Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
snicolae
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Reglaj faruri halogen

13 Dec 2019, 16:05

Salutare!
Cum reglam farurile cu halogene pe orizontala?
Reglajul din dreapta regleaza oglinda pe verticala, cel din stanga nu face nimic pe ale mele.
Imagine
 
Avatar utilizator
BAlexis
Mesaje: 108
Membru din: 23 Mai 2009, 17:31
Localitate: Copenhaga//Bucuresti

Re: Reglaj faruri halogen

15 Dec 2019, 12:46

Salut! Te duci la orice centru de itp si cu 20-30 de lei il regleaza ei cum trebuie. In cazul in care nu iti mai merge unul din reglaje, o sa iti spuna. Daca vrei doar sa verifici functionalitatea lui, pune masina aproape de un perete sa vezi daca punctul cel mai luminos din centru se misca un vreun fel, sau dunga de pleaca un pic in sus. Cu rabdare si incet ca sunt destul de sensibile "rotitele". Spor!
.
 
snicolae
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Re: Reglaj faruri halogen

16 Dec 2019, 21:38

Am fost, cu diverse probleme si se uita ca nuca-n galeata. Sensibile nu sunt deloc reglajele.
Cunosc cum se face reglajul farurilor. Mi le reglez singur de 10 ani.
Pentru Exeo intreb caci nu gasesc nicaieri cum, si dupa cum am spus in postul initial: "cel din stanga nu face nimic pe ale mele"!
Adica nu se misca nimic, nici macar reglajele. Par a fi blocate; inteleg unul, dar sa functioneze celelalte doua usor si fin, iar cele pe orizontala sa nu miste deloc?
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Reglaj faruri halogen

17 Dec 2019, 12:40

Aveti idee la toledo NH 2014 far cu halogen, de unde se regleaza farul pe inaltime? Dinspre aripa sau dinspre motor? Farul stang ma intereseaza, de oe partea soferului. Multumesc.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Reglaj faruri halogen

17 Dec 2019, 13:02

Am vazut ca la unul din locasurile de reglaj de la far, am si un fel de rotita, de care cand misti se roteste si locasul de reglaj.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Reglaj faruri halogen

17 Dec 2019, 13:32

Am rezolvat, se regleaza pe inaltime de la locasul care are si maneta de reglaj, deci se poate regla si fara imbus sau surubelnita. Este chiar in lateral catre aripa, in extremitatea farului.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Seat toledo nh 1.2 Tsi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori