Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Gresare oglinzi rabatabile

30 Iul 2018, 08:45

Salut, asa cum am promis revin cu tutorialul de gresare oglinzi. Mie mi-a luat acest operatiune aprox 3 ore sa inteleg ca am pierdut pinul respectiv, fiti foarte atenti la el.

1. Se scoate oglinda, eu am apasat pe coltul opus maxim si apoi trageti cu simt de raspundere folosind o surubelnita lata.
2. Se scot papucii de la incalzire.
3. Se apasa usor pe pinii oglinzii, dupa ce eliberati doi dintre ei oglinda va sari.
4. Asa arata mecanismul de blocare, este un arc prins de o saiba rotunda cu blocare in 4 colturi. De la cat am mesterit a mea s-a rupt, insa isi face treaba si probabil asa e mai usor de montat demontat.
Se elibereaza 2 prinderi si arcul la sari.
5. Exista 2 mufe care trebuie deconectate, una in fata oglinzii si una in spatele oglinzii
6.Asa se elibereaza saiba de care vorbeam la punctul 4.
7. Ridicati oglinda - asa arata axul dupa demontare.
8. Desfaceti cele 2 suruburi si eliberati usor clemele pentru a elibera capacul din spatele oglinzii.
9. Asa arata interiorul mecanismului: https://www.drive2.com/l/454708532298646641/ - atentie foarte mare la pinul respectiv si la arculet. Eu am reusit sa le pierd si nu intelegeam de ce coboara oglinda inca aprox 4cm fata de pozitia normala. Pinul respectiv este de blocare.
10. Montarea se face in pasi inversi - eu am luat cei mai grosi panduiti, i-am montat pe arc apoi am calcat pe el si am strans panduitii respectivi. ( atentie, daca nu sunt din aia grosi nu au forta sa tina arcul comprimat ).

Durata operatiei este de aprox 60 de minute.
Preventiv puteti demonta capacul si sa ungeti axul respectiv cu wd40 .
Procedura este foarte asemanatoare si pentru gresare oglinzi rabatabile leon.

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
RallyZone
Mesaje: 281
Membru din: 27 Iun 2015, 22:51
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Gresare oglinzi rabatabile

31 Iul 2018, 06:13

Frumos detaliat, multumim
Exeo 2.0 TDI 170hp
 
Avatar utilizator
DTC123
Mesaje: 89
Membru din: 04 Aug 2013, 10:44

Re: Gresare oglinzi rabatabile

09 Aug 2018, 14:47

Multumim frumos! Trebuie sa ma apuc si eu de oglinda din dreapta. :) Motorasul se aude ca si cum merge in gol.
Seat Exeo ST, 2.0 TDI, 120cp
Ex. Audi A3, 1.9 TDI, 130cp
Ex. Seat toledo, 1.6 benzina, 105cp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori