Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
snicolae
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Becuri pozitie

30 Oct 2018, 07:57

Salut!
Am ramas fara unul din becurile de pozitie si ma streseaza masina sa-l schimb.
Am faruri cu oglinda.
Spre surprinderea mea, am constatat ca pozitia este sub motorasul de reglaj al farurilor si sub oglinda de la faza scurta.
Stie cineva cum ajung la ele fara sa dau jos farurile? Motorasul de reglaj se roteste si iese din suport, insa nu iese tija care regleaza din clema.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Becuri pozitie

30 Oct 2018, 19:59

Exeo fiind practic un a4 8e, farurile nu gliseaza pe suport in exterior după desfacerea suruburilor de sus si slăbirea celor de jos?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
snicolae
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Re: Becuri pozitie

31 Oct 2018, 07:54

Sunt prinse in trei suruburi de sus in jos. Unul pe mijloc sus, celelalte doua pe capete jos.
Dupa cum arata diagrama in Etka, nu cred ca sunt usor accesibile cele de jos, dar voi arunca un ochi.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Becuri pozitie

31 Oct 2018, 09:48

E o gaură care permite inserarea unui torx 30. Cel puțin așa e la audi.

Etka nu te ajuta, e programul de piese. De elsa win ai nevoie pt informații de service
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
snicolae
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Re: Becuri pozitie

02 Noi 2018, 22:18

Asa este, este gaura, insa nu am reusit sa scot farul din cauza unei buze care se ascunde in spatele aripii si a mastii din fata.
Am reusit sa schimb, cu multe zgarieturi pe maini( am maini mari), cu farurile pe pozitie. Las aici cum si pentru altii:

Tutorial:
Se scoate capacul din spatele fazei scurte, cel dreptunghiular. Se roteste( circa 45 grade) motorasul de reglaj spre aripa. Apoi se apleaca motorasul in sus sau in jos astfel incat sa iasa bila din clema de reglaj( pe verticala); nu trageti direct in spate!!!. Se vor misca oglinzile, dar nu e motiv de panica, sunt ancorate in inca doua locuri.
Cu motorasul spanzurat in propriul fir, ai suficient loc cat sa prinzi cu degetele o bucata de plastic de dimensiunea unui bat de inghetata. tragi de ea si iese soclul cu tot cu becul de pozitie. Operatiunea inversa e mult mai rapida decat desfacerea.
Bafta!
Multumesc Cosmin pentru idei!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori