Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Concediu in Grecia, insula Thassos

13 Iul 2011, 10:46

Salut,
M-am decis sa va impartasesc impresiile mele din concediul in Grecia, mai exact in insula Thassos, in ideea in care pot exista colegi forumisti ce vor sa ajunga acolo.
Precizez ca, este primul concediu in afara tarii, pana acum in fiecare an mergand cu familia doar in Romania. Mare greseala.
Bun, sa o iau in ordine cronologica.
Am plecat din Bucuresti pe 18.06.2011 la ora 22.00. Impreuna cu noi au mai mers niste prieteni de familie foarte buni, care mai fusesera de 5 ori in Grecia si care s-au tinut scai de capul nostru sa nu mai repetam greseala cu litoralul romanesc. Am iesit din tara pe la Giurgiu, urmand directia Ruse-Byala-Veliko Tarnovo- Nova Zagora- Svilengrad (frontiera cu Grecia)-Ormenio-Feres (autostrada Istanbul-Salonic)- Keramoti. La Keramoti, ne-am urcat pe feribot pentru a ajunge la Limenas, in Thassos. Traversarea Bulgariei a fost destul de greoaie, ne-am ratacit la un moment dat, insa varianta aceasta de drum este cea mai scurta si cu cea mai scurta traversare a Bulgariei.
In Thassos, am stat la o vila superba in Skala Prinou, avand din timp rezervare facuta pe booking.com, gazdele extraordinare, amabile si cu o atitudine pe care eu nu am intalnit-o pana acum nicaieri in Romania.
Am facut turul insulei, ne-am plimbat si am stat pe majoritatea plajelor din insula, am vizitat diverse obiective (Muzeul uleiului de masline, de arheologie, amfiteatul antic din Limenas), am mancat la diverse taverne de pe insula. :cheers
Plajele sunt majoritatea cu nisip fin (Skala Prinou, Aliki, Potos, Golden Beach, etc), apa limpede si albastra.
Desi trebuia sa stam doar 11 zile, am mai stat o zi in plus, fiindca totul a fost la superlativ si ne-am bucurat de o vacanta adevarata.
La plecare, am luat feribotul din Limenas catre Keramoti, de aici alegand sa mergem pe varianta de drum prin Sofia. Ei, de aici vine partea "frumoasa", din orasul Drama in loc sa o tinem cum spunea GPS-ul, am vazut un indicator spre frontiera cu Bulgaria si am luat-o in acea directie. Nu era drumul corect, insa am avut surpriza sa o descoperim un drum nou facut de greci si bulgari, cu un punct nou de trecere a frontierei la Exochi. Drumul are cam 150km intre Drama si Gotse Delcev in Bulgaria, este cum spus nou facut, in stare perfecta si fara trafic. Din Gotse Delcev se poate merge catre Sofia prin Blagoevgrad, scurtandu-se cam 100km. Noi am ales varianta de a merge catre Plovdiv-Stara Zagora-Veliko Tarnavo-Ruse- Giurgiu.
Nu a fost cea mai buna alegere, deoarece pe multi km drumul este foarte prost (intre Razlog si Velingrad, pana aproape de Plovdiv), trece prin munti, insa se lucreaza la refacerea lui deoarece este varianta de ajuns la Bansko fara a mai trece prin Sofia.
Aproape de Veliko Tarnovo, pe la 2.30 noaptea am facut o pana urata, care a distrus o anvelopa (am luat o groapa) si mi-a strambat o janta, si care ne-a dat ceva emotii fiindca eram undeva in pustiu. :blackeye:
Dar, per ansamblu fara peripetiile prin Bulgaria, in Grecia totul a fost excelent, va recomand sa mergeti in Thassos, aveti ce vedea.
Mai jos, cateva poze de la fata locului. :hi

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

14 Iul 2011, 01:45

Mama mia ce frumos, ce poze frumoase ,te felicit ca ai avut curajul sa iesi din carapacea tarii noastre. Planeta are multe de oferit.

Cred ca radiezi de fericire, ma refer la partea cu Grecia ....bravo
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

14 Iul 2011, 09:26

Sa nu credeti ca este totul perfect, pana la urma grecii nu sunt nemti, insa oamenii stiu cu sa te faca sa te simti bine si sa scoti banii din portofel, fara sa ai impresia ca esti jecmanit. :D
Sigur ca radiez, pana la urma concediul este acea parte din an, in care vrei sa uiti de probleme si sa te simti bine, sa te relaxezi si sa iti reincarci bateriile, iar in Grecia am facut asta din plin, cat 100 de concedii in tara si nu exagerez. De ce spun asta? Fiindca am incercat sa vad si cum traiesc oamenii, cum se descurca, cum isi duc viata de zi, nu doar sa stau la soare si sa infulec la taverna. :cheers
De exemplu, am vrut sa facem gratar de peste, iar proprietarul vilei ne-a spus sa nu cumva sa cumparam de la supermarket, fiindca ne va duce el sa luam peste proaspat. A doua zi ne-am trezit la 7.00 si am plecat cu el in satul Prinos, la 3 km de Skala Prinou sa luam peste de la o pescarie a unui nene, pescar din tata in fiu. Mi-a placut chestia asta cu mica afacere de familie, am dat 36 de Euro pe 4 kg de peste Tzipurou fara sa clipesc. Sau de la altul am luat ulei de masline facut de el. Sau carne proaspata de la o mica macelarie de familie.
Asa ca, daca vreti sa ajungeti in Thassos si nu sunteti genul all inclusiv :yh , va dau datele de contact ale lui Stellios, prorietarul vilei in care am stat si o sa va molipsiti de Grecia. Omul este o figura gen Zorba, carismatic si trait 15 ani in SUA, mai mult si fost subprefect al regiunii Kavala, deci o sa aflati si de ce Grecia are problemele pe care le are acum.
Eu oricum, o sa merg din nou la el, fiindca fii-miu s-a indragostit de fata lui, Despina. :yh
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Trainelu
Mesaje: 1708
Membru din: 13 Iun 2008, 07:54
Localitate: Bucuresti

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

14 Iul 2011, 09:40

cornelius scrie:
Eu oricum, o sa merg din nou la el, fiindca fii-miu s-a indragostit de fata lui, Despina. :yh
:hi


BESTIALA FAZA!!!!!

Vreau la nunta in Grecia!!!!!
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

14 Iul 2011, 10:00

E o singura problema cu relatia asta: Despina are 26 de ani! :yh :yh :yh
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Trainelu
Mesaje: 1708
Membru din: 13 Iun 2008, 07:54
Localitate: Bucuresti

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

14 Iul 2011, 10:44

Tico, ma uimesti!!!!!!!
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine
 
Avatar utilizator
MHL
Mihai
Mesaje: 705
Membru din: 26 Oct 2009, 15:58
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

14 Iul 2011, 19:34

Sunt la munca acum si am citit povestirea, m-am relaxat de parca as fi fost acolo...:-D
De abia astept sa plec si eu in concediu...
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

15 Iul 2011, 09:40

Sa va fie de bine.
Meseriasa excursia si vacanta.
Sa nu mai vorbim de cel mic... :lol: :lol: :lol:
Tzipurou este o bautura din cate stiu eu, au si peste cu aceiasi denumire?
Poate anul viitor dam si noi o fuguta pe acolo.
:cheers :cheers :cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

15 Iul 2011, 14:09

Da, este un peste care are acelasi nume cu bautura Tzipurou, se inrudeste cu Dorada, nu are oase multe si e foarte carnos.
Nu se consuma cu bautura Tzipurou (e un fel de rachiu), ci cu vin alb Tsantali. :yh :yh :cheers
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

25 Iul 2012, 09:32

Insula Thassos - Reloaded!

Dupa concediul excelent de anul trecut, petrecut in insula Thassos, am decis impreuna cu ai mei sa mergem bineinteles tot in acelasi loc.
Mai mult, nu puteam sa il privez pe fii-miu de intalnirea cu frumoasa lui iubita Despina. :D
Asadar, pe 22.06 am pus bagajele in masina si am plecat la drum. Am plecat seara la 21.30 din Bucuresti, a doua zi la 7.30 debarcam de pe feribot in Thassos.
Am stat exact in aceiasi vila ca si anul trecut, reintalirea cu proprietarii a fost atat de frumoasa parca nu ne vazusem de cateva zile.
Cel mai fericit a fost evident fii-miu, care a asteptat cu nerabdare ca iubita lui sa termine cu treburile in Kavala si sa vina si ea alaturi de parintii ei.
Per total, am stat aceiasi perioada ca anul trecut si am cheltuit mai putin cu 100 de euro, fiindca deja stiam specificul locului. Mai mult, am descoperit si alte locuri pe care nu le vazusem si la recomandarea gazdei, am fost in cateva taverne unde mananca localnicii, si unde nu prea ajung turistii. :cheers

ImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImagine


Asadar, daca vreti un concediu de neuitat in Thassos, puteti sa ma abordati sa va dau ponturi, indicatii unde sa mergeti si ce sa vizitati si cel mai important, unde sa mancati bine cu bani putini.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
cosmin_flo
Mesaje: 122
Membru din: 22 Iul 2013, 09:11
Localitate: Bucuresti

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

03 Iul 2014, 08:07

Anul asta, cineva in thassos?:)
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

03 Iul 2014, 16:32

Daaaa da eu plec la sfarsitul lunii iulie si stau 7 zille,Thassos este minunat,mai exact plec pe data de 30
Cornel...cat mai e feribotu?
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

03 Iul 2014, 17:12

Da se pare ca persoanele cu care trebuia sa plec in Thassos s-au sucit si am ramas doar eu cu a mea,intrebarea este urmatoarea...
Daca cineva doreste sa mearga sa imi lase un PM(de preferat un cuplu)
Eu plec mai exact pe 30 iulie si ma intorc pe 6 august
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
cosmin_flo
Mesaje: 122
Membru din: 22 Iul 2013, 09:11
Localitate: Bucuresti

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

04 Iul 2014, 08:04

eu plec pe 23 august..intoarcere pe 29 ..m ar fi interesat ruta pana la feribot
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Concediu in Grecia, insula Thassos

04 Iul 2014, 11:39

Ruta pana la feribot o gasesti pe youtube,dar eu cand plec am sa filmez tot drumul pana in Thassos,partea mai nasoala e ca plec noaptea
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori