Apr 2010, 13:33

se potriveste bancul ala..De ce au scos romanii Duster?Ca sa nu repare soselele
White Ibiza ;1.2 70 cp
 
Aleksu
BLUE
Mesaje: 1332
Membru din: 06 Noi 2009, 14:39
Localitate: Bucuresti

Re: Gropi-pe unde sunt si cum sa le evitam

13 Apr 2010, 20:25

aveti grija ca e una pe vacaresti celebra...in fiecare zi vad pe cineva ca a cazut in ea..
B 83 PAA
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori