Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

29 Sep 2008, 17:08

sa-mi spui si mie daca a dat avionul din aripi!!! :D
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

29 Sep 2008, 19:40

Pai Mariane, daca nu o sa dea din aripi nu o mai pot sa-ti spun nimic. :wink:
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

11 Oct 2008, 16:19

Dragii mei cokegi, iata ca m-am intors de la Paris si o sa va spun cateva impresii...o sa incerc sa cuprind cat mai multa informatie, dar fara sa fie un post plictisitor.
Sa o luam cu inceputul...am ajuns pe aeroportul Charles De Gaulle din Paris care are 3 terminale imense...ele deservesc aproximativ 100 de copanii aeriene. Doua dintre ele sunt legate intre ele de un trenulet subteran care merge fara mecanic (se cheama CDVAL).
La doua dintre cele trei terminale exista statie de tren sub ele. Trenurile respective te duc cam in orice colt al PArisului si daa tot am ajuns pina aici sa va spun cate ceva despre materialul rulant al Parisului: exista 15 linii de metrou (!!!!!), 4 linii de trenuri expres care deservesc cele mai importante noduri din Paris (se numesc RER-resseau express regionelle) si alte nenumarate linii de trenuri regionale care deseresc suburbiile din jurul Parisului care se numesc Transilien.
Am ajuns astfel foarte usor (30 de minute) la hotelul unde am fost cazati care se afla in cartierul Montmartre.
Vremea a fost foarte rece pentru perioada aceasta a anului (dar am inteles ca asa este acolo) si anume in primele trei zile nu au fost mai mult de 10 grade la prinz, in celelalte s-a mai incalzit. Bineinteles ca aveam si un vant care m-a ajutat sa racesc foarte usor. :wink:
Am inceput sa vizitam cam tot ce se poate vizita in Paris:Catedrala Sacre Coeur, muzeul Louvre, Musee D'Orsay, palatul Versailles, cu gradinile sale, gradinile Tuilleries, Champs Elisses, Arcul de Triumf, turnul Eiffel, Cartierul Latin, Place Pigalle, Moulin Rouge, La Defence, Disneyland si Salonul Auto....nu stiu daca am uitat ceva...
Tot ce se povesteste despre aceste obietive este adevarat....sunt superbe si merita orice secunda petrecuta acolo.
Transportul este scump (am luat un abonament care era pe 5 zile valabil pe toate zonele-Parisul are 6 inele care se cheama zone;pe toate mijloacele de transport, ne-a costat 50 Euro de persoana).
Mincarea este de asemenea foarte scumpa (de exemplu un hot dog pe strada varia intre 4 si 8 Euro).
Majoritatea bulevardelor sunt foarte largi, cu banda speciala pentr autobuze si alta pentru biciclete, sunt si ceva strazi mai mici, care sunt foarte dragute.....ca atare nu am prins blocae de trafic nici la orele de varf.
Metrourile, desi scriam mai sus ca sunt 15 linii erau mai mereu pline.....poate orasul este deja suprasaturat.
Am urcat in varful turnului Eiffel intr-o seara cand afara era un vant foarte puternic....initial ne-a spus ca nu se poate urca decat pina la etaul al doilea pt ca e vant, dar pina la urma ne-a urcat pina sus de tot....a fost superb....in afara ca se simtea foarte bine cum se misca turnul (ne-au spus ca in caz de vant puternic, la varf turnulse misca cam metri).

Intrarea la muzee decent de ieftina, la Disneyland 50 Euro de persoana pentru fiecare parc (ele sunt 2 la numar pentru cine nu stie:Disneyland Park si Disney Studios)....noi am fost doar in Disneyland Park.....a fost foarte interesant desi se vede cu ochiul liber ca este o fabrica de facut bani.....care reuseste pe deplin sa-i faca....
La Defence (cartierul nou cu zgarie nori) este ceva desavirsit, nu imi venea sa cred ce au putut francezii sa construiasca in anii 80.
In rest, asa pe scurt a fost superb, m-as intoarce oricand cu placere, bani sa fie....

Si acum cateva poze:

ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

11 Oct 2008, 17:06

Vreau si eu :(( !!!
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

11 Oct 2008, 19:01

E prea frumos, crede-ma.
 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 10:41

Ceva informatii de la cine a facut ruta Romania - Paris + retur ? Ma refer la traseu, autostrazi, taxe, vignete, stationari in vami si asa mai departe
As vrea sa fac traseul inainte de craciun, incluzand revelionul.

Multumiri anticipate
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 13:39

eu am facut Bucuresti Paris si retur,de vreo 5 6 ori,....in perioada care pleci u,e posibil sa prinzi coada la vama la nadlac,in rest se circula f ok,te sfatuiesc sa opresti la arad si in germania pt somn,viniete iti tb in romania,ungaria si austria,pe franta platesti autostrada iar germania gratis.ai grija cu viteza prin franta ca nu e de gluma acolo.
daca ai alte intrebari despre asta...te ascult
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".

 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 13:50

Gabyucl scrie:
eu am facut Bucuresti Paris si retur,de vreo 5 6 ori,....in perioada care pleci u,e posibil sa prinzi coada la vama la nadlac,in rest se circula f ok,te sfatuiesc sa opresti la arad si in germania pt somn,viniete iti tb in romania,ungaria si austria,pe franta platesti autostrada iar germania gratis.ai grija cu viteza prin franta ca nu e de gluma acolo.
daca ai alte intrebari despre asta...te ascult

vreau sa opresc la arad pentru nani, dupa care sa conducem 2 soferi pana la capatul destinatiei. La calculul drumului vreau sa includ toate taxele platite, pentru asta ma interesau sumele, macar aproximative.
Daca nu reusim sa planificam Paris, ramanem la Austria, ski si incercam paris in Februarie.

Orice detaliu il iau de bun, pt ca eu nu am facut drumul niciodata, si nu am alte pareri.

Multumesc oricum
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 13:52

De ce iesi pe la Arad, si nu pe la Cenad? :)
 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 14:14

eddy_wtx scrie:
De ce iesi pe la Arad, si nu pe la Cenad? :)

pentru austria:

http://maps.google.com/maps?f=d&saddr=c ... urce=embed

asta mi`a dat google, asta am luat-o ca buna. daca aveam raspunsul la intrebarea ta, nu mai dezbateam sau ceream pareri de la cine chiar a facut drumurile astea :)

again .. it`s a forum .. lumea intreaba, cere pareri .. multumesc pentru raspunsuri si astept detalii, rute, sfaturi
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 14:26

nu te supara, am intrebat doar pentru a afla care sunt diferentele, sau ce avantaje ai pe acolo :D si nu m`ar fi suparat deloc daca treceai prin Tm :)
 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 14:32

eddy_wtx scrie:
nu te supara, am intrebat doar pentru a afla care sunt diferentele, sau ce avantaje ai pe acolo :D si nu m`ar fi suparat deloc daca treceai prin Tm :)

nu ma supar chiar deloc .. asta e atitudinea mea .. :)

pai poate trec ... astept un traseu bun, nu ma intereseaza peisajul, ma intereseaza destinatia :)
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 15:06

e buna locatia aleasa de tine...eu am fost acum 2 ani la Berwang,cu vreo 200 km cred mai departe de tine....a fost f frumos,dar cam putina zapada de sky :(
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".
 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 15:22

Gabyucl scrie:
e buna locatia aleasa de tine...eu am fost acum 2 ani la Berwang,cu vreo 200 km cred mai departe de tine....a fost f frumos,dar cam putina zapada de sky :(

Locatia e extrasa din posturile lu` nenea Testosu .. si arata extraordinar de bine .. si cam tot ce am citit despre m`a incantat :)
Oricum nu cred ca o sa merg cu leutzu .. mi`e un pic frica sincer
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 16:10

eu am fost cu leul meu,si cu schiuri pe masina,nu am depasit 130 ca nu e bine,a mers f bine....duce bine si leul la drum lung,dar parca nu se compara cu un s500 sau un db9 :lol: :lol: :lol: :lol: ,pe dealul negru luam 3 4 camioane dintr un foc,si nu apasam pedala la podea:)))))))))
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori