Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
luciancaplescu
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mar 2008, 23:20
Localitate: Slatina
Contact:

Plecare la Paris

10 Aug 2008, 12:19

Planuim calatoria asta de foarte multa vreme.
Daca a mai fost cineva pe traseul asta mi-ar prinde bune niste sfaturi... :)
Oricum, o sa tin aici un jurnal al calatoriei.
Seat Leon Reference 2008,1,4 MPI
 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Aug 2008, 20:54

Si eu vreau la Paris :(( la disneyland, cred ca la anul merg si eu :D
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris pe 20 August

11 Aug 2008, 19:30

luciancaplescu scrie:
Planuim calatoria asta de foarte multa vreme.
Daca a mai fost cineva pe traseul asta mi-ar prinde bune niste sfaturi... :)
Oricum, o sa tin aici un jurnal al calatoriei.


eu am fost....de cel putin 10 ori pe drumul asta cu masina...nu stiu din ce oras esti insa daca esti din bucuresti drumul pana la granita o sa ti se para o vesnicie...drumurile noastre extrem de proaste...+ ca daca nu pleci pe weekend mai prinzi si multe tir-uri pe drum...o iei pe autostrada...sibiu arad nadlac....apoi zeget(nush cum se scrie) si mai departe tb sa ajungi pe autostrada....vezi ca la unguri si austrieci tb vinieta...pe germania se merge frumos,asta daca nu ai nesansa sa prinzi vreun accident ceva :(...iar pe franta autostrada e cu plata...

eu iti propun sa faci ceva opriri,ideal ar fi 2...daca vrei doar o sg data iti recomand viena...sau ceva in austria...insa poti sa dormi si in ungaria daca esti f obosit de la drumurile din romania... la hotelurile de pe autostrada,curate,nu am avut probleme.

toaletele pe austria si parca si pe germania sunt de asemenea cu plata la benzinarii...

ai grija la radare...mai ales pe romania...si in franta mai sunt dinalea fixe pe autostrada...tb doar sa fi atent ca inainte cu cativa km te avertizeaza de asta....

la paris nu tb sa iti spun ce tb sa vizitezi pt ca sunt o gramada...iti recomand doar sa ai un gps la tine...sau daca nu macar o harta micuta cu parisul...metroul este cea mai buna metoda de a te plimba prin el...insa si autobuzele sunt f bune...ieftine,f rapide pt ca au benzi speciale de mers,si sunt curate.

ai grija cand treci pe langa cersetori sau tiganci in fuste...nu vb romana cand treci pe langa ei...nu de alta dar nu cred ca vrei sa stai de vb cu ei sa te faci de ras pe acolo....ignora i complet...

in rest daca mai imi aduc aminte de ceva important iti zic...ce pot sa iti mai zic e drum bun si vacanta placuta...
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

12 Aug 2008, 09:27

Si nu in ultimul rand, mare atentie la trecerile de pietoni, e mai ceva ca in Romania. Se uita la tine doar doar sa nu pasesti pe trecere. Rar am mai vazut atatea masini lovite ca in Paris (desi cica ar trebui sa vad Madridul :D).
Parisul se poate vizita si la pas. Eu cel putin asa am facut. Am luat trenul doar pentru Disneyland si pentru Versailles.

Eu nu am avut GPS, am avut doar o harta luata din holul hotelului.
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

12 Aug 2008, 21:02

razmih scrie:
Si nu in ultimul rand, mare atentie la trecerile de pietoni, e mai ceva ca in Romania. Se uita la tine doar doar sa nu pasesti pe trecere. Rar am mai vazut atatea masini lovite ca in Paris (desi cica ar trebui sa vad Madridul :D).
Parisul se poate vizita si la pas. Eu cel putin asa am facut. Am luat trenul doar pentru Disneyland si pentru Versailles.

Eu nu am avut GPS, am avut doar o harta luata din holul hotelului.


exact...o harta micuta cu principalele atractii turistice...mare atentie unde parchezi masina...deoarece...sunt printre cei mai prosti soferi din lume...daca vad un loc mic(de ex cat un matiz)si ei au un (opel vectra break de ex)....imping pur si simplu masina din fata si cea din spate cu masina lor pana isi fac loc si o lasa lipita de amandoua...extrem de idioti...e de inteles ca nu au locuri multe de parcare...dar nici sa lovesti masina altor 2 ca sa iti faci loc....mare atentie la asta pt ca nu cred ca vrei sa vi cu masina lovita de la paris...
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".
 
luciancaplescu
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mar 2008, 23:20
Localitate: Slatina
Contact:

12 Aug 2008, 23:37

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Nu voi pleca din bucuresti, ci din Saltina, cu o oprire de o noapte pe la ai mei in Cluj Napoca. De abia de acolo va fi plecarea adevarata!
As prefera sa fac drumul pe din doua, asta e dezideratul dar nu stiu daca o sa-mi iasa. Cred ca voi dormi o noapte la Viena si de acolo vom mai vedea. Pot spune ca e prima data, e ceva nou pentru mine si soata mea!
Can't wait!
Seat Leon Reference 2008,1,4 MPI
 
luciancaplescu
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mar 2008, 23:20
Localitate: Slatina
Contact:

12 Aug 2008, 23:43

@ Gabyucl

Din fericire nu intentionez de loc sa fac depalasarile prin Paris cu masina. Leul va dormi undeva intr-o curte la periferia Parisului. Chiar nu as vrea sa pateasca ceva!
Seat Leon Reference 2008,1,4 MPI

 
luciancaplescu
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mar 2008, 23:20
Localitate: Slatina
Contact:

12 Aug 2008, 23:46

Remus scrie:
Si eu vreau la Paris :(( la disneyland, cred ca la anul merg si eu :D


Hai acum!
E mai usor drumul in doi! :lol:
Fac eu biletul la Disney! :wink:
Seat Leon Reference 2008,1,4 MPI
 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

13 Aug 2008, 11:22

Ispita ce esti :D nu pot acum din cauza noului loc de munca :((
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

26 Aug 2008, 11:36

Atseptam niste impresii despre aceasta vacanta, locuri vizitate/de vizitat, preturi, unde se maninca bine, ceva poze daca se poate, nu de alta dar sigur vor mai pleca si altii (eu plec pe 3 octombrie vreo 5 zile) si vor fi informatii de pret.
 
iulidan2000
Mesaje: 13
Membru din: 20 Sep 2008, 18:57
Localitate: SLATINA

28 Sep 2008, 16:47

Salutare baieti! Am fost eu in vara, intre 17 iul si 3 aug, dar pe un circuit cu urmatoarele opriri 17-plecare din Slatina, oprit in Buzias ~400km, 18-Viena ~500km, 19-Salzburg ~300km, 20-Strasbourg ~500km, 21-Paris ~500km, 24-Lyon ~500km, 25-Pavullo nel Frigano (langa Modena) ~600km, 29-Graz ~600km, 02.08-Buzias ~600km, 03-Slatina. In total au fost 5340km cu un drum in Italia pana la Pisa. Cu GPS. Daca vreti ceva detalii va pot fi de folos.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

28 Sep 2008, 20:03

asteptam detalii iulidan2000 ...
daca vrei sa-ti faci un topic separat cu detaliile si povestirile excursiei tale, le asteptam cu mare placere.
aici, daca vrei poti sa ne informezi cu detalii la drumul pana in paris ... tot ce tine de drum!!!
multumesc!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

29 Sep 2008, 09:07

Tinind cont de faptul ca vineri, 3 octombrie voi pleca la Paris, din pacate nu cu masina ci cu avionul, am sa postez eu la intoarcere detalii si impresii despre acest oras.
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

29 Sep 2008, 13:17

Testosul scrie:
Tinind cont de faptul ca vineri, 3 octombrie voi pleca la Paris, din pacate nu cu masina ci cu avionul, am sa postez eu la intoarcere detalii si impresii despre acest oras.


Drum bun! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

29 Sep 2008, 13:29

Multumesc mult PapaGiorgio.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori